Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Національно-специфічні засади обробки традиційних сюжетів (на матеріалі творчості Лесі Українки)

Національно-специфічні засади обробки традиційних сюжетів (на матеріалі творчості Лесі Українки)

Назва:
Національно-специфічні засади обробки традиційних сюжетів (на матеріалі творчості Лесі Українки)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,81 KB
Завантажень:
241
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка
На правах рукопису
Шевчук Марина Валеріївна
УДК 80.01
Національно-специфічні засади обробки традиційних сюжетів
(на матеріалі творчості Лесі Українки)
10.01.06 – теорія літератури
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук
Київ-2000
Роботу виконано на кафедрі зарубіжної літератури Житомирського державного педагогічного університету ім. Івана Франка.
Науковий керівник | - доктор філологічних наук, професор,
Чирков Олександр Семенович,
Житомирський державний педагогічний університет ім. Івана Франка,
завідувач кафедри зарубіжної літератури.
Офіційні опоненти | - доктор філологічних наук, професор
Удалов Віктор Лазарович,
Волинський державний університет імені Лесі Українки,
завідувач кафедри теорії літератури.
- кандидат філологічних наук,
Даниленко Володимир Григорович,
заступник головного редактора журналу “Слово і час”.
Провідна установа | - Тернопільський державний педагогічний університет ім. В. Гнатюка,
кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства
Захист дисертації відбудеться “19” квітня 2000 р. о 14.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4.).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Автореферат розісланий “17” березня 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради М.М. Сулима
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дослідження процесів міжнародних літературних взаємин є важливим напрямком сучасного літературознавства. Плідно вивчається поширений вид літературних взаємин – повторюваний (традиційний) сюжет як усталена семантично-структурна система, здатна до модифікації. Важливим аспектом вивчення процесів літературної взаємодії в плані використання традиційних сюжетів є дослідження шляхів і механізмів входження таких сюжетів до національного культурного середовища. Йдеться про те, що будь-який відомий традиційний сюжет ніколи механічно не переноситься у таке середовище. Завжди відбувається адаптація традиційного сюжету до своєрідної природи тієї чи іншої національної літератури (ширше – культури), тому, на наш погляд, осмислення і вивчення ролі національно-специфічних чинників у процесах обробки традиційних сюжетів є необхідною умовою дослідження такого поширеного виду літературної взаємодії.
У дисертаційному дослідженні виявлено й вивчено національно-специфічні чинники та їх роль в обробці традиційного сюжету, в його адаптації до національної культури, а також їх вплив на процеси трансформації усталеної структури сюжету в авторській свідомості й національній літературній системі.
Наше бачення проблеми національно-специфічних чинників обробки традиційних сюжетів передбачає вивчення цих сюжетів у площині єдності словесного мистецтва в його основних психологічних прикметах. У такому плані ми розвиваємо традицію вивчення національної літератури, представлену й обгрунтовану М. Грушевським у фундаментальній “Історії української літератури”, де він прагнув зняти “формальний розділ”Грушевський М. Історія української літератури: в 6 томах 9 книгах. К.: Либідь, 1993. - Т.1. - С.55. між усною і писемною словесностями. Важливим для нас є також підхід до проблеми усного й писемного словесного мистецтва в працях М. ВознякаВозняк М.С. Історія української літератури: У 2 кн.: Навч. видання. Львів: Світ, . - Кн.1. - С.20.. Розгляд питання про національно-специфічні чинники обробки традиційних сюжетів у такому ракурсі дозволяє повніше окреслити проблему, бо допоможе простежити закономірності засвоєння сюжетних матеріалів у національній словесності (у єдності її усної та писемної форм) і ширше – в національній культурній свідомості.
Актуальність дисертації полягає в тому, що використано нові підходи до питання традиційних сюжетів у літературознавстві.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Національно-специфічні засади обробки традиційних сюжетів (на матеріалі творчості Лесі Українки)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок