Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК СТРУКТУРИ І ДИФУЗІЙНИХ ПАРАМЕТРІВ ВОДНЮ У ГІДРИДОТВІРНИХ МАТЕРІАЛАХ (V, Nb, Ta, Dd-Fe-B)

ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК СТРУКТУРИ І ДИФУЗІЙНИХ ПАРАМЕТРІВ ВОДНЮ У ГІДРИДОТВІРНИХ МАТЕРІАЛАХ (V, Nb, Ta, Dd-Fe-B)

Назва:
ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК СТРУКТУРИ І ДИФУЗІЙНИХ ПАРАМЕТРІВ ВОДНЮ У ГІДРИДОТВІРНИХ МАТЕРІАЛАХ (V, Nb, Ta, Dd-Fe-B)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,20 KB
Завантажень:
69
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛУЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
МОХУН СЕРГІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
УДК 669.15
ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК СТРУКТУРИ І ДИФУЗІЙНИХ ПАРАМЕТРІВ ВОДНЮ У ГІДРИДОТВІРНИХ МАТЕРІАЛАХ (V, Nb, Ta, Dd-Fe-B)
Спеціальність: 05.02.01 – матеріалознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата технічних наук
Луцьк – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Тернопільському національному педагогічному університеті ім. В.Гнатюка на кафедрі фізики та методики викладання фізики та у відділі водневих технологій і гідридного матеріалознавства Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України, м. Львів.
Науковий керівник: кандидат технічних наук, доцент
БАЧИНСЬКИЙ Юрій Григорович,
Тернопільський національний педагогічний університет ім. В.Гнатюка,
доцент кафедри фізики та методики викладання фізики.
Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор
БАЛИЦЬКИЙ Олександр Іванович,
Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України, завідувач відділу водневої стійкості металів,
м. Львів
Кандидат технічних наук, доцент
ПАШИНСЬКИЙ Леонід Миколайович,
Кременецький обласний гуманітарний педагогічний інститут імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри трудового навчання і технічних дисциплін
Захист дисертації відбудеться “25” червня 2008 р. о1300год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 32.075.01 при Луцькому державному технічному університеті за адресою: 43018, м. Луцьк, вул. Львівська, 75.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Луцького державного технічного університету за адресою: 43018, м. Луцьк, вул. Львівська, 75.
Автореферат розіслано “22” травня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гусачук Д.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Розвиток сучасного машинобудування, атомної та термоядерної енергетики вимагають розробки нових функціональних матеріалів з високими і наперед заданими фізико-хімічними властивостями. З цією метою інтенсивно розробляється новий клас матеріалів на основі сплавів d - перехідних та рідкісноземельних металів (РЗМ), які в значних кількостях поглинають водень і утворюють гідриди. При виготовленні виробів з таких матеріалів застосовують порошкову металургію, тому їх гідридне окрихчення дозволяє проводити механічне подрібнення в атмосфері водню, що скорочує тривалість процесу отримання порошку необхідної дисперсності. Крім того, розчинений в металах водень, послаблюючи величину сил міжатомного зв’язку і пришвидшуючи дифузійні процеси – самодифузію, взаємодифузію та атомне впорядкування, дозволяє цілеспрямовано змінити фазово-структурний стан гідридотвірних матеріалів і, тим самим, покращити їх експлуатаційні характеристики. В цьому напрямку слід відмітити роботи Р. Харріса (Англія), Д. Фрушара (Франція), С. Сугімото (Японія), О. Гутфлейша (Німеччина) та в нас на Україні – В.В. Скорохода, В.О. Гольцова, В.В. Федорова.
Основною характеристикою, яка визначає процес наводнювання металів, а отже і продуктивність проведення їх водневої обробки, є коефіцієнт дифузії водню D. Визначення цього параметра дозволяє встановити швидкість наводнювання, а його залежність від структури та фазового стану матеріалу дозволяє використати вимірювання D водню як експрес-методику прогнозування зміни фізико-хімічних властивостей, не проводячи їх безпосереднього вимірювання. Крім того, знаючи D водню і його розчинність в металах, можна визначити їх водневу проникність.
Традиційні методи вивчення D водню в металах грунтуються на рішенні рівнянь законів Фіка. В їх основу покладені дослідження проникання водню крізь металеві мембрани та кінетики зміни фізичних властивостей в процесі наводнення. Слід відзначити, що закони Фіка можна застосовувати лише у випадку, коли справджується закон Сівертса та розчинені атоми водню не взаємодіють між собою і D не залежить від їх концентрації, стану поверхні і геометричних розмірів зразка, а визначається лише зміною градієнту концентрації за наводнення. Таким чином, в області кімнатних та підвищених температур вимірювання D водню в гідридотвірних матеріалах за загально прийнятими методиками вважається не коректним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК СТРУКТУРИ І ДИФУЗІЙНИХ ПАРАМЕТРІВ ВОДНЮ У ГІДРИДОТВІРНИХ МАТЕРІАЛАХ (V, Nb, Ta, Dd-Fe-B)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок