Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЯЗИЧНИЦЬКІ УЯВЛЕННЯ СХІДНИХ СЛОВ‘ЯН ПРО ПОТОЙБІЧНИЙ СВІТ (IX - XIII ст.)

ЯЗИЧНИЦЬКІ УЯВЛЕННЯ СХІДНИХ СЛОВ‘ЯН ПРО ПОТОЙБІЧНИЙ СВІТ (IX - XIII ст.)

Назва:
ЯЗИЧНИЦЬКІ УЯВЛЕННЯ СХІДНИХ СЛОВ‘ЯН ПРО ПОТОЙБІЧНИЙ СВІТ (IX - XIII ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,14 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ імені Г.С. СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
УДК 293. (043)21
КОЗЛОВ Михайло Миколайович
ЯЗИЧНИЦЬКІ УЯВЛЕННЯ СХІДНИХ СЛОВ‘ЯН ПРО ПОТОЙБІЧНИЙ СВІТ (IX - XIII ст.)
Спеціальність 09.00.11 – релігієзнавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Миколаївському навчально - науковому центрі Одеського національного університету імені І.І.Мечникова.
Науковий керівник - | Ричка Володимир Михайлович,
доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії НАН України.
Офіційні опоненти - | Зубар Віталій Михайлович,
доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України.
Павленко Юрій Віталійович,
кандидат історичних наук, доктор філософських наук, провідний науковий співробітник Інституту світової економіки НАН України.
Провідна установа: | Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова (кафедра історії України).
Захист відбудеться “31” травня 2002 р. о 14 год. на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03. в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий “30” квітня 2002 року
Вчений секретар Спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук Бучма О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. В сучасній історіографії предметом дослідження стають не тільки процеси розвитку суспільства, його структура та економіка, але й духовний стан українського народу спільноти, його історіософське осмислення. У цьому плані все більшого значення набуває вивчення релігійних переконань, вірувань окремого індивіда, з його особливим сприйняттям світу, життя, смерті. Це відкриває перспективу глибшого осягнення місця духовної парадигми української нації у загальній родині індоєвропейських народів.
Духовність українців ґрунтується на фундаменті синкретизму місцевих язичницьких вірувань та канонів візантійського православ‘я. Візантійське православ‘я наприкінці І тис. н.е. було богословсько-філософською ідеологічною установою з малозрозумілим для мешканців Київської Русі культом та міцним адміністративним апаратом. Християнські уявлення про смерть, рай та пекло містили в собі насамперед теоретичні поняття, які не мали особистого життєвого осмислення. Тому цілком закономірним виглядає процес синкретизму на початку ІІ тисячоліття живих народних язичницьких вірувань, з християнськими філософсько-богословськими догматами та виникнення на цьому ґрунті київського православ‘я. Особливо відчутно вплинуло язичництво на поминальний ритуальний комплекс, уявлення про структуру світу мертвих. Таким чином, у дисертаційному дослідженні розглядаються витоки духовності української нації. Звідси розуміння особливостей уявлень наших предків про потойбічний світ постає принципово важливим для визначення специфіки східнослов‘янського православ‘я.
Проблема смерті є основою в будь-якій релігійній концепції. Вивчення уявлень наших предків про смерть та потойбічний світ, що відбивали традиційні погляди на світобудову, мікросвіт людини та коловерть людського існування є перспективним напрямом досліджень духовної і культурної спадщини українського народу.
Східнослов’янське язичництво, безумовно, виникло й розвивалося на своїй власній, самобутній основі, разом з тим воно не було замкнутою метафізичною системою і значною мірою відчуло на собі ідеологічний вплив сусідніх етнічних груп. Таким чином, аналіз уявлень східних слов’ян про потойбічний світ повинен допомогти з’ясувати розвиток та головні напрями зовнішнього культурного впливу на архаїчну культуру Київської Русі.
Про виняткову роль в свідомості східних слов’ян посмертних уявлень свідчить той факт, що за даними письмових джерел окремі аспекти даних вірувань чітко простежуються в звичаях та обрядах XVI-XVII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЯЗИЧНИЦЬКІ УЯВЛЕННЯ СХІДНИХ СЛОВ‘ЯН ПРО ПОТОЙБІЧНИЙ СВІТ (IX - XIII ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок