Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА РЕГУЛЮВАННЯ ТОРГІВЛІ У ВІЗАНТІЇ IV – IX ст.

ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА РЕГУЛЮВАННЯ ТОРГІВЛІ У ВІЗАНТІЇ IV – IX ст.

Назва:
ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА РЕГУЛЮВАННЯ ТОРГІВЛІ У ВІЗАНТІЇ IV – IX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
30,14 KB
Завантажень:
23
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Харківський національний університет
імені В.Н. Каразіна
ДОМАНОВСЬКИЙ Андрій Миколайович
УДК 94:[336.711.65+339](100) “05/08”
ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ
ТА РЕГУЛЮВАННЯ ТОРГІВЛІ
У ВІЗАНТІЇ IV – IX ст.
Спеціальність – 07.00.02 – всесвітня історія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Харків – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник – | доктор історичних наук, професор
СОРОЧАН Сергій Борисович,
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, професор кафедри історії стародавнього світу та середніх віків |
Офіційні опоненти – | доктор історичних наук, професор
БОЛГОВ Микола Миколайович,
Бєлгородський державний університет,
м. Бєлгород, Російська Федерація,
завідувач кафедри всесвітньої історії
кандидат історичних наук, доцент
ЛИМАН Сергій Іванович,
Харківська державна академія культури,
доцент кафедри історії України та музеєзнавства |
Провідна установа – | Львівський національний університет
імені Івана Франка, кафедра історії середніх віків та візантиністики, м. Львів,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться 23 березня 2007 р. о 16.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.10 Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, аудиторія V-58.
З дисертацією можна ознайомитися в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (61077, м. Харків, площа Свободи, 4).
Автореферат розісланий 20 лютого 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Є. П. Пугач


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми визначається посиленою увагою сучасної візантиністики до факторів, які забезпечили феномен тривалого існування візантійської держави за надскладних, екстремальних умов, що зберігалися протягом усієї історії імперії. Дослідники називають низку джерел, з яких Візантія отримувала ресурси, згадуючи, серед іншого, потужну централізовану державність з її розгалуженим адміністративним апаратом, а також розвинену економіку, де важливу роль відігравала інтенсивна внутрішня та зовнішня торгівля. Значно рідше історики пов’язують ці фактори між собою, намагаючись дослідити їхній взаємний вплив та взаємодію. Тим часом у ранньосередньовічній Європі не було жодної країни, господарський розвиток якої був настільки зорієнтований саме на державу, як це було у Візантійській імперії. Держава відігравала ключову роль у візантійській економіці, а регулювання господарчої діяльності, що здійснювалося через розгалужений адміністративний апарат, охоплювало усі сфери життя країни. Це визначає важливість вивчення урядової економічної політики й дозволяє припускати важливе значення взаємодії сильної імперської державності з розвинутим інтенсивним торговельним обміном.
Досі в історіографії зберігаються протилежні міркування про те, чи була візантійська економіка ринковою чи ж повністю залежною від держави з її тотальним і всеохопним контролем і регулюванням. У науковій літературі співіснують висновки про конфлікт між державними механізмами та ринковими силами, і про їхню гармонічну взаємодію. Одночасно вважається, що візантійська економіка страждала через те, що не була достатньо відкритою для вільного підприємництва, і що її було зруйновано під дією ринкових сил. Дискусійним залишається трактування ролі торгівлі в імперії. Одні історики доводять, що в економіці, зорієнтованій на державу, торгівля відігравала виключно другорядну, підлеглу роль, інші ж тримаються думки, що середньовічна візантійська економіка відрізнялася від сучасної в плані функціонування ринкових законів швидше кількісно, ніж якісно. Кардинальна розбіжність у думках вимагає комплексного дослідження питань державного контролю та регулювання торгівлі у Візантії.
Досліджуючи обрану проблематику, передусім необхідно приділити увагу питанням державного регулювання зовнішньої торгівлі й проблемам державного втручання у торгівлю продовольчими товарами, оскільки товарність ранньосередньовічної візантійської економіки базувалася переважно на виробництві сільськогосподарського продукту, а також на торгівлі предметами розкоші, яка мала, здебільшого, міжнародний характер.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА РЕГУЛЮВАННЯ ТОРГІВЛІ У ВІЗАНТІЇ IV – IX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок