Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГЕОРАДАРНЕ ЗОНДУВАННЯ ЗОНИ АЕРАЦІЇ

ГЕОРАДАРНЕ ЗОНДУВАННЯ ЗОНИ АЕРАЦІЇ

Назва:
ГЕОРАДАРНЕ ЗОНДУВАННЯ ЗОНИ АЕРАЦІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,75 KB
Завантажень:
28
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
Національна академія наук України
Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я.Усикова
УДК 537.874; 550.837.76
Сугак Володимир Григорович
ГЕОРАДАРНЕ ЗОНДУВАННЯ
ЗОНИ АЕРАЦІЇ
01.04.03 - радіофізика
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Харків – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова Національної академії наук України
Офіційні опоненти:
доктор фізико-математичних наук, професор
Дробахін Олег Олегович,
зав. кафедри прикладної та компютерної радіофізики,
Дніпропетровський національний університет.
доктор технічних наук, професор
Сухаревський Олег Ілліч,
гол. науковий співробітник,
Об`єднаний науково-дослідний інститут Збройних Сил
України, МО України, м. Харків.
доктор фізико-математичних наук,
старший науковий співробітник
Ситнік Олег Вікторович,
старший науковий співробітник,
Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова
НАН України, м. Харків.
Захист відбудеться “15” листопада 2007г. о 15.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.157.01 Інституту радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України (61085, Харків, вул. Академіка Проскури, 12).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту радіофізики та електроніки ім. А.Я. Усикова НАН України (Харків, вул. Академіка Проскури, 12).
Автореферат розісланий “8” жовтня 2007 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Рудь Л.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. На сучасному етапі радіофізичні методи підповерхневого зондування Землі починають знаходити широке застосування в практиці проведення досліджень в інженерній геології, гідрогеології та екології.
До них належать, в першу чергу, метод радіолокації, який застосовується, головним чином, при зондуванні до глибини близько 10 м. Реально із застосуванням радіоімпульсних радіолокаторів підповерхневого зондування (РПЗ) або георадарів можна здійснювати моніторинг стану порід на глибинах до 4 – 5 м в природних грунтах (вологі суглинки, супіски та ін.) при роздільній здатності по глибині декілька десятків сантиметрів.
Існує широкий спектр затребуваних на практиці задач інженерної геології, гідрогеології та екології, які можуть вирішуватися із застосуванням радіофізичних методів підповерхневого зондування. До них належить у першу чергу діагностика так званої зони аерації (ЗА) – зони від поверхні Землі до рівня грунтових вод (РГВ), включаючи шари, насичені рідкими нафтопродуктами (РНП), що з’являються як наслідки екологічних аварій. РГВ може розташовуватися на рівнях від одиниць до декількох десятків метрів, що й і визначає необхідну максимальну глибину зондування. Іншою, не менш важливою вимогою, що висувається цими завданнями, є отримання прийнятної роздільної здатності по глибині, яка повинна бути не гірше декількох десятків сантиметрів.
При використанні радіоімпульсного зондуючого сигналу дуже складно реалізувати вказані вимоги. Обумовлене це тим, що середовище, в якому відбувається поширення радіохвиль, має суттєву частотну дисперсію фазової швидкості і загасання. Тому при зондуючому сигналі з шириною спектру у сотні мегагерц, яка визначається необхідною роздільною здатністю, вже при глибинах у декілька метрів виникають істотні спотворення сигналів. Компенсацію цих спотворень можна здійснити при застосуванні зондуючого сигналу з покроковою зміною його несучої частоти (ПЗНЧ) шляхом математичної обробки сигналів, для чого необхідно розробити відповідні алгоритми.
В цьому випадку з'являється також можливість реалізувати комплекс математичних алгоритмів обробки сигналів для отримання інформації про електричні характеристики шарів порід грунту, що є основою для визначення їх фізичних властивостей. Ця ж інформація може бути використана для реалізації математичного алгоритму компенсації спотворень сигналів, обумовлених частотною дисперсією фазової швидкості і загасання радіохвиль в середовищі поширення. Таким чином, застосування вказаного типу зондуючого сигналу викликало необхідність розробки всього комплексу завдань, починаючи з суто радіофізичних досліджень, інженерно-технічних рішень створення конкретних вузлів георадара і закінчуючи математичними алгоритмами обробки сигналів та представлення інформації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 Реферат на тему: ГЕОРАДАРНЕ ЗОНДУВАННЯ ЗОНИ АЕРАЦІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок