Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УНІВЕРСАЛЬНИЙ СИМВОЛ “СВІТОВЕ ДЕРЕВО” ТА ЙОГО МОВНО-ОБРАЗНІ ПАРАДИГМИ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ БОРИСА ПАСТЕРНАКА

УНІВЕРСАЛЬНИЙ СИМВОЛ “СВІТОВЕ ДЕРЕВО” ТА ЙОГО МОВНО-ОБРАЗНІ ПАРАДИГМИ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ БОРИСА ПАСТЕРНАКА

Назва:
УНІВЕРСАЛЬНИЙ СИМВОЛ “СВІТОВЕ ДЕРЕВО” ТА ЙОГО МОВНО-ОБРАЗНІ ПАРАДИГМИ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ БОРИСА ПАСТЕРНАКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,77 KB
Завантажень:
501
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Інститут філології
УДК 81’42:821.161.1 Пастернак
Єлісова Мєдіна Оразмухамедівна
УНІВЕРСАЛЬНИЙ СИМВОЛ “СВІТОВЕ ДЕРЕВО”
ТА ЙОГО МОВНО-ОБРАЗНІ ПАРАДИГМИ
В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ БОРИСА ПАСТЕРНАКА
Спеціальність: 10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата
філологічних наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі російської мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
Слухай Наталія Віталіївна,
Інститут філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка,
професор кафедри російської мови
Офіційні опоненти - доктор філологічних наук, професор
Іванова Людмила Петрівна,
Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, професор
кафедри російської мови
кандидат філологічних наук
Вишницька Юлія Василівна,
Приватний вищий навчальний заклад “Європейський університет”,
доцент кафедри іноземних мов
Провідна установа – Київський національний
лінгвістичний університет
МОН України,
кафедра фонетики і граматики
слов’ян-ських мов
Захист відбудеться “30” травня 2006 року о __14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .001.19 в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033,
м. Київ, бульвар Шевченка, 14, к. 63).
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці імені М. О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 12).
Автореферат розіслано “18” квітня 2006 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради доц. Л. П. Гнатюк
Загальна характеристика дисертації
Одним із пріоритетних напрямків сучасного мовознавства є дослідження міфопоетичної підсистеми мовної картини світу, яка здатна зберігати найдавніші шари культури. Міфопоетичні смисли організуються навколо центральної осі — універсального символу “світове дерево”, що має потужний креативний потенціал і структурує весь просторово-часовий континуум і культурно-мовне буття людини й етносу. Універсальний символ відбиває етнічну своєрідність мовної картини світу та специфіку індивідуально-авторської художньо-мовної системи.
Актуальність дисертаційної праці зумовлена тим, що вивчення універсального символу “світове дерево” в етнолінгвістичному і міфопоетичному аспектах дозволяє зробити внесок у вирішення таких сучасних лінгвістичних проблем: моделювання міфопоетичного універсуму етносу і творчої особистості; співвідношення сакраль-но-го і профанного у складі міфопоетичної картини світу; лінгвоміфо-поетичний статус та креативний потенціал універсального символу як основи етнічної й авторської мовно-культурної картини світу; ізоморфізм міфопоетичних образів; вивчення російського етнічного міфу як крос-хронотопічно сталої системи смислів і форм; тексто- та стилетвірний потенціал універсального символу “світове дерево” у зв’язку з особливостями міфопоетичної картини світу письменника.
Теоретико-лінгвістичним підґрунтям роботи стали дослідження вітчизняних та зарубіжних учених у царині міфопоетики, лінгвосеміотики, етнолінгвістики та фольклористики, відповідно до яких міфопоетична мова є втіленням сакральної історії етносу з притаманною лише їй системою резонансних смислів. Міф об’єктивує священне культурно-мовне буття соціуму, а світове дерево є центральним образом-символом міфопоетичної свідомості етносу, найяскравішим утіленням ідеї анімізму, родючості, зв’язку між світами, постійного кругообігу, руйнування і відродження, духовного сходження. Дослідження міфопоетичної системи значень, започатковане вивченням мови етнографічних та фольклорних текстів у XIX — першій половині XX ст. (праці М. О. Максимовича, М. І. Косто-марова, О. М. Афанасьєва, В. Я. Проппа, О. О. Потебні, В. І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: УНІВЕРСАЛЬНИЙ СИМВОЛ “СВІТОВЕ ДЕРЕВО” ТА ЙОГО МОВНО-ОБРАЗНІ ПАРАДИГМИ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ БОРИСА ПАСТЕРНАКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок