Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УНІВЕРСАЛЬНЕ І СПЕЦИФІЧНЕ В ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІЙ СИМВОЛІЦІ УКРАЇНСЬКОГО ТА ІРЛАНДСЬКОГО ТРАДИЦІЙНОГО МИСТЕЦТВА (порівняльно-семіотичний аналіз)

УНІВЕРСАЛЬНЕ І СПЕЦИФІЧНЕ В ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІЙ СИМВОЛІЦІ УКРАЇНСЬКОГО ТА ІРЛАНДСЬКОГО ТРАДИЦІЙНОГО МИСТЕЦТВА (порівняльно-семіотичний аналіз)

Назва:
УНІВЕРСАЛЬНЕ І СПЕЦИФІЧНЕ В ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІЙ СИМВОЛІЦІ УКРАЇНСЬКОГО ТА ІРЛАНДСЬКОГО ТРАДИЦІЙНОГО МИСТЕЦТВА (порівняльно-семіотичний аналіз)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,49 KB
Завантажень:
229
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ КУЛЬТУРИ
ЧАСТНИК Олександр Станіславович
УДК 7.045.001.36(415+477):82-34+745+7.048
УНІВЕРСАЛЬНЕ І СПЕЦИФІЧНЕ
В ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІЙ СИМВОЛІЦІ
УКРАЇНСЬКОГО ТА ІРЛАНДСЬКОГО
ТРАДИЦІЙНОГО МИСТЕЦТВА
(порівняльно-семіотичний аналіз)
17.00.01 — теорія і історія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Харків – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківській державній академії культури
Міністерства культури і мистецтв України.
Науковий керівник: кандидат історичних наук, професор
Шейко Василь Миколайович,
Харківська державна академія культури,
ректор, завідувач кафедри історії і теорії культури
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
Шило Олександр Всеволодович,
Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого,
професор кафедри культурології
кандидат мистецтвознавства, доцент
Омельченко Ольга Миколаївна,
Харківський художньо-промисловий інститут,
доцент кафедри інтер’єру та обладнання
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства,
фольклористики та етнології
ім. М.Т. Рильського НАН України,
відділ культурології, м. Київ
Захист відбудеться “ 26 ” вересня 2001 р. о “ 11 ” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.807.01 у Харківській державній академії культури за адресою: 61003, м. Харків, Бурсацький спуск, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківської державної академії культури за адресою: 61003, м. Харків, Бурсацький спуск, 4.
Автореферат розісланий “ 25 ” серпня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат мистецтвознавства, доцент Откидач В.М.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Вивчення символіки традиційного мистецтва набуває особливої ваги в нинішній період осмислення Україною своєї культурної спадщини. Адже ця символіка в образно-художній формі відбиває світоглядні уявлення народу про космологічні, зокрема, просторово-часові параметри традиційної “картини світу”. Саме в символічній образності виявляється “ідіоматичність” художньої мови національної культури, що робить її несхожою на інші. Водночас, пошуки міжетнічних універсалій допоможуть більш рельєфно визначити місце українського традиційного мистецтва в європейській культурній мозаїці.
З іншого боку, дослідження символіки традиційного мистецтва будуть неповними, якщо обмежуватися яким-небудь одним його видом (оповідальним, декоративно-прикладним, пісенним, хореографічним тощо), тобто поза міжвидовими системними зв’язками. Тому виникає необхідність подивитися, як той самий символ (точніше, його глибинний “космологічний” інваріант) реалізується в різних видах традиційного мистецтва, яких специфічних образно-варіантних форм цей символ у них набуває. Такий дворівневий аналіз — плану змісту і плану виразу — спонукає звертатися до структурно-семантичних, семіотичних методів, коли символіка традиційного мистецтва розглядається як вторинна знакова моделююча система.
Цінним матеріалом для крос-культурних порівнянь може бути традиційна символіка країн, типологічно близьких до України за шляхом культурно-історичного розвитку. Однією з таких країн є Ірландія. Через тривалу відсутність державності унікальну роль в історії її культури відігравало, як і в Україні, традиційне мистецтво. Ірландія відносно недавно вирішувала ті самі проблеми національно-культурного відродження, перед якими сьогодні стоїть Україна. Запропоноване порівняння є актуальним і з огляду на невисокий рівень наукової ознайомленості в Україні з багатющою спадщиною орнаментального та епічного мистецтва Ірландії.
Сьогодні саме в порівняльно-семіотичному плані досліджень символіки українського традиційного мистецтва існують суттєві прогалини. Матеріали оповідального традиційного мистецтва залучалися до компаративного аналізу епізодично; зокрема, дані давньоруського героїчного епосу для таких порівнянь не використовувалися зовсім. Практично відсутні й крос-культурні дослідження, в яких символічні форми українського традиційного мистецтва послідовно зіставлялися би з аналогічними явищами в генетично не споріднених культурах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УНІВЕРСАЛЬНЕ І СПЕЦИФІЧНЕ В ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІЙ СИМВОЛІЦІ УКРАЇНСЬКОГО ТА ІРЛАНДСЬКОГО ТРАДИЦІЙНОГО МИСТЕЦТВА (порівняльно-семіотичний аналіз)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок