Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)

Загрузка...

ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи) / сторінка 7

Назва:
ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,61 KB
Завантажень:
436
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
При цьому ми керувались рекомендаціями В.М.Коротова і І.Т.Пруса, які пропонують таку систему методів навчально-виховного процесу: а)інформаційний, який полягає у спеціально організованій педагогами передачі вихованцям краєзнавчої інформації; б)пошуковий, що лежить в основі всіх напрямів краєзнавчої роботи; в)дослідний, як вища форма пошуку; г)метод взаємного збагачення знаннями і досвідом краєзнавчої роботи, що полягає в активному обміні інформацією, фактами, думками у процесі бесід, конференцій, уявних подорожей по Батьківщині, диспутів.
Другий розділ – “Методичні основи застосування краєзнавчого принципу на уроках географії” в основному побудований на матеріалах психолого-педагогічних досліджень, які проводились у школах Волинської, Житомирської та Рівненської областей. Перший параграф присвячений формуванню початкових знань про природні особливості рідного краю. У відповідності з програмою, у 5 класі вивчаються поняття про природне тіло, про речовину та її агрегатні стани, про природний процес, природні компоненти тощо. Проте аналіз відвіданих уроків свідчить, що більшість учителів, розкриваючи поняття про природний процес, обмежуються лише переліком природних явищ, які у своїй сукупності складають такий процес. Його ж закономірна сутність не розкривається. Отже, існує необхідність зосередження уваги вчителів та учнів на розкритті причинно-наслідкових та закономірних зв’язків у природному середовищі. З цією метою ми систематизували основні поняття, які вивчаються в курсі географії рідного краю у вигляді схеми, розділивши при цьому природні процеси, в залежності від можливостей спостерігати за ними, на три групи: а)процеси, недоступні для прямих спостережень (тривалі геологічні процеси, різні космічні явища тощо); б)процеси, які можна спостерігати впродовж кількох років чи десятиліть; в)процеси, які можна спостерігати під час екскурсій або впродовж навчального року.
Як показали дослідження, така систематизація фізико-географічних процесів допомагає вчителям більш чітко, цілеспрямовано організовувати вивчення рідного краю, забезпечувати відповідні умови для навчально-пошукової діяльності школярів. Крім того, ми виходили з необхідності тісніше узгоджувати позаурочну роботу юних географів-краєзнавців із навчально-виховними завданнями, які розв’язуються на уроках. Експериментальна перевірка нашої методики, суть якої – навчальне дослідження природного довкілля, проводилась на прикладі теми “Поверхня і корисні копалини рідного краю”. Вивчення матеріалу розпочинається з екскурсії, тобто, з навчального пошуку, що грунтується на знаннях, сформованих у початкових класах. При такій організації наступні уроки відіграють важливу узагальнюючу роль. Під час екскурсії, на яку відводиться 2 години, особлива увага зосереджується на розкритті взаємодії внутрішніх і зовнішніх сил Землі, які формують поверхню. Одночасно розкривається ландшафтотворча роль рельєфу своєї місцевості. Узагальнення зібраних під час екскурсії матеріалів впродовж наступних чотирьох уроків підводить учнів до розкриття таких понять: форми поверхні своєї місцевості, процеси руйнування гірських порід; гірські породи своєї місцевості, перенесення продуктів їх руйнування водою та вітром, поняття про вивітрювання; корисні копалини своєї місцевості; основні форми поверхні Землі; краєвиди своєї місцевості (формування інформаційної бази для розкриття у перспективі поняття про ландшафт).
Отже, йдеться про формування початкових фізико-географічних понять шляхом організації польових досліджень та узагальнення зібраної інформації. При цьому мається на увазі єдність навчальних пошуків в урочний та позаурочний час. Експериментально доведено, що такий підхід до побудови навчально-виховного процесу забезпечує більш глибоке усвідомлення суті фізико-географічних процесів і явищ у навколишньому середовищі. Школярі набувають практичних умінь самостійно виявляти у природному середовищі закономірні залежності, описувати природні об’єкти. Коли п’ятикласникам було запропоновано описати долину, куди раніш проводилась екскурсія, учні експериментальних класів більш глибоко розкрили причинно-наслідкові та закономірні зв’язки в рельєфотворчих процесах.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок