Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ / сторінка 4

Назва:
ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,35 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
%
При розрахунках швидкостей споживання використовували загальноприйняті рівняння (Dugdale, Goering,1967). Частку "нової" продукції (f-відношення) розраховували як відношення швидкості споживання нітратів до сумарної швидкості споживання нітратів і амонія мікропланктоном.
Сезонна динаміка вмісту неорганічних сполук азоту в поверхневих водах. На основі матеріалів досліджень, виконаних в 1980–90-ті рр. (власні дані, доповнені матеріалами із наукових фондів ІнБПМ НАНУ і МГІ НАНУ), була проаналізована просторова і тимчасова мінливість вмісту нітратів і амонія у верхньому збідненому біогенними елементами шарі Чорного моря.
У центральній частині моря (43о - 44о Пв.Ш.; 30,5о - 38о Сх.Д.) сезонні зміни вмісту нітратів у верхньому збідненому біогенними елементами шарі мають однаковий характер: концентрації збільшуються в холодний період року і знижуються – в теплий (рис. 1а). Однак різниця між середніми концентраціями влітку і взимку невелика. У грудні, коли накопичення нітратів у верхньому освітленому шарі вод виражене найяскравіше, їх вміст в середньому в три рази вище, ніж влітку. Протягом зими відбувається поступове зниження концентрації нітратів, що пояснюється їх активним споживанням водоростями. Мінімальний вміст нітратів спостерігається в квітні і наприкінці жовтня після завершення весняного і осіннього "цвітіння" фітопланктону.
Аналогічний вигляд сезонної динаміки вмісту нітратів (рис. 1б) характерний для області звалювання глибин в західній частині моря (44,5 о – 45 о Пв.Ш.; 32 о - 34 о Сх.Д.). Відмінність від глибоководної області виявляється у вищих значеннях середньомісячних концентрацій і ширшому діапазоні їх варіабельності, що пов'язане з динамічною активністю вод в даному районі моря. У центральній частині північно-західного шельфу моря (рис. 1в) і поблизу західного і південного узбережжя Криму (рис. 1г) положення екстремумів сезонного ходу вмісту нітратів, як і на решті акваторії моря, припадає на зимові місяці (максимум) і середину весни (мінімум).
Сезонні зміни вмісту амонія в поверхневих водах Чорного моря вивчені у меншій мірі. У відкритих і в прибережних районах моря концентрація амонія досягає максимуму на початку зими (грудень) і весни (березень) і знижується до кількостей слідів у середині весни і осені, коли спостерігається загальне виснаження запасів мінерального азоту в поверхневих водах (рис. 2). Середня концентрація амонія в окремі сезони збільшується в напрямі від відкритих до прибережних районів моря і досягає максимальних величин в пригирлових зонах.
Таким чином, на протязі практично всього року у відкритій і на більшій частині прибережної акваторії моря вміст нітратів і амонія в шарі найактивнішого фотосинтезу невеликий. Тому розвиток водоростей повинен бути тісно зв'язаний із швидкістю надходження неорганічного азоту в зону фотосинтезу і величиною його потоку через мікропланктонне угруповання.
Сезонна динаміка витрачання основних неорганічних сполук азоту мікропланктоном. Зіставлення швидкостей споживання мінерального азоту мікропланктоном з даними про фізичну, хімічну і біологічну структуру вод дозволило проаналізувати особливості формування потоків неорганічних сполук азоту через мікропланктонне угруповання в Чорному морі у всі сезони.
З и м а. В період спостережень (листопад 1993 р. і січень-лютий 1992 р.) поверхневі води в Чорному морі були добре перемішані аж до верхньої межі основного пікноклину. У глибоководній області вміст нітратів у верхньому перемішаному шарі складав в середньому 0,46 0,15 мкМ - наприкінці листопаду і 0,12 0,09 мкМ - в січні - лютому. Швидкості споживання нітратів і амонія в поверхневому шарі глибоководної області моря варіювали в однаковому діапазоні величин - від 1,3 до 3,7 нМг-1, при інтенсивності поглинання з розрахунку на одиницю завислого органічного азоту близько 1,0 10-3 г-1 і приблизно рівному внеску обох сполук в сумарне поглинання мінерального азоту мікропланктоном. У середині зими, в порівнянні з її началом, спостерігалося зменшення інтенсивності споживання неорганічних сполук азоту з розрахунку на одиницю хлорофілу (з 4 до 1-210-3 мкг-атN(мкг хл"а"г)-1) і різке зниження часу обороту нітратів і амонія в поверхневому шарі (від декількох десятків діб на початку до 3 – 5 діб у середині зими).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок