Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ З ЧОТИРИВАЛЕНТНИМИ ПРЕДИКАТАМИ

СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ З ЧОТИРИВАЛЕНТНИМИ ПРЕДИКАТАМИ

Назва:
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ З ЧОТИРИВАЛЕНТНИМИ ПРЕДИКАТАМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,61 KB
Завантажень:
74
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. ДРАГОМАНОВА
Куц Олена Володимирівна
УДК 811.161.2’367
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ З
ЧОТИРИВАЛЕНТНИМИ ПРЕДИКАТАМИ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук

Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
ГОРОДЕНСЬКА Катерина Григорівна,
Інститут української мови,
заступник директора.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
ВИХОВАНЕЦЬ Іван Романович,
Інститут української мови,
завідувач відділу історії та граматики
української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
БАГАН Мирослава Петрівна,
Київський національний лінгвістичний
університет, доцент кафедри
загального та українського мовознавства.
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, Інститут
філології, кафедра сучасної української
мови, Кабінет Міністрів України, м. Київ.
Захист відбудеться “16” вересня 2003 року о 14.30 годині на засі-данні спеціа-лізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано “ __14__ ” _серпня__ 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П.Гальона


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
На сучасному етапі розвитку синтаксичної теорії увагу українських мовознавців привертають проблеми репрезентації семантичної структури речення формально-граматичними засобами. Це зумовлено витлумаченням речення як багаторівневої ієрархічно організованої одиниці, структурні елементи якої перебувають у взаємозв’язку і взаємодії. Конститутивну роль у формуванні речення відіграє предикат, що детермінує кількісний склад та якісний характер непредикатних компонентів. Цю властивість предиката кваліфіковано як його валентність. В останні десятиліття проблеми, пов’язані з валентністю предиката, набувають актуальності.
В історії розвитку досліджень, присвячених теорії валентності, виділяють кілька етапів. Спочатку проблема валентності мовних одиниць постала як загальнотеоретична (І.Гейзе, О. Бехагель, К.Бюлер, Л.Теньєр, Ж.Фурке, Г.Брінкман, Й.Ербен, Г.Гельбіг, Л.Вейсгербер, В.Юнг та ін.). Валентність розглядали лише з опорою на дієслово та його роль у побудові речення. На другому етапі звернено особливу увагу на класифікацію предикатів, причому не тільки дієслівних (Ч.Філлмор, У.Л.Чейф, Б.А.Абрамов, О.І.Москальська, Т.П.Ломтєв, В.В.Богданов, Т.Б.Алісова, Н.М.Арват, В.Г.Адмоні та ін.). Третій етап пов’язаний із вивченням проблем валентності на матеріалі конкретних мов. В українському мовознавстві дослідженню її різних аспектів і пов’язаною з нею семантико-синтаксичною структурою речення присвячені праці І.Р.Вихованця, Й.Ф.Андерша, А.П.Загнітка, К.Г.Городенської, М.Я.Плющ, О.І.Леути, Г.Г.Рогачової, Т.Є.Масицької, О.Г.Межова, В.А.Тимкової, І.А.Пасічник, Н.М.Попович та ін. Помітною стала тенденція до вивчення валентності на матеріалі одиниць різних рівнів мови.
У центрі уваги українських лінгвістів були переважно предикати стану, дієслівні й недієслівні, і меншою мірою – предикати дії, причому це здебільшого маломісні одиниці. Предикати з середньою й максимальною валентністю окреслено дуже загально. Вони потребують всебічного й ґрунтовного аналізу на принципах теорії валентності. Особливий їх різновид становлять чотиривалентні предикати, домінанту яких сформували дієслова зі значенням руху, переміщення та конкретної фізичної дії. Ці предикати цікаві насамперед тим, що їхнє непредикатне оточення характеризується різноманітним семантичним наповненням, що вони мають свої особливості в реалізації облігаторних і факультативних іменникових компонентів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ З ЧОТИРИВАЛЕНТНИМИ ПРЕДИКАТАМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок