Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЛОВО ЯК СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА ОДИНИЦЯ В СТРУКТУРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПРОПОВІДІ

СЛОВО ЯК СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА ОДИНИЦЯ В СТРУКТУРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПРОПОВІДІ

Назва:
СЛОВО ЯК СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА ОДИНИЦЯ В СТРУКТУРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПРОПОВІДІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,62 KB
Завантажень:
125
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. ДРАГОМАНОВА
ПАВЛОВА ІРИНА ГРИГОРІВНА
УДК 811.161.2'42
СЛОВО ЯК СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА ОДИНИЦЯ В СТРУКТУРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПРОПОВІДІ
10.02.01 — українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі стилістики української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор,
дійсний член АПН України
МАЦЬКО Любов Іванівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова, завідувач
кафедри стилістики української мови.
Офіційні опоненти: – доктор філологічних наук, професор
ДУДИК Петро Семенович,
Вінницький державний педагогічний
університет імені Михайла Коцюбинського,
професор кафедри стилістики і культури української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
ДЗЮБИШИНА-МЕЛЬНИК Наталія Яківна,
Національний університет "Києво-Могилянська академія",
доцент кафедри української мови.
Провідна установа – Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Кіровоград.
Захист відбудеться "_21___"_червня _ 2005 року о _1400______ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано "__15___"__травня __ 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. У структурі конфесійного стилю української мови семантично й функціонально виразними є жанри церковно-релігійного красномовства, серед яких особливе місце належить проповіді (промові, рідше казанню), що виголошується в церкві під час Богослужіння. Вона є одним із джерел релігійної інформації, найдієвішим засобом навернення до віри в Господа і разом з молитвою та Одкровенням належить до первинних жанрів релігійної комунікації. Кожній з проповідей (догматичній, морально-повчальній, літургічній чи історичній) властива струнка композиційна організація. Її складниками є вступ, виклад предмета (трактат) та закінчення (епілог). Вступ у свою чергу має текст (епіграф), функції якого у разі опущення перебирає на себе назва промови. Зрідка епіграф і назва поєднуються, що виступає дієвим стилістичним засобом у друкованих творах.
Проповідник діє на душу передусім за допомогою слова. Тому від вдалого його підбору, глибокого змісту, способу виголошення залежить сприйняття науки Божої, наснаження на духовний подвиг у повсякденному житті. Слово єднає священнослужителя з віруючим, віруючого з Богом. Відомо, що релігійна комунікація вирізняється з-поміж інших типів спілкування, оскільки є глибоко символічною системою, яка ґрунтується на Божому одкровенні. Слово в культовому спілкуванні наділене святістю, магічністю, що зумовлюється його здатністю переконувати, хвилювати, навіювати. Особливе ставлення до слова, його змісту у сфері культу стало поштовхом до мовознавчого зацікавлення питаннями взаємодії слова і релігійного контексту, роллю останнього (як і у світському мовленні) у відборі значення, його актуалізації й модифікації, або уточненні плану змісту шляхом розширення чи обмеження класу денотатів, а також у формуванні семантичної структури слова, синкретизму полісемантичних слів, десемантизації й гіперсемантизації лексичної одиниці. Проблема "слово і контекст" є центральною в семантиці, тому від її розв'язання залежить вирішення багатьох питань, зокрема й аналіз семантико-функціональних особливостей термінів і термінологічних сполук, лексичних антонімів, синонімів, полісемічних слів, перифраз, слів-символів.
У вітчизняному і зарубіжному мовознавстві семантико-функціональні аспекти слова знайшли належне висвітлення в працях ЮД.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СЛОВО ЯК СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА ОДИНИЦЯ В СТРУКТУРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПРОПОВІДІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок