Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

Загрузка...

ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ / сторінка 5

Назва:
ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,35 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Для вертикального розподілу швидкостей споживання нітратів і амонія в цей період було характерне зменшення їх величин з глибиною. Значущі швидкості споживання нітратів визначалися тільки у верхньому 20-метровому шарі, амонія – впродовж всієї зони фотосинтезу (до 50 м – на початку зими і до 35 м – у середині). За рахунок цього в зоні фотосинтезу інтегральні швидкості поглинання амонія були в 2 – 4 рази вище, ніж нітратів, відповідно значення f-відношення складало в середньому всього 0,28 (супроти 0,45 - в поверхневому шарі).
Аналіз отриманих результатів показав, що градієнти густини в шарі основного пікноклину контролюють потік нітратів в поверхневі води протягом всього зимового періоду. Наприкінці листопаду – в грудні надходження нітратів в освітлені шари вод суттєво перевищує можливості мікропланктонного угруповання до їх утилізації, про що свідчать надто високі значення часу обороту нітратів і амонія в зоні фотосинтезу. В результаті йде накопичення нітратів в зоні фотосинтезу, а гідродинамічні умови визначають формування поля нітратів не тільки в глибоких, але і в поверхневих шарах вод, на що указує лінійна залежність між концентрацією нітратів і густиною вод на поверхні моря (рис. 3). У січні – лютому зв'язаність процесів надходження і утилізації нітратів збільшується, і їх вміст в зоні фотосинтезу стає функцією цих двох потоків, перший з яких контролюється фізичними, а другий - біологічними процесами. Результатом являється чітко виражена залежність між просторовим розподілом швидкостей споживання неорганічних сполук азоту мікропланктоном і умовами їх надходження в зону фотосинтезу, обумовленими динамікою вод.
В е с н а. В період досліджень (квітень 1993 р.) процес зимового конвективного перемішування вод закінчився, і в глибоководних районах моря почалося формування сезонного термоклину. На фоні практично однорідного розподілу дуже низьких концентрацій нітратів і амонія в поверхневому шарі (від аналітичного нуля до 0,05 мкМ) швидкості їх споживання мікропланктоном в західній частині моря варіювали від 0,6 до 2,5 нМг-1 для нітратів і від 0,2 до 6,1 нМг-1 для амонія. Час обороту складав 5 ± 3 і 12 ± 5 г відповідно. Найсильніше по швидкостям споживання відрізнялися станції, розташовані у області підйому вод в центрі моря, де при ідентичній гідролого-гідрохімічній структурі вод фітопланктонне угруповання перебувало на різних стадіях сукцесії. Мінімальні швидкості споживання і максимальний вклад нітратів в азотне живлення водоростей спостерігалися на станції з перехідною (від зимово-весняного до літнього типу) структурою фітоцену. В умовах інтенсивного розвитку дінофітових водоростей, характерних для фітоцену літнього типу, витрачання мінерального азоту зростало на порядок, а величина f-відношення знижувалася більш ніж в три рази (до 0,15).
Споживання нітратів і амонія мікропланктоном спостерігалося впродовж всього евфотичного шару. На мілководній ділянці північно-західного шельфу і в глибоководній області максимальні значення швидкостей були на поверхні, а в області звалювання глибин - в середній і нижній частинах зони фотосинтезу. На більшій частині акваторії інтегральне споживання нітратів в зоні фотосинтезу складало в середньому 22 мкг-атм-2г-1, збільшуючись в два рази тільки у західного узбережжя Криму, де динаміка руху вод визначала збагачення нижньої частини зони фотосинтезу нітратами.
Показано, що ранньою весною глибше проникнення процесів конвективно-вітрового перемішування у області циклонiчного круговороту забезпечує додаткове, в порівнянні з рештою акваторії, надходження живильних солей із зони основного пікноклину в освітлені шари, сприяючи інтенсивнішому розвитку водоростей. В ході "цвітіння", в умовах постійного вимивання нітратів з шару їх максимуму, ще до початку формування сезонної стратифікації вод спостерігається значне зниження запасів нітратів в аеробній зоні. Виснаження джерела нітратів, як основи формування "нової" продукції, веде до деградації весняного "цвітіння" і переходу до літнього типу структури фітоценозу, в основі мінерального живлення якого лежать процеси регенерації біогенних елементів в межах планктонного угруповання.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ВИТРАЧАННЯ неорганІчНих сПоЛУК азотУ мІкропланктоном У ЧОрномУ морІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок