Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат безкоштовно: ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)

ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи) / сторінка 8

Назва:
ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,61 KB
Завантажень:
436
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
На наявність таких зв’язків вказали 71,1% учнів, що навчалися за нашою методикою. У контрольних класах цей показних становив лише 44,9%. Крім того, у ході експерименту отримало підтвердження наше припущення, що інформаційна основа, створена у 5 класі на основі навчальних пошуків школярів, забезпечує умови для оптимізації та інтенсифікації праці школярів при вивченні загальної географії.
Філософське переосмислення навколишньої дійсності, формування певної системи наукових фізико-географічних понять фактично відбувається у курсі загальної географії. Тому якість знань, сформованих у 6 класі, особливості самого процесу учіння тут мають не лише безпосередньо навчально-інформативне значення, але й методологічне. Важливо, щоб усвідомлені поняття школяр умів використовувати у процесі думання, для більш глибокого розуміння природних закономірностей. Сприятливі умови для цього виникають при застосуванні краєзнавчого принципу навчання. Аналіз відвіданих нами уроків свідчить, що вчителі здебільшого використовують інформацію про свою місцевість для розкриття загальних географічних понять і закономірностей. Проте ця робота найчастіше носить епізодичний, іноді формальний характер. Тому назріла необхідність виробити певний комплекс завдань, який би становив краєзнавчу основу для формування системи фізико-географічних понять, передбачених програмою. Виходячи з цього, ми вичленили теми (по кожній із геосфер), які доцільно вивчати в основному на краєзнавчій основі. Експериментальні дослідження проводились на прикладі розділу “Літосфера”.
Спостереження за рельєфотворчими процесами слід розглядати тепер як продовження робіт, розпочатих при вивченні географії рідного краю. Як і раніш, зміст та особливості навчання узгоджуються з основними напрямами пошукових робіт у позаурочний час. Така єдність забезпечує: а)більш глибоке усвідомлення рельєфотворчих процесів та причинно-наслідкових зв’язків у них; б)розвиток практичних умінь школярів самостійно описувати рельєф своєї місцевості, розкривати фактори, які зумовлюють його формування і розвиток; в)прищеплення елементарних умінь прогнозувати розвиток рельєфу; г)розвиток умінь давати екологічну оцінку рельєфу як компоненту природи, розробляти заходи, спрямовані на поліпшення екологічної ситуації.
Логічний зв’язок між різними курсами географії, єдність програмового і позапрограмового краєзнавства забезпечується постановкою перед учнями відповідних завдань (короткочасних та на тривалий час). Їх конкретний зміст, у залежності від природних умов, у різних школах неоднаковий. Але за своєю суттю вони близькі. Подаємо зразки таких завдань (на прикладі с.Кикови Новоград-Волинського району Житомирської області): зібрати матеріал про найбільші родовища та різновиди каоліну на території Житомирщини; опиcати рельєф урочища Руда, накреслити його поперечний схематичний профіль, позначити, які породи там залягають, яку роль відіграють текучі води та вітри у формуванні рельєфу цього урочища; в районі урочища Руда описати яр, накреслити його схематичний профіль, розкрити причини його утворення і розвитку; описати особливості долини р. Случ між селами Рогачів і Тальки, пояснити чим зумовлені виявлені відмінності.
Експериментально доведено, що учні, які навчалися за нашою методикою, виявили більш глибокі знання. Після вивчення літосфери їм було запропоновано описати рельєф відомої території в околицях свого населеного пункту. 49,1% учнів експериментальних класів процеси формування і розвитку форм поверхні розкрили досить глибоко. Лише 15,4% з них описували рельєф виключно за зовнішніми ознаками. Серед учнів, які навчалися за традиційною методикою, ці показники становили відповідно 8,5% та 50,0%. У той же час елемент прогнозування в судженнях школярів, які навчалися за нашими методичними зразками, виявився нижчим від очікуваного. Проте певний прогрес і в розв’язанні цього питання спостерігається.
Таким чином, наша методика передбачає, що основні напрями краєзнавчих пошуків школярів у цілому визначаються змістом навчальних програм.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ (V-IX класи)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок