Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК КОБЗАРСЬКИХ ШКІЛ В УКРАЇНІ (XVII – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ СТОЛІТТЯ)

СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК КОБЗАРСЬКИХ ШКІЛ В УКРАЇНІ (XVII – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ СТОЛІТТЯ)

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК КОБЗАРСЬКИХ ШКІЛ В УКРАЇНІ (XVII – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ СТОЛІТТЯ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,15 KB
Завантажень:
123
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології
ім. М.Т.Рильського
УДК 784. 6 /. 7 (477)
ДУБАС Оксана Іванівна
СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК
КОБЗАРСЬКИХ ШКІЛ В УКРАЇНІ
(XVII – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ СТОЛІТТЯ)
Спеціальність 17.00.03. – Музичне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано на кафедрі інструментальної музики Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка
Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, професор
ТЕРЕЩЕНКО Алла Костянтинівна,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, провідний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
МУХА Антон Іванович,
завідуючий відділу музикознавства
Інститут мистецтвознавства,
фольклористики та етнології
ім. М.Т.Рильського НАН України
кандидат мистецтвознавства, доцент
ДУТЧАК Віолета Григорівна,
Прикарпатський університет
ім. В.Стефаника
Провідна установа: Львівська державна музична академія
імені М.В.Лисенка
Захист відбудеться 23.05.2002 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.227.01 Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України (Київ – 1, вул.Грушевського 4).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України (Київ –1, Грушевського,4)
Автореферат розісланий 22.04.2002
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради Микитенко О.
Загальна характеристика дисертації
Актуальність теми. Кобзарство, що сягає корінням в епоху Київської Русі за довгий час свого розвитку стало видатним надбанням національної культури, філософсько-естетичним осмисленням реалій буття, а також важливим чинником активізації волелюбних ідей народу у найважчі періоди його соціально-історичного розвитку.
Сьогодні автентичне народне кобзарство втратило перспективу розвитку. Натомість воно залишається надійним підґрунтям впровадження нових форм бандурного мистецтва: виконавство презентує світові нові імена бандуристів-віртуозів, створюються оригінальні бандурні ансамблі, традиційний репертуар поповнюють художньо значні авторські твори, поширюється і удосконалюється професійна бандурна освіта в середніх і вищих навчальних закладах. За цих умов природнім є зростаючий інтерес до історії кобзарства, до оцінки і переоцінки багатьох його явищ і фактів.
Одним із важливих аспектів дослідження історичного розвитку кобзарства в Україні є ретроспективний розгляд його освітянських закладів, генези становлення та розвитку професійних кобзарських шкіл.
Найбільш рання інформація (джерела XV – XVI ст.) пов’язана з іменами окремих представників кобзарського мистецтва і засвідчує переважно лише їх соціальний стан та виконавський репертуар. Натомість в документах XVII – ХVІІІ ст. вже з’являються відомості про навчання кобзарському ремеслу в музичних цехах, братствах, в січових співацьких школах, в Глухівській школі співу та інструментальної гри. Наприкінці ХІХ – поч. ХХ ст. наукові розробки П.Житецького, М.Лисенка, Ф.Колесси, О.Сперанського, Д.Ревуцького, Г.Хоткевича, П.Мартиновича, Ф.Дніпровського, К.Грушевської та ін. доводять наявність професійної кобзарської освіти, що сформувалась в середовищі трьох кобзарських шкіл: Чернігівської, Полтавської та Зіньківської.
Кожна із цих шкіл утверджувала власний спосіб гри та тримання інструменту, специфічні ознаки інструментарію, своїх вчителів-наставників, репертуар та конкретну регіональну адресу.
Науковими джерелами роботи стали архівні, друковані і рукописні матеріали та етномузикознавчі праці, що знаходяться в наукових бібліотеках Києва, Львова, Тернополя, а також у фондах ІМФЕ ім. М.Т.Рильського, Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка, ЦДІА у Києві, ЦДА ВОВ, Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника, ЦДІА у Львові, Тернопільського обласного державного архіву та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК КОБЗАРСЬКИХ ШКІЛ В УКРАЇНІ (XVII – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ СТОЛІТТЯ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок