Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РАДІАЦІЙНА ІНДУКЦІЯ МНОЖИННИХ ХРОМОСОМНИХ ПОШКОДЖЕНЬ У РОСЛИН

РАДІАЦІЙНА ІНДУКЦІЯ МНОЖИННИХ ХРОМОСОМНИХ ПОШКОДЖЕНЬ У РОСЛИН

Назва:
РАДІАЦІЙНА ІНДУКЦІЯ МНОЖИННИХ ХРОМОСОМНИХ ПОШКОДЖЕНЬ У РОСЛИН
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,05 KB
Завантажень:
232
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Куцоконь Наталія Костянтинівна
УДК 575.224577.34
РАДІАЦІЙНА ІНДУКЦІЯ МНОЖИННИХ
ХРОМОСОМНИХ ПОШКОДЖЕНЬ У РОСЛИН
03.00.01 – радіобіологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті клітинної біології і генетичної інженерії НАН України.
Науковий керівник
доктор біологічних наук, професор, академік НАН України
Гродзинський Дмитро Михайлович
Інститут клітинної біології і генетичної інженерії НАН України,
завідувач відділу біофізики та радіобіології
Офіційні опоненти:
доктор біологічних наук, професор, академік УААН
Гудков Ігор Миколайович
Національний аграрний університет,
завідувач кафедри радіобіології та радіоекології
доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
Дьоміна Емілія Анатоліївна
Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України,
провідний науковий співробітник відділу радіобіології
Провідна установа: Інститут гідробіології НАН України, м. Київ
Захист відбудеться “ 22 ” листопада 2004 р. о 14 годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.001.24 Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: м. Київ, вул. акад. Глушкова, 2, біологічний факультет, ауд. 433.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий “ 19 ” жовтня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Андрійчук Т.Р.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Важливим негативним проявом інтенсифікації мутаційного процесу, спричиненого забрудненням довкілля, є хромосомна нестабільність, роль якої в розвитку злоякісних новоутворень, процесах старіння, появі вроджених вад розвитку є значною [Britt, 1996, Бариляк, Рушковський, 2000]. В зв’язку з цим вивчення хромосомної нестабільності є актуальною проблемою не тільки радіобіології, але й загальнобіологічною. Одним з недостатньо вивчених проявів хромосомної нестабільності на клітинному рівні є феномен мультиаберантних клітин (МАК). В залежності від методичних підходів визначають різну кількість аберацій в мультиаберантній клітині. Подібні клітини ще називають “навантаженими”, rogue cells або клітинами з множинними абераціями хромосом. І хоча, як правило, йдеться про один і той же феномен, подібні розбіжності свідчать про недостатню вивченість даного питання.
Вперше детальну увагу клітинам з множинними абераціями хромосом було приділено на початку 70 рр. в дослідженнях, проведених на лімфоцитах американських індіанців, де було виявлено клітини з багатьма абераціями [Neel et. al., 1992]. Пізніше МАК виявляли як у людей, умовно віднесених до контрольних груп, так і в осіб, що зазнали впливу мутагенних чинників радіаційної чи хімічної природи [Пилинская и др., 1994, Lazutka et al., 1999, Чеботарев, 2002, Цыганок, Бездробная, 2003]. Але нам не вдалося знайти робіт, де чітко було б показано зростання частоти мультиаберантних клітин з дозою опромінення. Індукцію МАК не завжди легко пояснити навіть тоді, коли йдеться про людей, що зазнали дії опромінення чи іншого мутагену, а причини появи таких клітин у осіб, віднесених до контрольних груп ще більш загадкові. Сьогодні ще не існує чіткого експериментального підтвердження природи індуктора мультиаберантних клітин, проте висувається ряд гіпотез, найбільш визнаними серед яких є гіпотези про вірусне походження МАК [Neel et al., 1996] та їх індукцію ?-випромінювачами [Sevankaev et al., 1993, Ривкинд и др., 1996]. Але ці припущення не завжди добре пояснюють природу мультиаберантних клітин, тому складається враження, що останні “можуть виникати внаслідок комбінації рідкісних подій ... невизначеної природи” [Bochkov, Katosova, 1994].
Незважаючи на те, що в пошкоджених клітинах існують механізми, які унеможливлюють їх поділи, деяка частина МАК все ж здатна ділитися. Це робить даний феномен важливим для процесів онко-, терато- і мутагенезу та еволюційного розвитку [Neel et al.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: РАДІАЦІЙНА ІНДУКЦІЯ МНОЖИННИХ ХРОМОСОМНИХ ПОШКОДЖЕНЬ У РОСЛИН

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок