Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТАНОВЛЕННЯ НІГІЛІЗМУ В КУЛЬТУРНО-АНТРОПОЛОГІЧНОМУ КОНТЕКСТІ

СТАНОВЛЕННЯ НІГІЛІЗМУ В КУЛЬТУРНО-АНТРОПОЛОГІЧНОМУ КОНТЕКСТІ

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ НІГІЛІЗМУ В КУЛЬТУРНО-АНТРОПОЛОГІЧНОМУ КОНТЕКСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,01 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ЛЮТИЙ Тарас Володимирович
УДК 13:130.2:165.721
СТАНОВЛЕННЯ НІГІЛІЗМУ В КУЛЬТУРНО-АНТРОПОЛОГІЧНОМУ КОНТЕКСТІ
Спеціальність 09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди Національної Академії Наук України у відділі філософської антропології.
Науковий керівник доктор філософських наук, професор
ТАБАЧКОВСЬКИЙ Віталій Георгійович,
завідувач відділу філософської антропології
Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
КРИМСЬКИЙ Сергій Борисович,
провідний науковий співробітник відділу логіки та методології науки
Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України;
кандидат філософських наук
КЛЕПІКОВ Андрій Олександрович,
доцент кафедри філософії та релігієзнавства
Національного університету “Києво-Могилянська академія”.
Провідна установа Київський Національний університет імені Тараса Шевченка
(кафедра філософії), м. Київ.
 
Захист відбудеться 21 вересня 2001 р. о 14:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.02 в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (01001, м. Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розіслано 17 серпня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої Ради,
кандидат філософських наук Л.А.Ситниченко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Майже два останніх століття західноєвропейська думка прагне осмислити проблему нігілізму в суспільному, політичному, культурному, моральному та навіть біологічному житті. Складність дослідження сучасного стану проблеми зумовлена модифікованими формами нігілізму, які вражають вже не відвертістю, силою чи наполегливістю свого прояву, а мають здатність приховуватися за антинігілістичними гаслами чи гуманістичними ідеями, за несприйняттям можливості жахливих злочинів та відволіканням від них.
Ці чинники засвідчують, що нігілізм – не лише стан занепаду, філософський напрям чи явище відверто неґативного змісту. Йдеться, передовсім, про філософсько-антропологічне та соціокультурне розуміння нігілізму як вчення, що компенсує однобічність уподібнення життя тільки позитивній присутності людини у світі поза її альтернативами, які характеризуються єдністю “буття” і “ніщо”.
Філософсько-антропологічний погляд на контроверзу оптимізму та нігілізму передбачає низку питань, серед яких: формування особистості, її світогляду, співвідношення власних та надособистих цілей та цінностей, свободи і належності, раціонального й ірраціонального та багато інших.
Катастрофічні події ХХ століття – світові війни, поява та крах тоталітарних систем, техноґенні аварії, небезпека екологічних та енерґетичних криз, небувалі людські жертви – підривають надію в майбуття. Все це породило не лише песимістичні уявлення про “кінець історії”, але істотно коригує антропологічний оптимізм.
Самосвідомість сучасної людини все частіше характеризується предикатами непевності, невизначеності, хтивості. Виявляється неможливість однобічного затвердження позитивів людського існування поза врахування його альтернативних можливостей. Ось чому в постмодерних уявленнях виникає “філософія підозри”, яка потребує врівноваження аналізу форм затвердження буття з шансами протистояння небуттю. Відтак, потрібна розважлива оцінка усіх небезпек людського буття та форм, що їм протидіють, включаючи досвід нігілізму та виявлення результативних шляхів його заперечення.
Ступінь наукового дослідження проблеми. Запропонована Ф.Ніцше концепція “європейського нігілізму” викликала значний резонанс ще за його життя і спричинила дискусії впродовж ХХ сторіччя. Але опоненти та прибічники автора цієї концепції приділяли увагу переважно класичним формам нігілізму, не вдаючись до історичних його форм.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ НІГІЛІЗМУ В КУЛЬТУРНО-АНТРОПОЛОГІЧНОМУ КОНТЕКСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок