Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)

ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи) / сторінка 6

Назва:
ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,61 KB
Завантажень:
436
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

Однією із особливостей теоретичного мислення є рух думки від одиничного факту до закономірності. На наступному етапі пізнання навколишнього світу конкретна інформація розглядається вже у світлі раніш сформованих абстракцій. Безперечно, такий процес не можна розглядати спрощено. Адже індукція та дедукція тісно переплітаються. У шкільному курсі фізичної географії та у процесі організації краєзнавчих пошуків найбільш загальні фізико-географічні закономірності є теоретичною базою для розкриття нових, менш загальних залежностей.
Найважливіші філософські та психолого-педагогічні ідеї, про які йшлося вище, складають основу краєзнавчого принципу при вивченні географії. Вони розглядаються нами як методологічний орієнтир в організації навчальних пошуків у навколишньому середовищі. Зокрема, фізико-географічні закономірності, які розкриваються під час екскурсій та походів на початковому етапі вивчення географії, є теоретичною основою для усвідомлення більш складних залежностей, що вивчаються пізніше, в регіональних курсах фізичної географії. Здійснення краєзнавчого принципу, – пише А.В.Даринський, – передбачає не лише систематичне ознайомлення впродовж всього курсу зі своїм краєм, але й постійне використання краєзнавчих знань учнів у навчанні географії, систематичне встановлення у процесі навчання асоціативних зв’язків краєзнавчих знань із матеріалом, який вивчається, а також прищеплення учням практичних умінь і навичок краєзнавчого характеру.
Розкриваючи суть програмового та позапрограмового краєзнавства, Є.Й.Шипович підкреслює важливість взаємозв’язку між ними. Проте механізм реалізації такого взаємозв’язку розкривається недостатньо. Методист здебільшого зосереджує увагу на поглибленому вивченні засвоєних на уроці знань у процесі позаурочної роботи. Зворотний же зв’язок прослідковується недостатньо. Як саме практична діяльність учнів, спрямована на вивчення географічного середовища, пов’язується з активізацією творчої думки школяра безпосередньо на уроці? У чому значущість та психолого-педагогічна особливість такого зв’язку? За нашим підходом, весь цикл краєзнавчого пошуку в школі повинен проходити по спіралі: навчальна діяльність на уроці — краєзнавчий пошук безпосередньо у природному середовищі (на основі засвоєних на уроці знань) — переосмислення самостійно зібраної краєзнавчої інформації з метою розкриття нових понять і закономірностей на уроці — більш глибоке географічне вивчення рідного краю на основі сформованих знань і т.д. При забезпеченні єдності та нескінченності такого процесу відбувається накопичення та усвідомлення знань учнями, розвиваються їх уміння і навички самостійно вчитись, осмислювати навчальну інформацію, проводити дослідження.
Важливим методологічним принципом в організації шкільного географічного краєзнавства є системний підхід до такої організації. Це означає, по-перше, забезпечення єдності урочної та позаурочної навчальної діяльності учнів. По-друге, повинна прослідковуватись певна система понять і закономірностей, які розкриваються на уроках географії та під час краєзнавчих пошуків. Основним орієнтиром для визначення такої системи є навчальні програми. По-третє, саме використання краєзнавчих матеріалів у процесі навчання повинно носити систематичний характер. Крім того, ми виходимо з судження, висловленого А.В.Даринським та іншими методистами, що краєзнавчі матеріали відіграють важливу роль як основа для порівнянь, як своєрідний еталон при вивченні віддалених від рідного краю районів.
На основі аналізу літературних джерел та досвіду вчителів географії розкриваються особливості методики та організації позаурочного краєзнавства в сучасній школі. Окремі його аспекти досліджували А.П.Климова, М.П.Крачило, І.Т.Прус, А.З.Сафіуллін, К.Ф.Строєв, І.С.Юньєв та інші. У нашому дослідженні не ставилось завдання розробити певні організаційні форми пошукової діяльності учнів у позаурочний час. Ми розглядали таку роботу в світлі навчально-виховних завдань, які розв’язуються безпосередньо на уроках географії.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок