Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: Механізми державного регулювання науково-технологічного та інноваційного розвитку

Механізми державного регулювання науково-технологічного та інноваційного розвитку / сторінка 6

Назва:
Механізми державного регулювання науково-технологічного та інноваційного розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,88 KB
Завантажень:
141
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

У процесі проведеного аналізу тенденцій і напрямків соціально-економічного розвитку науково-технічної сфери був досліджений взаємовплив таких факторів, як динаміка обсягів фінансування науково-технічної сфери, фонду оплати праці і наукоємності ВВП.
На основі аналізу зроблено наступні висновки:
·
динаміка абсолютних обсягів ВВП за умови збереження рівня питомих витрат на фінансування науково-технічної діяльності в Україні, практично не впливає на формування позитивних тенденцій у цій сфері, у тому числі і по показниках фонду оплати праці;
·
кардинальні зрушення в стані фінансового забезпечення наукової сфери відбуваються лише при зміні рівня питомої ваги витрат на науку у ВВП;
·
збільшення питомої ваги витрат на сферу НДДКР більш 3% ВВП є недоцільним без визначення шляхів підвищення ефективності використання наявної або зростаючої ресурсної складової;
·
при визначенні наслідків позитивної або негативної динаміки фінансових надходжень у наукову сферу з розрахунку на одного науковця чітко виявляється безперспективність практики скорочення чисельності основних і допоміжних працівників.
У другому розділі – “Проблеми науково-технологічного та інноваційний розвитку в Україні” проведено ретроспективний аналіз стану наукового потенціалу України та розвинених країн світу за період 1991-2003 років.
У роботі при аналізі факторів трансформації наукової сфери України обґрунтовано доцільність визначення 5-ти основних блоків: організаційно-управлінський і правовий, фінансово-економічний, матеріально-технічний, кадровий та інноваційний.
Організаційно-управлінський і правовий блок. У порівнянні з 1991 р. у 2003 р. загальна кількість наукових організацій в Україні збільшилась лише на 5%. Однак відбулися структурні зміни в спеціалізації наукових організацій.
Поглиблення кризового стану науково-технічної сфери вимагає відповідних змін у системі її організаційно-економічного та правового регулювання. Перспективним напрямом реформування системи законодавчої підтримки сфери НДДКР відповідно до вимог ринкових перетворень є коригування податкового та патентно-ліцензійного законодавства.
В свою чергу системність та комплексність цих реформ може бути гарантована лише у випадку формування на державному рівні системи моніторингу стану трансформації наукової сфери, побудованому на використанні сучасних методів та форм аналізу, оцінки та прогнозування її розвитку.
Фінансово-економічний блок. Прогресуюча тенденція погіршення рівня науково-технологічного забезпечення вітчизняного виробництва привела до того, що рівень його наукоємності значно скоротився. У результаті показник наукоємності українського виробництва став значно менше загальноприйнятого у світі і навіть нижче аналогічного показника країн з перехідною економікою.
Динаміка обсягів витрат на наукові і науково-технічні роботи й обсягів виконаних досліджень за період 1991-2003 років наведена на рис. 1. Аналіз показав, що практично обсяги витрат на наукові і науково-технічні роботи протягом усього періоду дослідження мали тенденцію до зменшення. В період 1995-1997 років обсяги виконаних робіт зростали, темпи обсягів витрат – зменшувалися, а за останні роки ця ситуація стабілізувалась.
Зменшення ролі державної підтримки і зростання значення позабюджетних джерел фінансування можливості розширення обсягів і джерел інвестування в науково-технічну сферу стають усе більш залежними від формування механізму їх акумуляції і розподілу.
Формування системи багатоканального фінансування є визначальним при умовах фактичного скорочення обсягів державної фінансової підтримки сфери НДДКР.
Матеріально-технічний блок. Важливим фактором підвищення ефективності наукових досліджень і прискорення матеріалізації знань є матеріально-технічне забезпечення наукових організацій, передусім поліпшення стану їх основних фондів (наукове обладнання, прилади, машини та устаткування тощо).
Оцінюючи стан матеріально-технічного забезпечення науки, слід зважати на певну умовність значення цих показників. По-перше, рівень матеріально-технічного забезпечення в офіційній статистиці обраховується у вартісному вимірнику за середньорічною балансовою вартістю в поточних цінах, тобто без врахування інфляційної складової.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: Механізми державного регулювання науково-технологічного та інноваційного розвитку

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок