Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СПЕКТРОСКОПІЯ НЕВПОРЯДКОВАНИХ СЕГНЕТОЕЛЕКТРИКІВ СТРУКТУРИ ПЕРОВСКІТА

СПЕКТРОСКОПІЯ НЕВПОРЯДКОВАНИХ СЕГНЕТОЕЛЕКТРИКІВ СТРУКТУРИ ПЕРОВСКІТА

Назва:
СПЕКТРОСКОПІЯ НЕВПОРЯДКОВАНИХ СЕГНЕТОЕЛЕКТРИКІВ СТРУКТУРИ ПЕРОВСКІТА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,24 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ПРОБЛЕМ МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА
ім. І.М. Францевича
На правах рукопису
 
НОХРІН СЕРГІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
УДК 539.143.43:537.226
СПЕКТРОСКОПІЯ НЕВПОРЯДКОВАНИХ
СЕГНЕТОЕЛЕКТРИКІВ СТРУКТУРИ
ПЕРОВСКІТА
01.04.07 - фізика твердого тіла
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Київ - 1999
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті проблем матеріалознавства НАН України
Науковий керівник: докт. фіз.-мат. наук, професор,
член-кор. НАН України
Глинчук Майя Давидівна
ІПМ НАНУ, зав. відділом
Офіційні опоненти: докт. фіз.-мат. наук
Брик Олександр Борисович
ІГМР НАН України, зав. відділом
докт. фіз.-мат. наук
Морозовський Микола Володимирович
Інститут фізики НАНУ, ст. наук. спів.
Провідна організація: Дніпропетровський державний університет,
кафедра електрофізики
Захист відбудеться “28” квітня 1999 р. о 1400 годині на засіданні спеціалізованної вченої ради Д 26.207.01 в Інституті проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України (252142, м.Київ, вул. Кржижанівського, 3).
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України (252142, м.Київ, вул. Кржижанівського, 3).
Автореферат розісланий “ 24 ”березня 1999 р.
Вчений секретар
спеціалізованої ради Падерно Ю.Б.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми.
Фізика сегнетоелектриків є одним із провідних розділів сучасної фізики твердого тіла. Інтерес до цієї галузі пов`язаний як із важливими науковими проблемами, так і з широким застосуванням сегнетоелектричних матеріалів. Багато понять та уявлень фізики твердого тіла дістали значного розвитку у зв`язку із вивченням сегнетоелектриків (роль динаміки кристалічної гратки у фазових переходах, вплив ангармонізму потенціалу кристалічної гратки на фазові перетворення та інші). Завдяки цілому комплексу унікальних фізико-хімічних властивостей сегнетоелектрики та подібні їм матеріали знаходять широке застосування в електронній техниці, приладобудуванні, в оптоелектронних та акустоелектронних приладах, в лазерній техниці, гідроакустиці, а також для запису, зберігання та обробки інформації.
В останні роки велика увага приділяється вивченню невпорядкованих сегнетоелектриків, до числа яких відносять як матеріали з іонною невпорядкованістю, так і кристали, що містять домішки та різного роду дефекти. Невпорядковані сегнетоелектрики зі структурою перовскіта мають загальну хімічну формулу (АА)(ВВ)О3. У вузельних положеннях типу А і В можуть розміщуватися іони двох типів. Невпорядкованість розміщення іонів в цих структурах веде до аномалій фізичних властивостей. Зокрема на відміну від сегнетоелектриків з ідеальною структурою, де спостерігається чітка аномалія усіх властивостей в точці фазового переходу, фазовий перехід в невпорядкованих сегнетоелектриках розмитий в широкому температурному інтервалі. Діелектрична сприйнятливість має суттєву частотну залежність в широкому діапазоні частот. Невпорядкованість може бути обумовлена також домішками введеними в кристал та різного роду власними дефектами, наприклад вакансіями кисню та катіонів. Із появою домішoк, що заміщюють іон кристалу, з`являється ряд нових властивостей. Так, наприклад, ізовалентні домішки Li+, Na+, Nb5+ у віртуальному сегнетоелектрику КТаО3 призводять до появи сегнетоелектричного фазового переходу. Широко вивчаються також матеріали на основі антисегнетоелектрика PbZrO3, що має складну кристалічну структуру в низькотемпературній фазі. Хоча антисегнетоелектрична природа фази при кімнатній температурі добре обгрунтована, недавні дослідження поставили під сумнів простий характер переходу з параелектричної в антисегнетоелектричну фазу при 230С. У вузькому проміжному інтервалі температур між пара- та антисегнетоелектричними фазами може існувати сегнетоелектрича або, по іншим дослідженням, змішана фаза. Природа цієї області визначається дефектністю кристала.
Різного роду недосконалості структури (безпорядок заміщення, домішки, вакансії в аніонній та катіонній підгратках) є джерелами багатьох випадкових полів, які визначають особливості таких систем.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: СПЕКТРОСКОПІЯ НЕВПОРЯДКОВАНИХ СЕГНЕТОЕЛЕКТРИКІВ СТРУКТУРИ ПЕРОВСКІТА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок