Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: Становлення та функціонування системи соціального забезпечення в Українській РСР в 1920–30-х рр.: історичний аспект

Становлення та функціонування системи соціального забезпечення в Українській РСР в 1920–30-х рр.: історичний аспект / сторінка 3

Назва:
Становлення та функціонування системи соціального забезпечення в Українській РСР в 1920–30-х рр.: історичний аспект
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
33,94 KB
Завантажень:
18
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 

Проблемно-хронологічний метод, використаний під час дослідження, дозволив з’ясувати еволюцію організаційних форм соціального забезпечення в Україні, особливості їх розвитку в умовах більшовицької модернізації соціально-економічних відносин. Він сприяв обґрунтуванню часових рамок висвітлення теми, позаяк було з’ясовано основні етапи становлення і функціонування самого явища, тобто унікального соціуму. Метод структурно-системного аналізу виявився основним для виокремлення цілого, тобто радянської системи соціального забезпечення, та його частин – адміністративно-функціональної вертикалі виконавських підрозділів. Наркомсоцзабез був структурною одиницею системи влади, відтак в дисертації виділено співвідношення цілого і частин, які реалізуються шляхом з’ясування ролі відповідних наркоматів та громадських установ в організації соціального забезпечення. Історико-порівняльний метод використано з метою виявлення специфіки державного та громадсько-кооперативного інститутів матеріального забезпечення відповідних категорій населення, для з’ясування спільного і відмінного, загального та одиничного, тобто для аналізу закономірностей суспільного розвитку.
Принцип історизму означає об’єктивне висвітлення подій та явищ, неупереджене тлумачення суспільних відносин, унеможливлює їх безпідставну ідеологізацію, перекладення політичних уподобань історика на конкретні історичні процеси. Визнавши історичний факт існування радянської системи соціального забезпечення, дисертант сприйняв її як суспільне явище, уникаючи традиційної для радянської історіографії парадигми позитивного або негативного тлумачення суспільного розвитку. Сучасна історіографія підкреслює деструктивні наслідки функціонування тоталітарного режиму, запозичуючи модерні підходи, характерні для західної політології (теорія тоталітаризму, модернізації). Вони не є універсальними пізнавальними технологіями, тому що мають конкретний прикладний контекст.
Теоретичною базою дисертаційного дослідження є методологічні засади теорії повсякденності, тобто принципи вивчення соціальної мікроісторії, які відповідають завданням даної роботи. Використано елементи контент-аналізу та статистичного методу, особливо для виявлення кількісних показників структури повсякденності, чисельності соціального контингенту Наркомсоцзабезу.
Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в тому, що історія становлення радянської системи соціального забезпечення фактично вперше є предметом наукового дослідження. Соціально-економічні відносини в Україні 20–30-х рр. висвітлювалися в контексті формаційно-класового аналізу системних явищ, відтак історики намагалися показати процес соціально-класового партнерства, стирання відмінностей між класами та групами, формування суспільних ідентичностей, обґрунтовуючи одночасно переваги радянської політичної системи.
Новизною вирізняється неупереджене вивчення феномену радянського інституту соціального забезпечення, політики держави стосовно тих соціальних груп суспільства, які тимчасово або постійно втратили дієздатність та працездатність. Досліджується не уклад життя маргінальних верств, девіантні форми їх поведінки, а повноправний соціальний статус громадян країни. Соціальні проблеми, які виникли внаслідок тривалих і руйнівних воєн та революційних експериментів, висвітлюються з урахуванням об’єктивних та суб’єктивних факторів. Історики частково торкалися соціально-демографічних наслідків Першої світової та громадянської воєн, виокремлюючи загальну кількість жертв, однак уникали висвітлення повсякденних турбот інвалідів та інших груп, їх матеріально-побутове забезпечення, соціальну та морально-психологічну реабілітацію.
Соціоісторичний аспект розглядає не матеріальне становище відповідних категорій населення, а їх соціальний статус, наданий відповідними державними органами. Поняття “соціальне забезпечення” і “матеріальне становище” не ототожнюються, позаяк вирізняються структурно і функціонально, адже перше засвідчує організаційні форми державної та громадської допомоги певним групам суспільства за рахунок бюджетних чи госпрозрахункових надходжень, а друге стосується широкого спектра цінностей, характерних для тих чи інших соціально-професійних прошарків.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Реферат на тему: Становлення та функціонування системи соціального забезпечення в Українській РСР в 1920–30-х рр.: історичний аспект

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок