Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНІКА ЙОЗЕФА ВАЦЛАВА ФРІЧА: АСПЕКТИ І ПРОВІДНІ ТЕНДЕНЦІЇ

УКРАЇНІКА ЙОЗЕФА ВАЦЛАВА ФРІЧА: АСПЕКТИ І ПРОВІДНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Назва:
УКРАЇНІКА ЙОЗЕФА ВАЦЛАВА ФРІЧА: АСПЕКТИ І ПРОВІДНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,36 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
МОВЧАНЮК ГРИГОРІЙ ПАВЛОВИЧ
УДК 82.09(162.3)
УКРАЇНІКА ЙОЗЕФА ВАЦЛАВА ФРІЧА:
АСПЕКТИ І ПРОВІДНІ ТЕНДЕНЦІЇ
10.01.03 — Література слов'янських народів

Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів-2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі слов'янської філології Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник — кандидат філологічних наук, професор
Моторний Володимир Андрійович,
Львівський національний університет імені Івана Франка,
професор кафедри слов'янської філології
Офіційні опоненти — доктор філологічних наук
Радишевський Ростислав Петрович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри полоністики Інституту філології—
кандидат філологічних наук, доцент
Гнатюк Михайло Іванович,
Львівський національний університет
імені Івана Франка, в. о. професора кафедри теорії літератури і
порівняльного літературознавства
Провідна установа — Інститут літератури імені Тараса Шевченка НАН України.
 
Захист відбудеться “ 11 грудня 2003 р. об 11 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул. Університетська, 1).
Із дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці Львівського націо-нального університету імені Івана Франка (79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий “5 листопада 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент Івашків В.М.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Творчість Й. В. Фріча (1829-1890) є одним із найяскравіших явищ чеської літератури XIX ст. Чимале місце у ній належить українській темі, яку давно необхідно було дослідити і впровадити у практику українсько-чеських літературних і суспільно-політичних зв'язків. Однак вив-чення цієї теми досі залишалося проблематичним значною мірою через політичні погляди Фріча на українське питання, які хоч і були демократичними, але не прийнятними в умовах великодержавної політики колишнього Радянського Союзу, коли Україна фактично була колонією Росії.
Антиімперські і антиколоніальні виступи Фріча на захист життєвих інтересів українців, їхніх духовних, політичних, історичних, мовних і творчих прав суперечили політиці тодішньої влади, а тому не висвітлювалися об'єктивно, фальсифікувалися, як це зробив російський літературознавець К. І. Ровда, безапеляційно засудивши погляди Фріча на українсько-російські відносини. Він писав: "Фріч не зрозумів ні історичної неминучості возз'єднання України з Росією, в якому вирішальну роль зіграв народ, ні всесвітньо-історичного значення Полтавської битви в зміцненні Росії як єдиної слов'янської держави, не зрозумів значення Петра в російській історії і підходив до цих подій з вузьконаціональної точки зору, відволікаючись від всієї сукупності питань існування слов'янства як світового явища” Россия и Запад. Из истории литературних отношений. — Ленінград.: Наука, 1973. — С.46. .
Існував і характерний для того часу погляд на позицію Фріча у цьому пи-танні, який репрезентував український літературознавець Г. Д. Вервес. Він ак-центував на первинності соціальних проблем перед національними (у Фріча інак-ше) та на інтернаціональному характері цих зв'язків: "Гаряча підтримка боротьби українського народу за своє соціальне і національне визволення, за свою культуру з боку чеських, словацьких, польських передових діячів (К. Гавлічек-Боровський, Й. Фріч, Я. Домбровський) безпосередньо пере-гукується з голосами російської революційної демократії в особі Герцена, Огарьова, Добролюбова, Чернишевського. Саме завдяки цій совісті слов'янських народів здійснювалися найбільш плідні інтернаціональні зв'язки української літератури" Вервес Г.Д. В інтернаціональних літературних зв'язках. — К.: Дніпро, 1983.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: УКРАЇНІКА ЙОЗЕФА ВАЦЛАВА ФРІЧА: АСПЕКТИ І ПРОВІДНІ ТЕНДЕНЦІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок