Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРНА ОРГАНІЗАЦІЯ І СЕМАНТИКА ГОНЧАРСЬКОЇ ЛЕКСИКИ У ПОДІЛЬСЬКИХ ГОВІРКАХ

СТРУКТУРНА ОРГАНІЗАЦІЯ І СЕМАНТИКА ГОНЧАРСЬКОЇ ЛЕКСИКИ У ПОДІЛЬСЬКИХ ГОВІРКАХ

Назва:
СТРУКТУРНА ОРГАНІЗАЦІЯ І СЕМАНТИКА ГОНЧАРСЬКОЇ ЛЕКСИКИ У ПОДІЛЬСЬКИХ ГОВІРКАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,97 KB
Завантажень:
8
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. ДРАГОМАНОВА
МЕДИНСЬКИЙ Анатолій Миколайович
УДК 811.161.2'282(477.43)(043.3)
СТРУКТУРНА ОРГАНІЗАЦІЯ І СЕМАНТИКА ГОНЧАРСЬКОЇ ЛЕКСИКИ У ПОДІЛЬСЬКИХ ГОВІРКАХ
10.02.01. – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Кам'янець-Подільського державного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, професор
ТКАЧУК Петро Єфремович, Кам'янець-Подільський державний університет, завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор Аркушин Григорій Львович, Волинський державний університет імені Лесі Українки, професор кафедри історії і культури української мови
 
кандидат філологічних наук, доцент Могила Оксана Андріївна, Київський національний лінгвістичний університет, доцент кафедри загального та українського мовознавства
Провідна установа – Інститут української мови НАН України, відділ діалектології, м. Київ
Захист відбудеться “_19_” _вересня____ 2006 р. о 16 годині 30 хвилин на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова, 01601, Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, 01601, Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано “13__” __липня____ 2006 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П. Гальона


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Гончарство належить до одного з найдавніших промислів слов’ян, яким займалися не лише чоловіки, а й жінки. Найбільшого розквіту воно досягло в Україні на рубежі ХІХ – початку ХХ ст., коли, наприклад, лише на Поділлі діяло понад 200 гончарних осередків. Сьогодні цей вид промислу з відомих причин переживає занепад: зникають давні осередки, зменшується кількість гончарів, значно скоротився асортимент посуду.
Докладне вивчення складу, семантичної структури та географії лексики територіальних діалектів – одне з першочергових завдань українського мовознавства. Особливо це стосується термінології народних ремесел, зокрема гончарства. Це дає змогу дослідити активні процеси у говорах, виявити архаїчні елементи та встановити зв'язки між матеріальним світом і духовною культурою.
Усталений комплекс технологічних прийомів, типові знаряддя праці та різновиди посуду описали в окремих регіонах України відомі етнографи: Н.Геппенер, О.Прусевич, Є.Спаська, О.Пошивайло, М.Фріде, Л.Шульгіна та ін. Наукові засади вивчення гончарської лексики викладено у працях багатьох дослідників (Б.Базєлічовна, В.Бережняк, С.Варніка, В.Веренич, Б.Голубович, Л.Дюбел, С.Єрьоміна, А.Йовічевич, Б.Кенчев, З.Коверська, Ж.Краєвська, А.Кривицький, М.Кривчанська, Г.Ландсфелд, М.Ланг, Н.Левун, С.Литвиненко, Л.Лукіч, П.Михайлов, Л.Нідерле, В.Новак, О.Попова, Р.Рейнфус, А.Салтиков, Л.Спанатій, Р.Строгал, О.Трубачов, Е.Фрис, Н.Хобзей, В.Чефлер та ін.).
Гончарську термінологію досліджували в різних аспектах, зокрема етимологічному (С.Єрьоміна, О.Трубачов), лексикографічному (В.Бережняк, В.Василенко, О.Пошивайло), історичному (Л.Нідерле), етнолінгвістичному (В.Веренич, А.Кривицький, С.Литвиненко, Н.Хобзей) та лінгвогеографічному в поєднанні з описовим (Й.Дзендзелівський, Л.Спанатій).На тлі інших українських діалектів проаналізовано гончарську лексику східнополіських(В.Бережняк), закарпатських (Й.Дзендзелівський) та полтавських говірок (М.Кривчанська).
Урахування структурних типів лексики і типів відображуваних ними предметів і явищ дійсності, а також внутрішніх зв’язків компонентів має важливе значення для виділення тематичних груп лексики (ТГЛ) і лексико-семантичних груп(ЛСГ). Слова пов’язуються між собою в ЛСГ за різними типами і групуються за близькістю значень або їх протиставленням, різноманітних уточнень, явищ синонімії, антонімії тощо.
Актуальність дослідження зумовлена відсутністю монографічного опису лексики гончарства подільських говірок, необхідністю вивчення народної терміносистеми, що дає цінний матеріал для створення повного словника гончарської лексики в діалектах української мови різних регіонів України та подільських говірок зокрема, а також допоможе створити належну емпіричну базу діалектної лексикографії та лексичної ареалогії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: СТРУКТУРНА ОРГАНІЗАЦІЯ І СЕМАНТИКА ГОНЧАРСЬКОЇ ЛЕКСИКИ У ПОДІЛЬСЬКИХ ГОВІРКАХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок