Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Історико-філософська інтерпретація ідеї трансцендентного: методологічні підходи та експлікації

Історико-філософська інтерпретація ідеї трансцендентного: методологічні підходи та експлікації

Назва:
Історико-філософська інтерпретація ідеї трансцендентного: методологічні підходи та експлікації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,23 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Дніпропетровський національний університет
УДК 1(091)
Мельник Валерія Валеріївна
Історико-філософська інтерпретація
ідеї трансцендентного: методологічні підходи та експлікації
Спеціальність 09.00.05. – історія філософії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Дніпропетровськ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії, соціології та права Слов'янського державного педагогічного університету.
Науковий керівник – кандидат філософських наук, доцент
Мозговий Леонід Іванович,
зав. кафедри філософії, соціології та права
Слов’янського державного педагогічного університету
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор Ємельянова Наталія Миколаївна
Донецький державний університет

кандидат філософських наук, доцент
Малівський Анатолій Миколайович
Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна
Провідна установа – Київський національний університет
імені Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки України, кафедра історії філософії, м. Київ.
Захист дисертації відбудеться “29” червня 2006р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.08.051.11 у Дніпропетровському національному університеті Міністерства освіти і науки України за адресою: 49027, м. Дніпропетровськ, пл. Т.Г. Шевченка, 1. Палац студентів Дніпропетровського національного університету, кім. 30.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Дніпропетровського національного університету Міністерства освіти і науки України за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, проспект Гагаріна, 72.
Автореферат розісланий “28” травня 2006 року.
Вчений секретар спеціалізованої ради,
доктор філософських наук, професор | Окороков В.Б. | ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Дослідження ідеї трансцендентного є однією з провідних тем, які певним чином визначають дослідницьку ситуацію в сучасній філософії та намічають проекти подальшого інтелектуального руху. Вона опинилась у центрі філософської уваги в контексті загальної кризи метафізичного дискурсу, одним із наслідків якого стало породження раціональних тоталітарних ідеологій. З огляду на цю тоталітарну тенденцію та її катастрофічні антропологічні наслідки необхідно переосмислити ідею трансцендентного, починаючи від її витоків, і з’ясувати, які позитивні та негативні інтенції були в ній присутні, чи доцільно взагалі і в якому контексті в сучасному філософському дискурсі її використання. Витоки європейської парадигми мислення закладені Платоном, який пропонує певний спосіб побудови теорії, що усвідомлює необхідність рефлексії в собі трансцендуючого світу для теоретичного відношення до світу. Це подвоєння власного відношення до світу виявляється у вигляді ідеї сутності та у вигляді предмета, яким він наданий у досвіді. Абстракція трансцендентного не була доповнена необхідними опосередковуючими методологічними процедурами, результатом чого стало уявлення про трансцендентне як надчуттєву реальність. Припущення абстрактних, ідеальних об’єктів стало виступати у вигляді наявності певної трансцендентної реальності, до якої повинна прагнути людина.
Процес міфологізації й натуралізації трансцендентного відбувався упродовж усього середньовіччя та в деяких напрямках філософії аж до сьогодення, що дозволило К.Попперу безпосередньо пов’язати платонізм із сучасним тоталітаризмом. Загострення означеної проблеми в сучасних умовах змушує усвідомити межі трансцендентного в класичній парадигмі, критично його осмислити, провести відповідні методологічні процедури відпрацювання некласичних інтерпретацій трансцендентного, які враховують його багатовимірність та відкритість.
Переосмислення ідеї трансцендентного пов’язане з двома обставинами: з радикальною зміною сучасної реальності, в якій елімінуються субстрактні характеристики і з виникненням нового типу дискурсу, який принципово заперечує есенціалізм. Ідею трансцендентного необхідно розуміти не як зібрання повноти буття, а як інтеллектуальний інструмент, який дозволяє свідомості висвітлювати і розуміти реальність як таку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Історико-філософська інтерпретація ідеї трансцендентного: методологічні підходи та експлікації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок