Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТИЛІЗАЦІЯ УСНО-РОЗМОВНОЇ МОВИ В ТЕКСТАХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМАТУРГІЇ

СТИЛІЗАЦІЯ УСНО-РОЗМОВНОЇ МОВИ В ТЕКСТАХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМАТУРГІЇ

Назва:
СТИЛІЗАЦІЯ УСНО-РОЗМОВНОЇ МОВИ В ТЕКСТАХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМАТУРГІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,91 KB
Завантажень:
260
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ОЖИГОВА Оксана Віталіївна
УДК 811.161.2’373.4 : 82-2
СТИЛІЗАЦІЯ УСНО-РОЗМОВНОЇ МОВИ
В ТЕКСТАХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМАТУРГІЇ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі стилістики та культури мови Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
ЄРМОЛЕНКО Світлана Яківна,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу стилістики та культури мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ГОЛЯНИЧ Марія Іванівна,
Прикарпатський університет імені Василя
Стефаника, кафедра української мови;
кандидат філологічних наук
ТИЩЕНКО Оксана Миколаївна,
Інститут української мови НАН України,
науковий співробітник відділу лексикології
та комп’ютерної лексикографії.
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка Міністерства освіти і
науки України, кафедра сучасної української
мови.
Захист відбудеться “ 19 ” червня 2003 року о __16___ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 173. 01 для захисту кандидатських (докторських) дисертацій при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “ 16 ” травня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук _____________________ І.А. Самойлова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У драмі поєднано два види мистецтва – літературу і театр, тому дослідження мови драми має враховувати особливості цього жанру, в якому авторська мова зведена до мінімуму, а основне вербальне навантаження припадає на мовні партії персонажів. Лексико-синтаксичну будову діалогу в драмі визначають два вектори: кожна репліка персонажа адресується не тільки співрозмовникові, але й розрахована на певну реакцію читача (глядача). Розвиток драми як найбільш контактного жанру літератури є одним із показників рівня культури нації.
Ще Арістотель визначальною рисою драми назвав дію, Лессінг та Геббель наголошували на її зовнішньому (події, колізії) та внутрішньому (думки, почуття) аспектах. Будь-яка драма експліковано (через конкретну дію) чи імпліковано (через дію словом) відтворює життєві ситуації, моделює зіткнення думок, почуттів. Пружиною драматургійної колізії виступає зміна реплік у діалозі.
Драматургія ХХ ст. формує новий погляд на традиційну драму. Вербальні засоби у п’єсах кінця зазначеного століття часто поступаються невербальним. Сучасний театр акцентує не на змісті мовних партій, що їх виконують актори, а на звукових та візуальних ефектах.
Основу мовної тканини сучасної української драми становить усно-розмовне тло. Традиційно, як і в класичних творах, відбувається стилізація розмовності, передусім за рахунок лексичних та фразеологічних одиниць. Вагомим чинником створення розмовного колориту стає і прийом підхоплення, миттєвого реагування на висловлювання іншого персонажа, що часто зумовлює словесну гру, каламбур.
Актуальність дисертаційної роботи визначається потребою вивчення мови новітньої драматургії, дослідження функціонально-стилістичних особливостей українського драматургійного дискурсу кінця ХХ – початку ХХІ ст., який не був об’єктом лінгвостилістичного аналізу. Тим часом процеси стилізації усно-розмовного різновиду літературної мови та тенденції естетично доцільного моделювання сучасних діалогів є важливими аспектами української стилістики.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційного дослідження “Стилізація усно-розмовної мови в текстах сучасної української драматургії” безпосередньо пов’язана з плановою проблематикою відділу стилістики та культури мови Інституту української мови НАН України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СТИЛІЗАЦІЯ УСНО-РОЗМОВНОЇ МОВИ В ТЕКСТАХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМАТУРГІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок