Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВА ТВОРІВ МИКОЛИ ЧЕРНЯВСЬКОГО

МОВА ТВОРІВ МИКОЛИ ЧЕРНЯВСЬКОГО

Назва:
МОВА ТВОРІВ МИКОЛИ ЧЕРНЯВСЬКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,17 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДАТЧЕНКО ЮЛІЯ ВАЛЕНТИНІВНА
УДК 811.16.2’38
МОВА ТВОРІВ МИКОЛИ ЧЕРНЯВСЬКОГО
Спеціальність 10. 02. 01. – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ДНІПРОПЕТРОВСЬК – 2007


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович
Дніпропетровський національний університет
м. Дніпропетровськ,
професор кафедри українознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Статєєва Валентина Іванівна
Ужгородський національний університет,
м. Ужгород
кандидат філологічних наук, професор
Бабич Надія Денисівна
Чернівецький національний університет,
м. Чернівці
Захист відбудеться 8 червня 2007 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49029, м. Дніпропетровськ, площа Т. Шевченка, Палац студентів ДНУ, кімн. .
Із дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 8.
Автореферат розіслано 7 травня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої ради,
кандидат філологічних наук, доцент М.С.Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Невичерпним джерелом для дослідження української мови є період кінця ХІХ - першої третини ХХ ст. Взірцево високий рівень національного слова, що сягнув меж європейського і світового, створювали українські письменники, роль яких у розвитку української літературної мови надзвичайно важлива. Чимало митців, творчість яких тісно пов’язана зі степовою Україною, із самобутнім Півднем, зробили помітний внесок у розвиток мовно-літературного процесу. Завдяки власній мовній практиці як письменника, педагога, просвітянина, публіциста Микола Чернявський (1868 - 1938) посів значне місце серед найвидатніших діячів України. Ретельне відтворення сторінок одного з найскладніших періодів історії української мови потребує докладного аналізу.
Проблему впливу мовної особистості на формування та розвиток літературних мов порушували дослідники В. фон Гумбольд, В. Виноградов, Ю. Караулов, а також сучасні українські мовознавці В. Статєєва, С. Єрмоленко, Л. Струганець, Г. Бикова, Н. Дужик, Т. Должикова. Вони опрацьовували різні підходи до реконструкції мовної особистості, зазначаючи, що дослідження лише мовно-стилістичних засобів у художніх текстах не виявляють прагматичного складника, яким є соціальний і культурний контекст.
На сьогодні актуальним є питання вивчення історії української літературної мови з урахуванням творчої практики майстрів слова, які сприяли її вдосконаленню. Погляди М. Чернявського про функціонування й розвиток української мови відображено в художніх творах, спогадах, статтях та численних листах. Вони стосуються таких проблем: значення рідної мови для формування національної свідомості; вироблення єдиної літературної мовної норми на всьому обширі України; переорієнтація на культурно оброблену мову; поширення тематичних меж національної літератури й збагачення виражальних можливостей художнього слова; оновлення народної мови.
Аналіз мовної тканини творів М. Чернявського дозволить визначити специфіку слова в індивідуальному, ситуативному вжитку, використання його як засобу художнього зображення дійсності.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація є складовою частиною науково-дослідної роботи кафедри української мови Дніпропетровського національного університету “Природа і структура лексичних і граматичних одиниць української мови та їх проекція на сферу мовлення”. Тему роботи затверджено на науковій координаційній раді Інституту української мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: МОВА ТВОРІВ МИКОЛИ ЧЕРНЯВСЬКОГО

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок