Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЗМУ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ

ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЗМУ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЗМУ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,90 KB
Завантажень:
244
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
БІЛИК ВІРА ОЛЕГІВНА
УДК 398.8:159.9(477)
ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЗМУ
УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ
10.01.07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української фольклористики імені Ф.Колесси Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: |
доктор філологічних наук, професор
Денисюк Іван Овксентійович,
Львівський національний університет імені Івана Франка, професор кафедри української фольклористики імені Ф.Колесси
Офіційні опоненти: |
доктор філологічних наук, професор
Давидюк Віктор Феодосійович,
Полісько-Волинський народознавчий центр
НАН України, директор
кандидат філологічних наук,
Дмитренко Микола Костьович,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та
етнології ім. М.Рильського НАН України,
старший науковий співробітник
Провідна установа: |
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, Кабінет Міністрів України, кафедра фольклористики, м. Київ.
Захист відбудеться 13 вересня 2002 року в 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул.Університетська,1).
Із дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий 10 серпня 2002 року.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент Івашків В.М.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження теми. Проблема специфіки народнопоетичної творчості є однією з найважливіших у сучасній фольклористиці, а в культурологічному контексті вона тісно пов’язана з висвітленням національної самобутності українського народу. У пісенних фольклорних творах народна свідомість постає уже на досить високому щаблі розвитку. Однак у багатьох аспектах сприйняття і вираження навколишнього світу (у тому числі й у психологічному) використовуються прийоми, засоби й формули, закорінені ще у первісному (“примітивному”) міфологічному мисленні. Вони потребують спеціального підходу для розшифрування, оскільки з точки зору психології сучасної людини часто їх пояснити просто неможливо. Чи не тому в царині психологічного аналізу фольклору – у тих нечисленних зверненнях наших дослідників до цього питання та й узагалі вчених до українського матеріалу – здебільшого традиційно пояснювалося те, що лежало на поверхні й легко піддавалося витлумаченню (наприклад, психологічний паралелізм, символіка). Та й уживання самого терміну “психологізм” щодо фольклору в науковій літературі не поширене. Але ж хіба народнопісенні твори не засвідчують проникнення у внутрішній світ людини, зображеної в пісні, і його розкриття? У фольклорній поезії – і перш за все, у ліричних піснях – знаходимо переконливо обґрунтоване з точки зору народної свідомості розуміння і пояснення психологічної суті людини, потаємних душевних зворушень і їхніх зовнішніх проявів.
Дисертаційне дослідження певною мірою змінює акценти у сучасній українській фольклористиці. Авторка розглядає поетичні тропи та композиційні особливості народної (фольклорної) лірики щодо їх функціональності та естетичної вартості: як саме вони причетні до розкриття психології людини у пісні. Адже саме завдяки їм у фольклорному творі створюється образ ліричного героя, який думає, відчуває, переживає та сприймає світ, як кожен виконавець і слухач. У цій роботі зосереджено увагу саме на ліричному героєві та його внутрішньому житті, тобто авторка свідомо обмежується лише текстом, відмовившись від усіх позатекстуальних елементів, як-от психологічні реакції виконавця і слухача, що потребують окремих досліджень.
Питання психологізму є досить вагомим при дослідженні поетики українського пісенного фольклору, однак до цього часу воно не було достатньо висвітлене у монографічних працях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЗМУ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок