Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

Загрузка...

ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ / сторінка 2

Назва:
ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,35 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
). Крім того, матеріали роботи були використані при виконанні досліджень в рамках цільового комплексного проекту "Морські науки" національної програми дослідження і використання ресурсів Азово-чорноморського басейну, інших районів Світового океану на період до 2000 р. по темі "Геобіохімічні потоки і процеси переносу і трансформації речовини в океані і на його межах" (шифр "Потоки", № 0197U012829), а також за міжнародним проектом "Цикл азоту в аеробно-анаеробних умовах Чорного моря: аналіз даних і числове моделювання" (№ 0100U001881) програми INTAS 99-01710. У всіх програмах автор був виконавцем робіт.
Мета і задачі дослідження. Мета роботи - оцінка ролі нітратів і амонія у формуванні продуктивності вод Чорного моря на різних етапах розвитку фітопланктонного угруповання. Відповідно до поставленої мети вирішувалися такі задачі:
·
дослідити сезонну динаміку вмісту мінерального азоту у верхньому освітленому шарі вод;
·
вивчити просторову і сезонну динаміку швидкостей споживання нітратів і амонія мікропланктоном;
·
визначити співвідношення між поглинанням цих сполук мікропланктоном і час їх обороту в зоні фотосинтезу;
·
дослідити залежність між швидкістю споживання і концентрацією неорганічних сполук азоту у воді.
Об'єкт дослiдження – мікропланктон Чорного моря.
Предмет дослідження – споживання мінеральних сполук азоту мікропланктоном.
Методи дослідження – гідрохімічнi, мічених атомів (15N).
Наукова новизна отриманих результатів. Проведені дослідження дозволили вперше для Чорного моря вивчити динаміку процесу витрачання нітратів і амонія мікропланктоном. Показано, що:
·
просторовий розподіл швидкостей споживання нітратів визначається інтенсивністю їх надходження в зону фотосинтезу, обумовленою динамікою руху вод;
·
для всієї акваторії моря характерно значне збільшення швидкості споживання неорганічних сполук азоту в теплий період року за рахунок вищої інтенсивності їх поглинання.
·
протягом року суттєво змінюється характер розподілу швидкостей споживання нітратів і амонія по вертикалі;
·
частка нітратів в сумарному споживання неорганічних сполук азоту мікропланктоном (f-відношення) складає близько 30 – 40 % взимку і влітку, знижується до 20 % у середині весни і осені;
·
середня величина f-відношення в зоні фотосинтезу зв'язана гіперболічною залежністю з інтегральним вмістом нітратів в цьому шарі. У глибоководній області моря величина "нової" продукції в середньому за рік дорівнює 0,52 мольNм-2 або 44 гСм-2, що складає 39% від річної первинної продукції фітопланктону і відповідає величинам, характерним для мезотрофного типу вод.
Вперше проведена кількісна оцінка забезпеченості мікропланктонного угруповання поверхневих вод Чорного моря неорганічними сполуками азоту. Встановлено, що:
·
величини лімітуючих концентрацій близькі до середнього вмісту нітратів і амонія в середовищі у відповідний період року;
·
влітку водорості здатні поглинати неорганічні сполуки азоту при їх низькій концентрації в середовищі ефективніше, ніж взимку;
·
протягом року вміст неорганічних сполук азоту в поверхневому шарі вод Чорного моря лімітує швидкість їх споживання мікропланктоном в середньому в два рази.
Практичне значення отриманих результатів. Отримані результати можуть знайти широке застосування в подальших дослідженнях функціонування екосистеми Чорного моря. Швидкості споживання неорганічних сполук азоту, величини f-відношення, а також параметри, які відображають ступінь лімітації швидкостей споживання нітратів і амонія мікропланктоном, можуть бути включені в розрахунки або використовуватися для верифікації моделей, що описують біогеохімічні цикли основних біогенних елементів у водах Чорного моря. Отримані в роботі залежності дозволяють на основі стандартних гідрохімічних методів досліджень визначити частку "нової" продукції і в першому наближенні оцінити ступінь забезпеченості фітопланктонного угруповання мінеральним азотом.
Апробація результатів дисертації. Результати досліджень доповідалися на міжнародній конференції "Проблеми Чорного моря" (МГІ НАНУ, м.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок