Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА ЯК СУБ’ЄКТА УЧІННЯ

ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА ЯК СУБ’ЄКТА УЧІННЯ

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА ЯК СУБ’ЄКТА УЧІННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,94 KB
Завантажень:
377
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ ІМ. Г.С.КОСТЮКА АПН УКРАЇНИ
ХАНЕЦЬКА НАТАЛЯ ВІКТОРІВНА
УДК 159.922.7-053.5(048)
ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА ЯК СУБ’ЄКТА УЧІННЯ
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ - 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті психології імені Г.С.Костюка АПН України, лабораторія психологія навчання
Науковий керівник - дійсний член АПН України,
доктор психологічних наук, професор
Сергій Дмитрович Максименко,
Інститут психології імені Г.С.Костюка АПН України, директор
Офіційні опоненти: – доктор психологічних наук,
старший науковий співробітник
Машбиць Юхим Ізраїлевич,
Інститут психології імені Г.С. Костюка
АПН України, головний науковий співробітник
лабораторії нових інформаційних технологій
навчання
– кандидат психологічних наук, доцент
Папуча Микола Васильович,
Ніжинський державний педагогічний університет МОН України,
завідувач кафедри практичної психології
Провідна установа: Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Міністерство освіти і науки України, кафедра загальної психології
Захист відбудеться 29 листопада 2005 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.453.02 в Інституті психології імені Г.С.Костюка АПН України (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розісланий 29 жовтня 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.В.Андрієвська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Підвищення ефективності системи освіти, побудова її на засадах гуманізму вимагає дослідження ряду психолого-педагогічних проблем, серед яких чільне місце посідає проблема психолого-педагогічних чинників, що сприяють становленню суб’єкта учіння. Адже першочерговим завданням сьогодення є формування творчої, відповідальної особистості, починаючи з перших етапів шкільного життя. Тому особливої актуальності набуває проблема активізації внутрішніх потенцій школяра, залучення його до співтворчості з педагогом і ровесниками у навчальному процесі, становлення школяра як суб’єкта учбової діяльності, динаміка його розвитку.
Проблема суб’єкта учбової діяльності посідає значне місце в дослідженнях педагогічних психологів. У значній кількості праць, навіть тих, які були присвячені іншим проблемам, висвітлюються окремі аспекти суб’єкта учбової діяльності як особи, що здійснює учбову діяльність і яка у співдружності з педагогом реалізує свій потенціал і розвиває себе як особистість. Далеко не повний перелік вітчизняних і російських психологів, які зробили істотний внесок у розв’язання цієї проблеми, включає імена Г.С.Костюка, С.Л.Рубінштейна, О.М.Леонтьєва, П.Я.Гальперіна, Н.Ф.Тализіної, І.І.Ільясова, В.В.Давидова, Д.Б.Ельконіна, С.Д.Максименка, В.В.Репкіна, В.І.Слободчикова, Г.О.Цукерман та ін.
У багатьох працях наголошується, що учень як суб’єкт учбової діяльності є відповідальним учасником навчально-виховного процесу, що йому властиве усвідомлення цілей учіння, чутливе ставлення до успіхів і невдач, оцінювання себе і своєї діяльності. При тлумаченні сутності учня як суб’єкта учбової діяльності виключно важливе значення має її така ознака, як перетворюючий і цілеспрямований її характер, рефлексія учнем своєї діяльності і своїх можливостей.
Серед досліджень, присвячених проблемі становлення школяра як суб’єкта учбової діяльності, виділемо насамперед роботи В.В.Давидова, Д.Б.Ельконіна, С.Д.Максименка, В.В.Репкіна, В.І.Слободчикова, Г.О.Цукерман. У цих роботах підкреслюється, що однією з основних ознак учня як суб’єкта учбової діяльності є прагнення до самозміни, поява пізнавальних мотивів, а це вимагає усвідомлення цілей і смислу учбової діяльності, а також усвідомлення своїх можливостей. Це, в свою чергу, вимагає здатності до рефлексії своєї діяльності і вміння розв’язувати протиріччя між наявними можливостями і тими, що необхідні для успішного здійснення учбової діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА ЯК СУБ’ЄКТА УЧІННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок