Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІМЕННИКИ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ПОДІБНОСТІ: СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА СФЕРИ ВИКОРИСТАННЯ

ІМЕННИКИ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ПОДІБНОСТІ: СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА СФЕРИ ВИКОРИСТАННЯ

Назва:
ІМЕННИКИ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ПОДІБНОСТІ: СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА СФЕРИ ВИКОРИСТАННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,20 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Тилик Ольга Федорівна
УДК: 811. 161. 2’ 367. 622. 11’ 373. 611
ІМЕННИКИ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ПОДІБНОСТІ:
СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА СФЕРИ ВИКОРИСТАННЯ
Спеціальність 10. 02. 01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Запоріжжя – 2006
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Запорізького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Білоусенко Петро Іванович,
завідувач кафедри української мови Запорізького національного університету
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Олексенко Володимир Павлович,
директор Інституту філології та журналістики,
завідувач кафедри журналістики Херсонського державного університету
кандидат філологічних наук
Семенюк Світлана Пилипівна,
доцент кафедри українознавства
Запорізького юридичного інституту ДДУ ВС України
Провідна установа – Донецький національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться 17 лютого 2006 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 17.051.02 при Запорізькому національному університеті (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корп. , ауд. 309).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Запорізького національного університету за адресою: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корп. .
Автореферат розісланий 16 січня 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.І. Кучеренко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Відношення подібності віддавна привертали увагу науковців. “Немає нічого більш фундаментального для мислення й мови, – писав У. Куайн, – ніж наше відчуття схожості. Дар людини встановлювати спільне в різному є вродженим”.
Засоби вираження відношень подібності стали об’єктом дослідження лінгвістів на різних мовних рівнях. У вітчизняному мовознавстві найбільш глибоко це питання вивчене на синтаксичному рівні при розгляді компаративних конструкцій (Л. Голоюх, В. Заборна, І. Кучеренко, Л. Прокопчук, С. Рошко та інші) чи лексичному – при з’ясуванні механізмів дії мовної метафори (Л. Андрієнко, В. Вовк, Т. Кіс, Г. Краковецька, Н. Лобур, А. Попова та інші). У дериватології описано окремі словотвірні моделі різної частиномовної природи, що використовуються для творення похідних зі значенням схожості. Спеціальні дослідження дериваційних засобів вираження подібності проведено в підсистемі прикметника, прислівника та дієслова (Л. Костич, О. Тараненко, Н. Шаповалова та інші). На окремі фрагменти аналізу внутрішньої будови іменників зі значенням схожості натрапляємо під час розгляду функцій афіксів (О. Безпояско, П. Білоусенко, З. Валюх, С. Воропай, К. Городенська, О. Меркулова, В. Німчук, М. Плющ, Л. Стовбур та інші), вивчення властивостей демінутивних суфіксів та їх десемантизації (М. Кравченко, Л. Родніна, В. Статтєєва, Г. Томиліна та інші). Однак словотвірна структура афіксальних іменників із семантикою схожості висвітлена лише принагідно, переважно в контексті розгляду типів мотиваційних відношень та дії метафори в словотвірних процесах (В. Горпинич, І. Олійник, О. Тараненко та інші), при вивченні питання творення термінів (О. Бондар, М. Жовтобрюх, Г. Сагач та інші), дослідженні мотивації назв ботанічної номенклатури (Я. Закревська, Л. Москаленко, А. Шамота та інші). Окрім цього, у науці не описано лексико-словотвірні групи імен із зазначеною дериваційною семантикою, немає єдиного погляду на природу іменникових дериватів із формантами, що здатні виражати як демінутивне значення, так і семантику схожості. На сучасному етапі наукового пізнання потребує перегляду й традиція трактування тлумачними словниками значення іменників із семантикою подібності, що у своїй структурі мають дедемінутивізовані форманти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ІМЕННИКИ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ПОДІБНОСТІ: СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА СФЕРИ ВИКОРИСТАННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок