Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Комплексний підхід до розвитку мовлення першокласників у період навчання грамоти

Комплексний підхід до розвитку мовлення першокласників у період навчання грамоти

Назва:
Комплексний підхід до розвитку мовлення першокласників у період навчання грамоти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,71 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ АПН УКРАЇНИ
ОРАП Марина Олегівна
УДК 372.41
Комплексний підхід
до розвитку мовлення першокласників
у період навчання грамоти
13.00.02 - теорія i методика навчання української мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ - 2000


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі рідної мови та методики її викладання Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник - кандидат педагогічних наук, доцент
Наумчук Марія Михайлівна,
Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка
Офіційні опоненти - доктор педагогічних наук,
професор, дійсний член АПН України
Богуш Алла Михайлівна,
Південноукраїнський
державний педагогічний університет
імені К. Д. Ушинського, завідувач кафедри теорії і
методики дошкільної освіти
- кандидат педагогічних наук,
старший науковий співробітник
Колупаєва Алла Анатоліївна,
Інститут дефектології АПН України,
вчений секретар
Провідна установа - Житомирський державний педагогічний
університет імені Івана Франка, кафедра мови і
методики викладання в початкових класах,
Міністерство освіти і науки України,
м. Житомир
Захист відбудеться 25 жовтня 2000 року о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.452.02 в Інституті педагогіки АПН Ук-ра-їни (04053, м. Київ, вул. Артема, 52-д)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту педагогіки АПН Ук-раїни (04053, м. Київ, вул. Артема, 52-д)
Автореферат розісланий 22 вересня 2000 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н. В. Бондаренко
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження обумовлюється необхідністю реформування національної освіти, що передбачає перегляд змісту навчання і виховання, розробку та впровадження таких форм і методів, які відповідали б потребам розвитку особистості, сприяли розкриттю її духов-но-емоційних, розумових та фізичних здібностей. Проблема розвитку мовлення набуває актуальності у зв’язку із необхідністю піднесення національної самосвідомості українського народу.
Національна школа є однією з основних державних інституцій, що покликані розв’язувати завдання становлення і розвитку української мови. У програмі початкового курсу рідної мови, зокрема в частині “Навчання грамоти і розвиток мовлення”, розвиток мовлення умовно виділено в окремий розділ з метою визначення кола вмінь і навичок, які потрібно сформувати в учнів у процесі навчання грамоти, під час роботи з дитячою книжкою, а також на заняттях з інших навчальних предметів. Проте аналіз розділу “Розвиток мовлення” засвідчує, що основа його побудови - не структура мовленнєвої діяльності, не її види, не мовленнєві навички і вміння, на формування і розвиток яких спрямовано матеріал розділу, а одиниці мови: 1) вдосконалення звуковимови - звук; 2) слов--никова робота - слово; 3) вдосконалення граматичного ладу - словоформа і словосполучення; 4) розвиток зв’язного мовлення - текст.
Ознайомлення дитини з одиницями мови, накопичення мовних засобів є, безперечно, дуже важливим завданням, але воно не відіграє самостійного значення у комунікативній діяльності дитини, оскільки не вчить способів використання мовних засобів для формування та формулювання думки, отже, не сприяє здобуттю учнями навичок мовленнєвої діяльності. Відсутність сформованих мовленнєвих навичок не дозволяє школярам вільно оперувати мовними засобами для продукування зв’язних висловлювань, тобто не створює умов для розвит-ку вмінь мовленнєвої діяльності, а тому організація процесу розвитку мовлення в період навчання грамоти наштовхується на низку нерозв’язаних проблем.
Перша проблема полягає в недостатній комунікативній спрямованості процесу мовленнєвого розвитку першокласників. Традиційна методика здебільшого спрямована на формування уявлень та нагромадження знань. У науковій та методичній літературі приділено недостатню увагу питанням мовленнєвого спіл-кування, створенню мовленнєвих ситуацій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Комплексний підхід до розвитку мовлення першокласників у період навчання грамоти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок