Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЛОВОТВІР АПЕЛЯТИВНИХ ІМЕННИКІВ У ПІВНІЧНОЛЕМКІВСЬКИХ ГОВІРКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

СЛОВОТВІР АПЕЛЯТИВНИХ ІМЕННИКІВ У ПІВНІЧНОЛЕМКІВСЬКИХ ГОВІРКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Назва:
СЛОВОТВІР АПЕЛЯТИВНИХ ІМЕННИКІВ У ПІВНІЧНОЛЕМКІВСЬКИХ ГОВІРКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,49 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
УЖГОРОДСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ШУМИЦЬКА ГАЛИНА ВАСИЛІВНА
УДК 811.161.2'282'373.611
СЛОВОТВІР АПЕЛЯТИВНИХ ІМЕННИКІВ
У ПІВНІЧНОЛЕМКІВСЬКИХ ГОВІРКАХ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Ужгород – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Ужгородського національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови Розумик Тамара Матвіївна, Ужгородський національний університет.
Офіційні опоненти: член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України, Німчук Василь Васильович;
кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Захарків Олександра Теодорівна, Національний університет "Львівська політехніка".
Провідна установа – кафедра української мови Дніпропетровського національного університету Міністерства освіти і науки України.
Захист відбудеться 21 грудня 2001 року о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К61.051.06 при Ужгородському національному університеті (88000, м. Ужгород, вул. Університетська, 14).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Ужгородського національного університету (88000, м. Ужгород, вул. Капітульна, 10).
Автореферат розісланий 20 листопада 2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Юсип-Якимович Ю.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Вивчення лемківських говірок на сучасному етапі має особливо важливе значення. Це зумовлено, по-перше, їх окраїнним західним географічним положенням щодо основної території українського мовного материка. На півдні та південному заході сусідніми до лемківських є говірки словацької мови, на півночі та північному заході –говірки польської мови. Після Другої світової війни лемки, ця найзахідніша етнічна гілка українського народу, зазнали поневірянь, які межують з етноцидом. Польські власті кількома ешелонами виселили їх в Україну, а тих, що відмовилися їхати зі своїх одвічних теренів, розселили невеликими групами на західних землях Польщі, перетворивши на пустку лемківські села у Бескидах. На I з'їзді Світової федерації Лемків, який відбувся 8-10 жовтня 1993 р. у Львові, йшлося про те, що за одне-два покоління лемки і лемківська культура можуть узагалі зникнути. Лемки в Польщі приречені на полонізацію, на Пряшівщині – на словакізацію. Після горезвісної операції "Вісла" галицької, або північної Лемківщини як територіального поняття не існує. Тепер на північних схилах Карпат лемківських говірок по суті немає, їх ареали в Словаччині поширюються на південь до умовної лінії: Любовня – Сабинів – Бардіїв – Снина. Ареальні лемківські елементи вклинюються також на територію бойківського і частково надсянського діалектів, становлячи з ними одну діалектну сукупність. Сьогодні галицькі лемки розкидані по всьому світу, значна їх частина проживає у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській областях. Розпорошені по різних теренах, лемки в культурному і мовному відношеннях асимілюються прискореними темпами. Цим у першу чергу і визначається актуальність збору, фіксації та аналізу мовного матеріалу лемківських говірок.
До того ж лемківський говір, як і інші карпатські говори, належачи до південно-західної діалектної групи, є особливо важливим джерелом у вивченні історії мови, оскільки як у граматичній будові, так і в фонетичній системі та лексиці зберіг риси старовини. Дослідженням генези, лексики, фонетики лемківських говірок займалися вітчизняні та зарубіжні мовознавці (О.Торонський, І.Верхратський, І.Панькевич, І.Вагилевич, І.Зілинський, І.Огієнко, З.Штібер, А.Петрушевич, І.Свєнцицький, Т.Лер-Сплавінський, Й.Шемлей, Я.Ріґер та ін.). Словотвірну структуру в основному антропонімів Лемківщини вивчає С.Панцьо. Масив же апелятивної лексики ще не був предметом спеціального дослідження в аспекті словотворення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СЛОВОТВІР АПЕЛЯТИВНИХ ІМЕННИКІВ У ПІВНІЧНОЛЕМКІВСЬКИХ ГОВІРКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок