Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФІЛОСОФСЬКО-ІСТОРИЧНЕ ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ГУМАНІЗМУ

ФІЛОСОФСЬКО-ІСТОРИЧНЕ ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ГУМАНІЗМУ

Назва:
ФІЛОСОФСЬКО-ІСТОРИЧНЕ ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ГУМАНІЗМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,06 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ЧЕРЕНКОВ МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ
УДК – 177.72
ФІЛОСОФСЬКО-ІСТОРИЧНЕ ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ГУМАНІЗМУ
Спеціальність: 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії
АВТОРЕФЕРАТ
ДИСЕРТАЦІЇ НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ КАНДИДАТА ФІЛОСОФСЬКИХ НАУК
ДОНЕЦЬК – 2003 р.


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі філософії Донецького національного університету
Науковий керівник – кандидат філософських наук, доцент,
Андрєєва Тетяна Олександрівна,
зав. кафедри філософії Донецького
національного університету.
Офіційні опоненти – доктор філософських наук, доцент,
Павленко Юрій Віталійович,
головний науковий співробітник відділу
глобальних проблем сучасної цивілізації
Інституту світової економіки
та міжнародних відносин НАН України;
кандидат філософських наук, доцент
Ємельянова Алла Василівна,
кафедра філософських наук
Донецького державного університету
економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського
 
Провідна установа – кафедра філософії гуманітарних наук
філософського факультету Київського національного
університету ім. Тараса Шевченка
Захист відбудеться 12 травня 2003 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.06 у Донецькому національному університеті (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Донецького національного університету (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24).
Автореферат розіслано 8 квітня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук Сушинський М.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Духовна ситуація на рубежі XX-XXI ст. свідчить про те, що наука і суспільство зіткнулися з фактом значної дискредитації так званого позитивного гуманістичного тлумачення історичного процесу. Глобальні проблеми виявили необхідність радикальних змін у стосунках людина-людина і людина-природа. Безперечно, головною з цих проблем є проблема самої людини: чи збереже вона свою ідентичність. Актуальність дослідження зумовлена самим змістом концепту "гуманізм". Незважаючи на багатозначність терміна, більшість сучасних дослідників погоджується з тим, що він виражає специфіку і граничні засади буття людини в історії. Таким чином осмислення проблеми гуманізму прямо пов'язане з необхідністю з'ясування людської самототожності, її трансцендентальних засад. Зрештою, проблема гуманізму це проблема історичної долі людства: чи зможе воно знайти загальнолюдські "родовидові" цінності, волю і творчий потенціал для продовження історії. Актуальність теми пов'язана і з сьогоднішньою ситуацією в Україні, в якій крах ідеалів "радянського гуманізму" спричинив затяжну світоглядну кризу. ЇЇ подолання видається можливим за умови вироблення нової гуманістичної парадигми і реалізації відповідної їй виховної стратегії для молодих поколінь.
Стан наукового опрацювання проблеми характеризується певною неоднозначністю. З одного боку, існує численна бібліографія з цієї теми; з іншого, власне філософська рефлексія над цим феноменом ще не достатнью розвинена як самостійний напрямок. Конструктивні стратегії подолання європейського проекту егології, агресивного антропоцентризму, які зберігають спадкоємність, наступність гуманістичних традицій, ще тільки починають розроблятися.
Зв'язок дослідження з науковими програмами. Дисертація виконана згідно державної бюджетної наукової теми кафедри філософії Донецького національного університету № 0101V005720 – "Цілісна теорія єдиного закономірного історичного процесу".
Мета і завдання дисертаційного дослідження. Метою дослідження є виявлення соціально-філософського контексту та основних тенденцій формування нової системи гуманістичних орієнтирів для людини в історії, інтегральної для різних традицій, адекватної сучасності, спроможної забеспечити концептуальні засади для продовження історії єдиного людства. Для реалізації цієї мети були визначені наступні завдання:
обгрунтувати необхідність сенсового оновлення, переосмислення концепту "гуманізм";
провести компаративне дослідження атеістичної та християнської традицій з метою виявлення загальних гуманістичних інваріантів;
здійснити порівняльне дослідження античної і християнської концепцій філософії історії для встановлення їх місця у генезі сучасної гуманістичної філософсько-історичної парадигми;
вивчити вплив філософії постмодерну і постнекласичної картини світу на формування нових уявлень про феномен людини в історії;
узагальнити історичний досвід гуманістичних традицій і основні тенденції сучасної гуманістики для визначення інтегруючої ідеї, для чого необхідно: розглянути можливі способи подолання агресивного антропоцентризму, необмеженого егоцентризму, розуміння людини як самоцентрованої системи; визначити нові регулятиви, найбільш загальні принципи взаємин Я-Інший як фундаментальної структури буття людини в історії, у якій конституюється людське в людині; розкрити ідею людяності не як даного, а як ідеальної мети виховного процесу, мірила гідних взаємин з Іншим.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ФІЛОСОФСЬКО-ІСТОРИЧНЕ ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ГУМАНІЗМУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок