Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Ізоморфне заміщення кальцію на лужні й рідкісноземельні елементи в синтетичному гідроксиапатиті

Ізоморфне заміщення кальцію на лужні й рідкісноземельні елементи в синтетичному гідроксиапатиті

Назва:
Ізоморфне заміщення кальцію на лужні й рідкісноземельні елементи в синтетичному гідроксиапатиті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,97 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ДОНЕЦЬКИЙ національНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАНЮКА ЮЛІЯ ВІКТОРІВНА
УДК 546.41
Ізоморфне заміщення кальцію на лужні й рідкісноземельні елементи в синтетичному гідроксиапатиті
02.00.01 Неорганічна хімія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата хімічних наук
Донецьк - 2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Донецькому національному університеті Міністерства освіти і науки України, м.Донецьк.
Науковий керівник | доктор хімічних наук, професор Гетьман Євген Іванович,
Донецький національний університет, завідувач кафедри неорганічної хімії
Офіційні опоненти | доктор хімічних наук, професор Антрапцева Надія Михайлівна,
Національний аграрний університет, м.Київ, завідувач кафедри неорганічної та аналітичної хімії
Кандидат хімічних наук, доцент Удодов Іван Олександрович,
Донецький національний технічний університет, доцент кафедри загальної хімії
Провідна установа | Київський національний університет ім.Т.Шевченка Міністерства освіти і науки України, кафедра неорганічної хімії. м.Київ
Захист дисертації відбудеться 24 жовтня 2001 року о 1400 на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.052.06 Донецького національного технічного університету за адресою: 83015, м.Донецьк, пр.Б.Хмельницького 106, VII учбовий корпус.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Донецького національного технічного університету (83000, м.Донецьк, вул.Артема 58, IІ учбовий корпус).
Автореферат розіслано 20 вересня 2001 року.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради К 11.052.06, к.х.н. Волкова О.І.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. На сьогоднішній день вивчення сполук зі структурою апатиту є актуальним з ряду причин. По-перше, гідроксиапатит (ГАП) - єдиний неорганічний компонент зубів і скелету, як людини, так і хребетних взагалі, внаслідок чого він володіє біологічною сумісністю. Тому ГАП – перспективний матеріал для різних галузей медицини.
По-друге, особливості структури апатиту дозволяють використати його як поглинач екологічно шкідливих сполук, матриці для поховання радіоактивних відходів, адсорбента у хроматографії. Каталітичні властивості гідроксиапатиту дозволяють застосовувати його в органічних реакціях. Апатити, леговані рідкісноземельними елементами, володіють люмінесцентними і лазерними властивостями.
По-третє, для структурного типу, в якому кристалізується гідроксиапатит, характерний широкий спектр ізовалентних та гетеровалентних заміщень, що є основою для створення численних штучних фаз, відмінних за своїми властивостями.
Таким чином, використовуючи ізоморфне заміщення в структурі апатиту, можна отримати ряд нових матеріалів, властивості яких зазделегідь прогнозуються. За рахунок цього область застосування апатитів істотно розширюється.
Крім того, вивчення ізоморфного заміщення цікаве і з теоретичної точки зору, тому що отримані експериментальні дані можуть бути основою для розвитку кількісної теорії ізоморфної сумісності для систем з гетеровалентним заміщенням атомів з компенсацією заряду.
Зв’язок з планами науково-дослідних робіт ДонНУ. Робота виконана відповідно до координаційного плану міжвузівських наукових і науково-технічних програм “Наукові основи хімічної технології створення нових неорганічних речовин та матеріалів, комплексної хіміко-технологічної переробки мінеральної сировини України” на 1997 – 2001 рік за темою Донецького національного університету 96 – 1 вв/67 “Ізоморфні заміщення в неорганічних матеріалах на основі сполук елементів V групи”, № держреєстрації 0196u013130, та темі 00 – 1 вв/67 “Гетеровалентне заміщення з компенсацією заряду двох- та чотирьохвалентних катіонів сполук зі структурою апатиту та рутілу”, № держреєстрації 0100u005085.
Мета і задачі дослідження. Метою роботи є вивчення закономірностей ізоморфних заміщень кальцію лужними і рідкісноземельними елементами в структурі гідроксиапатиту. Для досягнення поставленої мети було необхідно вирішити наступні завдання:
-
отримати тверді розчини на основі гідроксиапатиту кальцію;
- визначити області гомогенності твердих розчинів;
- дослідити тверді розчини за допомогою рентгенофазового аналізу, інфрачервоної спектроскопії, ядерного магнітного резонансу;
- встановити залежність утворення областей гомогенності від кристалохімічних факторів;
- оцінити можливість прогнозування областей розчинності за допомогою кількісної кристалохімічної теорії ізоморфних заміщень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Ізоморфне заміщення кальцію на лужні й рідкісноземельні елементи в синтетичному гідроксиапатиті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок