Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СИМВОЛІЧНІ СИСТЕМИ І КОНСТИТУЮВАННЯ СОЦІАЛЬНОГО СМИСЛУ

СИМВОЛІЧНІ СИСТЕМИ І КОНСТИТУЮВАННЯ СОЦІАЛЬНОГО СМИСЛУ

Назва:
СИМВОЛІЧНІ СИСТЕМИ І КОНСТИТУЮВАННЯ СОЦІАЛЬНОГО СМИСЛУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,89 KB
Завантажень:
122
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Національна академія наук України
Інститут соціології
Бурлачук Віктор Фокіч
УДК 316.33
СИМВОЛІЧНІ СИСТЕМИ І КОНСТИТУЮВАННЯ
СОЦІАЛЬНОГО СМИСЛУ
22.00.01 – теорія та історія соціології
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора соціологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті соціології НАН України.
Науковий консультант – доктор філософських наук, професор
Танчер Віктор Володимирович,
Інститут соціології НАН України,
головний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор соціологічних наук, доцент
Судаков Володимир Івановіч,
Міжрегіональна Академія управління
персоналом, завідувач кафедри
доктор соціологічних наук, доцент
Донченко Олена Андріївна
Інститут соціальної і політичної психології
АПН України, завідувач лабораторії

доктор філософських наук
Парахонський Борис Олександрович
Національний інститут проблем міжнародної
безпеки, завідувач відділу
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, м.Київ
Захист відбудеться “20” травня 2005 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, Київ.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, Київ.
Автореферат розіслано “18” березня 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стукало С.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Одним із найважливіших завдань сучасної соціології є осмислення трансформаційних процесів, які відбуваються у нашому суспільстві. Серед соціальних змін, які тривають у різних галузях економіки, права, політики, особливий інтерес становлять зміни у сфері масової свідомості, ідеології, культури.
Особливість цих змін полягає в тому, що, на відміну від попередніх трансформаційних процесів, які відбувалися під впливом єдиного ідеологічного центру (спеціальна група людей безупинно здійснювала “роботу з виробництва символічного”), українське суспільство намагається ніби автономно, поза безпосереднім ідеологічним впливом створити власне уявлення про світ.
Місце спрямовувального єдиного центру, звідки надходили директиви стосовно розуміння й перебудови світу, заступають поліморфні соціальні інститути, котрі перебирають на себе функції виробництва соціального смислу. Тому актуальною проблемою стає визначення джерел і механізмів виробництва соціальних смислів за умов соціальної кризи. Ці анонімні інститути завжди віртуально були присутні у масовій свідомості як головний засіб розуміння та конституювання смислу. Проте обмежені раціоналістичною ідеологією вони певний час вели приховане нелегальне існування у символічному просторі соціального світу. Соціальна криза звільнила їх від жорстких норм раціонального мислення, надала їм легітимного статусу.
Такими анонімними інститутами, що покладають на себе розв'язання завдання розуміння соціального світу, виступають “міф”, “традиція”, “авторитет”, “ритуал”, “забобон”. Ці, на перший погляд, доволі різні поняття наділені спільною властивістю — бути символічними системами.
Символічна система, презентована організованою системою знаків, на відміну від мови має онтологічний статус, створюючи певні норми і правила соціальної поведінки.
Міф являє собою розгорнутий символ, уся його смислова тканина становить набір символів. За допомогою традиції здійснюється трансляція й закріплення основних символів, що виступають базовими механізмами розуміння. Авторитет, з одного боку, сам продукує нові символи, а з іншого — підтримує і зберігає наявні. Ритуал вводить символи у сферу реального уявлення, сповнює їх життєвою енергією. Забобон переймається безпосереднім процесом розуміння й інтерпретації.
До перелічених символічних систем можна віднести науку, філософію, мистецтво. Але на відміну від науки і філософії міф, ритуал, традиція надають не лише певне уявлення про світ, а й створюють систему колективного відчування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Реферат на тему: СИМВОЛІЧНІ СИСТЕМИ І КОНСТИТУЮВАННЯ СОЦІАЛЬНОГО СМИСЛУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок