Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЕТНОСОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ДРІБНОЇ ШЛЯХТИ В ГАЛИЧИНІ (1772–1914 рр.)

ЕТНОСОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ДРІБНОЇ ШЛЯХТИ В ГАЛИЧИНІ (1772–1914 рр.)

Назва:
ЕТНОСОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ДРІБНОЇ ШЛЯХТИ В ГАЛИЧИНІ (1772–1914 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,74 KB
Завантажень:
420
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
 
СЛИВКА Любов Василівна
УДК 572.9+395.3-054(477.83/.86)“1772/1914”
ЕТНОСОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ДРІБНОЇ ШЛЯХТИ
В ГАЛИЧИНІ (1772–1914 рр.)
Спеціальність 07.00.05 – етнологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Івано-Франківськ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі етнології і археології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: САВЧУК Борис Петрович,
доктор історичних наук,
професор кафедри історіографії і джерелознавства
Прикарпатського національного університету
імені Василя Стефаника
Офіційні опоненти: Терещенко Юрій Іларіонович,
доктор історичних наук, професор,
завідувач кафедри історії України та
зарубіжних країн
Київського національного лінгвістичного
університету
ПАНЬКІВ Михайло Ілліч,
кандидат історичних наук, доцент
кафедри етнології і археології
Прикарпатського національного університету
імені Василя Стефаника
Провідна установа: Інститут народознавства НАН України (м. Львів).
Захист відбудеться 4 квітня об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.20.051.05 у конференц-залі Будинку вчених Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника за адресою: 76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79).
Автореферат розіслано “27” лютого 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради І.Я.Райківський
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У сучасному суспільстві помітно зріс інтерес до проблем формування української еліти. Тривалий бездержавний статус України сприяв поширенню серед наукових кіл і громадськості думки про відсутність шляхетської верстви в українців, а відповідно нівелювалися її роль і місце в українському націогенезі. Тепер наша держава переживає трансформаційні процеси в національній та політичній площині і по-новому переосмислює минуле. З огляду на це виникає потреба дослідження особливостей національної еліти, у формуванні якої взяла участь дрібна шляхта Галичини. Багатьом вихідцям із цієї верстви були притаманні почуття власної гідності в поєднанні з патріотизмом. Спільнота, якій властиві такі почуття, спроможна в умовах глобалізації, європейської інтеграції, поширення масової культури зберегти свою етнонаціональну своєрідність.
У вітчизняній етнологічній та історичній науках дослідження етносоціального розвитку дрібної шляхти в Галичині залишалось недостатньо вивченою проблемою. Українські та польські вчені впродовж ХХ ст. і до сьогодні дискутують про етнічне походження дрібної шляхти Галичини, її національну ідентифікацію. Наше дослідження дозволить показати місце дрібної шляхти Галичини в структурі українського народу. В історичній ретроспективі вона виявилася етнічно стійким ядром націогенезу, в якому на рівні колективної пам’яті збережено українську духовність.
Дослідження здійснено в рамках наукової програми Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника “Етнополітичні трансформації в Україні (Західноукраїнські землі в кінці ХІХ – на початку ХХІ століття)” (держреєстрація № 0106U002247).
Об’єктом дослідження виступає дрібна шляхта Галичини як етносоціальна верства. Під нею розуміємо осіб, які виводили своє походження з привілейованого шляхетського стану. Завдяки певній цілісності соціальних цінностей та інтересів, що проявлялися в їх свідомості, вони виділялися в окрему групу й проживали компактними поселеннями або розпорошено серед сільського населення Галичини наприкінці ХVІІІ – на початку ХХ ст. У науковій та публіцистичній літературі шляхту означено поняттями “ходачкова”, “чиншова”, “околишня”, “заґродова”, “засцянкова”, “загонова”, “веретяна”, “постоляна”, “сірячкова”, “кожушкова”.
Предметом дослідження є етнічна ідентифікація, соціальна свідомість та особливості культури й побуту дрібної шляхти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ЕТНОСОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ДРІБНОЇ ШЛЯХТИ В ГАЛИЧИНІ (1772–1914 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок