Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОГО ОСВОЄННЯ ІСТОРІЇ

СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОГО ОСВОЄННЯ ІСТОРІЇ

Назва:
СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОГО ОСВОЄННЯ ІСТОРІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,32 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
УДК 7.01
ДАРЕНСЬКИЙ ВІТАЛІЙ ЮРІЙОВИЧ
СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОГО ОСВОЄННЯ ІСТОРІЇ
Спеціальність 09.00.08 – естетика
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ—2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Луганському державному педагогічному університеті ім.
Тараса Шевченка на кафедрі культурології
Науковий керівник – доктор філософських наук, професор кафедри філософії
Східноукраїнського Національного університету
ВОЄВОДІН Олексій Петрович
Офіційні опоненти -- доктор філософських наук, професор кафедри
суспільних наук Міжнародного інституту лінгвістики
і права БРОВКО Микола Миколайович
-- кандидат філософських наук, доцент кафедри етики,
естетики і культурології Київського Національного
університету імені Тараса Шевченка КУЧЕРЮК
Дмитро Юрійович
Провідна установа – Інститут філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди
Захист відбудеться 27. 12. 2001р. о 15 год. на засіданні спеціалізованої
вченої ради Д 26.001.28 при Київському Національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою 252001, Київ – 1, вул. Володимирська, 60, ауд.
327.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Київського національного університеті імені Тараса Шевченка (вул. Володимирська,
58).
Автореферат розісланий “ 22 “ листопада 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.В.Шинкаренко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Проблема освоєння людиною історичних передумов свого самовизначення в сучасному плюралістичному, мінливому світі є однією з найактуальніших тем наукової і філософської рефлексій. Поступова, але незворотня зміна пріоритетів і загальної парадигми гуманітарних досліджень як в Україні, так і в усьому світі, що відбувається на рубежі ХХ-ХХІ століть, полягає у переході від бачення історії як обтяжливого тягара “пережитків”, яких треба позбутися, до її розуміння як неосвоєного тезаурусу культурних смислів і цінностей, що забезпечують сутнісну самореалізацію людини в усіх вимірах її буття.
Визначена зміна парадигм призводить до актуалізації духовно-практичних форм освоєння історії, у першу чергу, мистецтва. Адже саме мистецтво є найінтенсивнішим засобом освоєння історичного тезаурусу цінностей і смислів людського буття, забезпечуючи їх конкретно-наочну репрезентацію й безпосереднє переживання сучасною людиною. Якщо науково-теоретичне дослідження дає аналітичну реконструкцію “життєвого світу” людей минулих епох, то мистецтво визначає його “міру небайдужості” (А.С.Канарський) для нас і нашого самовизначення, і, таким чином, робить історичний досвід людства частиною внутрішнього досвіду сучасної людини. Зміст буття людей інших історичних епох, щоб бути зрозумілим і застосованим, має стати їй інтимно близьким, бути глибоко й особистісно пережитим нею.
Художнє освоєння історії ґрунтується на сприйнятті історії як естетичного феномена. Історичне буття, так само як і буття природне, має естетичний вимір: історичні явища та події оцінюються як прекрасні чи огидні, трагічні чи комічні, героїчні чи ганебні, хвилюючі чи нудні, гармонійні чи безладні і т.д. Естетична оцінка історичних явищ і подій, у свою чергу, складає необхідну передумову їх моральнісної, духовно-осмисленої оцінки, дозволяє протистояти кон’юнктурному погляду на історичне минуле, поєднуючи критичний погляд і “очуттєвлення” історичного досвіду.
Для мистецької практики ХІХ—ХХ століть історія поступово набувала статусу домінуючого предмету художньої рефлексії, що було наслідком історізації умов і змісту людського буття в цю епоху. Завдяки цьому мистецтву вдалося стати одним з важливих чинників соціокультурних трансформацій. Важливість теоретичної рефлексії специфіки художнього освоєння історії тісно пов’язана з посиленням у ХХ столітті такої функції мистецтва, як критика історичного досвіду окремих народів, цивілізацій і навіть людства в цілому (особливо в жанрі філософського роману). Отже, мистецтво як незамінимий засіб освоєння історії стає одним з актуальних предметів дослідження сучасної естетичної науки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОГО ОСВОЄННЯ ІСТОРІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок