Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОРМУВАННЯ ТЕМАТИЧНОЇ ГРУПИ „НАЗВИ ПОСУДУ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

ФОРМУВАННЯ ТЕМАТИЧНОЇ ГРУПИ „НАЗВИ ПОСУДУ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

Назва:
ФОРМУВАННЯ ТЕМАТИЧНОЇ ГРУПИ „НАЗВИ ПОСУДУ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,76 KB
Завантажень:
58
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. ДРАГОМАНОВА
П’ЯСТ Наталія Йосипівна
УДК 811.161.2’373.2
ФОРМУВАННЯ ТЕМАТИЧНОЇ ГРУПИ „НАЗВИ ПОСУДУ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис
Роботу виконано в Національному педагогічному університеті
імені М.П. Драгоманова, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, професор
Козачук Ганна Олександрівна,
Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, професор кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Німчук Василь Васильович,
Інститут української мови, директор
кандидат філологічних наук, професор
Грипас Надія Яківна,
Кам’янець-Подільський педагогічний університет, професор кафедри української мови
Провідна установа – Рівненський державний гуманітарний університет, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Рівне
Захист відбудеться „18” листопада 2003 р. о 1430 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова, 01601, Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, Київ, вул.Пирогова, 9.
Автореферат розіслано „ 9 ” жовтня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П. Гальона


Загальна характеристика роботи
Дисертаційна робота присвячена вивченню формування тематичної групи „назви посуду” в сучасній українській літературній мові.
Дослідження номінації елементів і явищ матеріальної культури залишається актуальним для українського мовознавства, оскільки досі у ньому мало представлені тематичні словники. Це спонукає до опису кожної тематичної групи лексики з максимальною повнотою складу її одиниць та системних відношень у межах цієї тематичної групи. Основи дослідження лексики як системи було закладено у працях О. Потебні, пізніше розвинуто М. Покровським, Л. Щербою, Р. Будаговим, Ф. Філіним, О. Трубачовим, Г.Уфімцевою, М. Толстим, О. Мораховською, Д. Шмельовим, М.Никончуком, Й.Дзендзелівським, П. Гриценком, К. Глуховцевою та ін. Комплексне дослідження словникового складу мови передбачає вивчення всіх тематичних груп з урахуванням свідчень етнографії, історії матеріальної і духовної культури, що покликане забезпечити повноту відтворення семантичної структури кожного елемента тематичної групи лексики.
Актуальність теми визначається як необхідністю дослідження системних зв’язків в окремих групах слів, що дозволяє краще пізнати системну організацію лексики в цілому, так і важливістю вивчення лексики, яка безпосередньо віддзеркалює форми господарювання, побуту, історію матеріальної і духовної культури народу.
Для сучасного розвитку мовознавства взагалі, й українського зокрема, актуальним є всебічне вивчення тематичних груп, якнайтісніше пов’язаних з життям і побутом народу, різноманітними реаліями та фрагментами матеріальної і духовної культури. Такі етнолінгвістичні студії, подаючи мовні факти на широкому історичному й етнографічному тлі, покликані збагатити науку про людину й суспільство новими матеріалами, розкрити невідомі сторінки історії народу, становлення й розвиток його духовності. Проте не всі групи лексики української мови знайшли глибоке наукове висвітлення з відповідним теоретичним обґрунтуванням. Зокрема до таких належить тематична група „назви посуду”.
Вибір об’єктом дослідження тематичної групи слів „назви посуду” зумовлений тим, що, по-перше, побутова лексика належить до широко вживаних сфер словникового складу, по-друге, становить активний шар словникового запасу і характеризується динамічністю й різноманітними семантичними процесами більшою мірою, ніж інші групи, належні до сфери побуту, що дає змогу глибше дослідити семантичні і дериваційні зміни в структурі слів цієї тематичної групи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ФОРМУВАННЯ ТЕМАТИЧНОЇ ГРУПИ „НАЗВИ ПОСУДУ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок