Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: ГЕОГРАФІЧНА СКЛАДОВА ВИНИКНЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ РЕЛІГІЙ (РЕЛІГІЄЗНАВЧИЙ ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)

Загрузка...

ГЕОГРАФІЧНА СКЛАДОВА ВИНИКНЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ РЕЛІГІЙ (РЕЛІГІЄЗНАВЧИЙ ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ) / сторінка 5

Назва:
ГЕОГРАФІЧНА СКЛАДОВА ВИНИКНЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ РЕЛІГІЙ (РЕЛІГІЄЗНАВЧИЙ ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,46 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Значний внесок у розвиток географічних ідей зробили представники німецької школи І.Гердер, А.Гумбольдт, К.Ріттер.
У другій половині 19 ст., у зв'язку з розвитком соціології, географічний детермінізм поступово втрачає свій прогресивний характер, його ідеї використовують для обґрунтування реакційних теорій про природні причини відсталості колоніальних народів, для виправдання колоніальної політики. Він поступово змінюється так зв. географічним поссібілізмом, коли геосередовище надає людині необхідний набір можливостей для розвитку. Ці думки висловлювали М.Блок, Л.Февр, Ф.Бродель. Однак ідеї геодетермінізму продовжували захоплювати вчених, у тому числі й релігієзнавців.
Дослідженнями впливу навколишнього середовища на релігійні уявлення людей на початку 20-го ст. займалася представниця географічного детермінізму Еллен Семпл, котра вивчала механізми зародження монотеїстичних релігій і первісних вірувань. Е. Семпл спробувала обґрунтувати, що природні умови впливають не тільки на релігійні уявлення людей, але й на форму релігії.
У другій половині 20 ст. набула популярності геопсихологічна теорія, яку представляє німецький учений В.Хельпах. В.Хельпах досліджував вплив окремих явищ (погоди, клімату, ландшафту) на духовне життя. На думку вченого, вплив природних умов відбився на різній інтенсивності культу і відмінностях у способі мислення.
В Україні проблему впливу географічного середовища на соціальне і політичне життя країни досліджував видатний український учений, з 1929 року академік АН України С.Рудницький. С.Рудницький намагався простежити вплив геофактора на етносоціальні процеси, зокрема, на процес побудови держави. Український учений спробував залучити нове знання із сфери географії та через його призму осмислити і пояснити історичні та політичні процеси на українських теренах. При цьому вчений не абсолютизував геофактор, а вважав його важливою складовою процесу формування держави.
У першому розділі розглядаються і погляди представників російської географічної школи - Л.Мечникова, С.Соловйова, В.Ключевського. Проблеми впливу природних факторів на етногенез розробляв оригінальний російський мислитель Л.Н.Гумільов. На думку вченого виникнення і подальший розвиток етносів залежить, передусім, від природних, а саме - космічних факторів.
У 60-х роках 20 ст. ідеї геодетермінізму продовжила екологія релігії – напрямок, що виник в межах історії й етнографії релігії. Фундатором цього напрямку є шведський етнограф і історик релігії Аке Хульткранц. Екологія релігії виявляє і досліджує опосередкований вплив природи на релігійні уявлення, коли природнє середовище надає матеріал для релігійних дій і вчень. Загострення екологічних проблем висунуло на перший план вивчення зворотнього зв'язку, тобто впливу релігії через культуру, соціальну організацію суспільства на навколишнє середовище. Сьогодні дослідження екології релігій обмежуються народами, що живуть в основному за рахунок полювання і рибальства. У складних релігійних системах вплив навколишнього середовища важко доводиться.
Ідеї геодетермінізму і географічних теорій тривалий час зазнавали жорсткої критики, що в результаті, спричинилось до появи в науці географічного нігілізму. Внаслідок цього вчені взагалі почали ігнорувати географічний фактор у своїх дослідженнях через острах повернутися на позиції географічного детермінізму. Наслідки географічного нігілізму відчуваються в наукових дослідженнях дотепер.
Після другої світової війни в багатьох країнах розвинувся науковий напрямок, який займається дослідженнями в галузі взаємовідносин географії й релігії, названий пізніше „географією релігій”. У Німеччині його представниками були П.Фікелер, К.Троль, М.Швінд, у Франції - П.Дефонтен, у США Е. Ісаак, Д.Е.Софер. В цей час, у цій галузі науки, домінує концепція М.Бюттнера, який розробив так звану “Бохумську модель”, побудовану на міждисциплінарності географії релігій. Як інтердисциплінарний напрямок у науці, географія релігій характеризується взаємними впливами релігії й географічного простору.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ГЕОГРАФІЧНА СКЛАДОВА ВИНИКНЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ РЕЛІГІЙ (РЕЛІГІЄЗНАВЧИЙ ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок