Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА НАРОДНА БАЛАДА: естетичний аспект

УКРАЇНСЬКА НАРОДНА БАЛАДА: естетичний аспект

Назва:
УКРАЇНСЬКА НАРОДНА БАЛАДА: естетичний аспект
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,40 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
КОЗЛОВСЬКИЙ ВІТАЛІЙ ІВАНОВИЧ
УДК 398. 87 (= 161. 2)
УКРАЇНСЬКА НАРОДНА БАЛАДА:
естетичний аспект
10. 01. 07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2007
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі фольклористики Інституту народознавства Національної Академії наук України, м. Львів
Науковий керівник: доктор філологічних наук
Сокіл Василь Васильович,
Інститут народознавства НАН України,
старший науковий співробітник,
завідувач відділу фольклористики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Буряк Володимир Дмитрович,
Гуманітарний університет “Запорізький
Інститут державного та муніципального управління”,
завідувач кафедри журналістики, видавничої справи та редагування
кандидат філологічних наук, доцент
Семенюк Лариса Степанівна,
Волинський державний університет
імені Лесі Українки,
доцент кафедри української літератури
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, м. Київ
Захист відбудеться 23 березня 2007 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35. 051. 13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул. Університетська, 1).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий 21 лютого 2007 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Гарасим Я. І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Українська народна балада уже понад півтора століття є об’єктом наукових розвідок – доповідей, статей, монографій, дисертацій. І з розвитком фольклористики науковий інтерес до жанру не спадає, а навпаки, посилюється та поглиблюється. Цьому сприяє кілька чинників, які й визначають актуальність запропонованого дослідження. По-перше, баладна пісня, як і усна словесність загалом, явище динамічне, що перебуває у постійному розвитку, взаємозв’язках з іншими видами фольклору. “Це, – як зазначає сучасний дослідник С. Мишанич, – складний організм, в якому одні клітини старіють і гинуть, а інші народжуються і сягають розквіту” Мишанич С. Сучасне життя української народної балади в Карпатах // З гір Карпатських: Українські народні пісні-балади / Упор., підготовка текстів, вступ. стаття, примітки та словник С. В. Мишанича. – Ужгород: Карпати, 1981. – С. 5.. Такий рух зумовлює еволюцію жанру на всіх його рівнях і не може залишитися поза увагою дослідників. Суттєвих або незначних трансформацій зазнає архітектоніка тексту. Ідейно-тематична та художньо-стильова системи балади тісно пов’язані з ментальністю її носіїв та виконавців, що здатна еволюціонувати під впливом зовнішніх чинників, тому процес дослідження поетичних текстів повинен охоплювати порівняння з “різними формами й аспектами народного життя, етносоціальних і етнокультурних процесів, з рухом народної культури загалом” Путилов Б. Н. Историко-фольклорный процесс и эстетика фольклора // Проблемы фольклора. – М.: Наука, 1975. – С. 13.. Історичний поступ ліро-епосу відображає й динаміку світогляду, філософії, етичних та естетичних смаків народу. “Балади з давніми міфологічними мотивами, історичні і балади на родинно-побутову тематику, – наголосив М. Гайдай, – істотно відрізняються між собою в своєму розвитку і характеризуються різними параметрами зв’язків з сучасною естетикою жанру і естетичними потребами носіїв фольклору” Гайдай М. М. Особливості розвитку слов’янської балади як жанру // Народна творчість та етнографія. – 1983. – №. 3. – С. 17.. Власне від стабільності чи зміни цих факторів залежить поетична структура жанру. По-друге, постає потреба у дослідженнях значно ширшого плану, які дали б змогу глибше проникнути у суть уснопоетичних текстів, виявити в них головні закономірності розвитку та побутування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА НАРОДНА БАЛАДА: естетичний аспект

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок