Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Організація навчальної діяльності учнів на уроках рідної (української) мови

Організація навчальної діяльності учнів на уроках рідної (української) мови

Назва:
Організація навчальної діяльності учнів на уроках рідної (української) мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
32,70 KB
Завантажень:
468
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ АПН УКРАЇНИ
Донченко Тамара Кузьмівна
 
УДК 372. 880.83: 808.3
Організація навчальної
діяльності учнів на уроках
рідної (української) мови
13.00.02 — теорія та методика навчання
української мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора педагогічних наук
Київ — 2001Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор,
дійсний член АПН України
Богуш Алла Михайлівна,
Південноукраїнський державний педагогічний
університет ім. К.Д.Ушинського,
завідувач кафедри теорії і методики
дошкільної освіти;
доктор філологічних наук, професор
Непийвода Наталя Федорівна,
Київський національний університет ім.Тараса Шевченка, Інститут журналістики, професор
кафедри видавничої справи та редагування;
 
доктор філологічних наук, професор
Озерова Ніна Григорівна,
Інститут мовознавства ім.О.О.Потебні
АН України, завідувач відділу російської мови.
Провідна установа: Херсонський державний педагогічний університет, кафедра лінгводидактики, Міністерство освіти і науки України, м.Херсон.
Захист відбудеться “ 6 ” червня 2001 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.452.04 в Інституті педагогіки АПН України за адресою: 04053, м.Київ, вул.Артема, 52-д.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій частині Інституту педагогіки АПН України.
Автореферат розісланий 30 квітня 2001 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Н.М. Бібік
 
Загальна характеристика роботиЗ
Актуальність теми пояснюється значенням діяльності учнів у навчальному процесі. Відомо, що без активної участі в цьому процесі тих, хто навчається, він по-справжньому не здійснюється: “розвиток і освіта жодній людині не можуть бути подані чи повідомлені. Кожен, хто прагне до них прилучитися, повинен досягти цього власною діяльністю, власними силами, власною напругою. Зовні він може отримати тільки спонукання. Тому самодіяльність — засіб і одночасно результат освіти...Те, що людина не здобула самостійно, — не її” (А.Дістервег). У розв'язанні завдання підвищення ефективності навчального процесу з рідної мови проблема організації навчальної діяльності учнів на уроці є чи не найважливішою. Лише включившись в активний процес учіння, учень може глибоко проникнути в систему рідної мови, засвоїти матеріал на рівні основних ідей, закономірностей і правил, оволодіти мовленням, навчитись використовувати здобуті знання та вміння для подальшого пізнання. Але щоб діти вчились і набували знань і вмінь та різних здібностей у процесі повноцінної навчальної діяльності, її потрібно правильно організувати. Таким чином, вибір теми дослідження продиктований потребами життя.
Поняття “навчання” сучасною дидактикою трактується як упорядкована взаємодія вчителя та учнів, спрямована на досягнення цілей освіти. Однак поняття “взаємодія” ще не визначає характеру цього процесу, рівня активізації пізнавальної діяльності школярів, а стосовно навчання рідної мови результатом навчальної діяльності має бути сформована пізнавальна самостійність, оскільки мовленнєву діяльність людина здійснює впродовж усього життя і на кожному етапі ця діяльність вимагає розв'язання нових проблем, а відтак постійного вдосконалення. Виникає запитання: якою має бути організація навчальної діяльності учнів, щоб відбувалась інтеріоризація цієї діяльності, оволодіння способами її виконання, бо тільки за цієї умови може бути сформована пізнавальна самостійність. Досягнення кількісних і якісних показників навчання та розвитку передбачає інтенсифікацію навчального процесу. Звідси виникає проблема такої організації навчальної діяльності, яка уможливлює інтенсифікацію навчального процесу, розв'язання широкого спектру завдань навчання, виховання та розвитку.
Удосконалення процесу навчання рідної мови може бути здійснене лише на основі системного підходу до організації навчальної діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: Організація навчальної діяльності учнів на уроках рідної (української) мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок