Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ / сторінка 2

Назва:
ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,35 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
). Крім того, матеріали роботи були використані при виконанні досліджень в рамках цільового комплексного проекту "Морські науки" національної програми дослідження і використання ресурсів Азово-чорноморського басейну, інших районів Світового океану на період до 2000 р. по темі "Геобіохімічні потоки і процеси переносу і трансформації речовини в океані і на його межах" (шифр "Потоки", № 0197U012829), а також за міжнародним проектом "Цикл азоту в аеробно-анаеробних умовах Чорного моря: аналіз даних і числове моделювання" (№ 0100U001881) програми INTAS 99-01710. У всіх програмах автор був виконавцем робіт.
Мета і задачі дослідження. Мета роботи - оцінка ролі нітратів і амонія у формуванні продуктивності вод Чорного моря на різних етапах розвитку фітопланктонного угруповання. Відповідно до поставленої мети вирішувалися такі задачі:
·
дослідити сезонну динаміку вмісту мінерального азоту у верхньому освітленому шарі вод;
·
вивчити просторову і сезонну динаміку швидкостей споживання нітратів і амонія мікропланктоном;
·
визначити співвідношення між поглинанням цих сполук мікропланктоном і час їх обороту в зоні фотосинтезу;
·
дослідити залежність між швидкістю споживання і концентрацією неорганічних сполук азоту у воді.
Об'єкт дослiдження – мікропланктон Чорного моря.
Предмет дослідження – споживання мінеральних сполук азоту мікропланктоном.
Методи дослідження – гідрохімічнi, мічених атомів (15N).
Наукова новизна отриманих результатів. Проведені дослідження дозволили вперше для Чорного моря вивчити динаміку процесу витрачання нітратів і амонія мікропланктоном. Показано, що:
·
просторовий розподіл швидкостей споживання нітратів визначається інтенсивністю їх надходження в зону фотосинтезу, обумовленою динамікою руху вод;
·
для всієї акваторії моря характерно значне збільшення швидкості споживання неорганічних сполук азоту в теплий період року за рахунок вищої інтенсивності їх поглинання.
·
протягом року суттєво змінюється характер розподілу швидкостей споживання нітратів і амонія по вертикалі;
·
частка нітратів в сумарному споживання неорганічних сполук азоту мікропланктоном (f-відношення) складає близько 30 – 40 % взимку і влітку, знижується до 20 % у середині весни і осені;
·
середня величина f-відношення в зоні фотосинтезу зв'язана гіперболічною залежністю з інтегральним вмістом нітратів в цьому шарі. У глибоководній області моря величина "нової" продукції в середньому за рік дорівнює 0,52 мольNм-2 або 44 гСм-2, що складає 39% від річної первинної продукції фітопланктону і відповідає величинам, характерним для мезотрофного типу вод.
Вперше проведена кількісна оцінка забезпеченості мікропланктонного угруповання поверхневих вод Чорного моря неорганічними сполуками азоту. Встановлено, що:
·
величини лімітуючих концентрацій близькі до середнього вмісту нітратів і амонія в середовищі у відповідний період року;
·
влітку водорості здатні поглинати неорганічні сполуки азоту при їх низькій концентрації в середовищі ефективніше, ніж взимку;
·
протягом року вміст неорганічних сполук азоту в поверхневому шарі вод Чорного моря лімітує швидкість їх споживання мікропланктоном в середньому в два рази.
Практичне значення отриманих результатів. Отримані результати можуть знайти широке застосування в подальших дослідженнях функціонування екосистеми Чорного моря. Швидкості споживання неорганічних сполук азоту, величини f-відношення, а також параметри, які відображають ступінь лімітації швидкостей споживання нітратів і амонія мікропланктоном, можуть бути включені в розрахунки або використовуватися для верифікації моделей, що описують біогеохімічні цикли основних біогенних елементів у водах Чорного моря. Отримані в роботі залежності дозволяють на основі стандартних гідрохімічних методів досліджень визначити частку "нової" продукції і в першому наближенні оцінити ступінь забезпеченості фітопланктонного угруповання мінеральним азотом.
Апробація результатів дисертації. Результати досліджень доповідалися на міжнародній конференції "Проблеми Чорного моря" (МГІ НАНУ, м.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок