Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> харківський національний університет як центр зародження та розвитку біохімічної науки в україні

харківський національний університет як центр зародження та розвитку біохімічної науки в україні

Назва:
харківський національний університет як центр зародження та розвитку біохімічної науки в україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,04 KB
Завантажень:
363
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна
На правах рукопису
Чернишенко Ганна Олександрівна
УДК 577.1 (0.91) (477.54)
харківський національний університет як центр зародження та розвитку біохімічної науки в україні
03.00.23 – історія біології
автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Каліман Павло Авксентійович
професор кафедри біохімії Харківського
національного унніверситету ім. В.Н.Каразіна
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Великий Микола Миколайович
професор кафедри біоорганічної, біологічної та
фармацевтичної хімії Національного медичного
університету ім. О.О.Богомольця
доктор медичних наук, старший науковий співробітник
Дупленко Юрій Костянтинович
керівник відділу інформаційного аналізу
Інституту геронтології АМН України
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка, кафедра біохімії
Захист відбудеться 20.09.2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.240.01 в інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України за адресою: 01601, м. Київ-30, вул. Леонтовича, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України за адресою: м. Київ, вул. Леонтовича, 9.
Автореферат розісланий 19.08.2004 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат біологічних наук Кірсенко О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Зародження та розвиток вітчизняної біохімії відбувалися в Харківському національному університеті, на той час – Харківський імператорський університет, заснований у 1804 р.
Біологічна хімія як самостійна наука почала розвиватися у другій половині ХІХ ст. завдяки успіхам, досягнутим органічною хімією та фізіологією у вивченні природних сполук тканин тварин і рослин та їх хімічних перетворень, які обумовлюють життєдіяльність живих систем. Особливо бурхливий розвиток біохімії розпочався з 40-50-х рр. ХХ ст., коли почали використовуватися нові фізико-хімічні методи, які дозволили перейти на молекулярний рівень дослідження процесів життєдіяльності. В надрах біохімії зародилась молекулярна біологія, квантова біохімія і почався розвиток нових наукових напрямків – біотехнології та генної інженерії. За короткий час біологічна хімія перетворилася в галузь науки про пізнання молекулярної логіки живого стану – самої суті явищ життя.
Для пізнання закономірностей та шляхів розвитку науки і біологічної хімії, зокрема, в конкретних історичних умовах необхідно їх дослідження в окремих наукових центрах. Дослідження з історії біохімії проводяться в багатьох країнах. Опубліковані роботи, присвячені вивченню як загального розвитку біохімічної науки, так і окремих проблем, відкриттів, діяльності учених, тощо.
Найбільш фундаментальним дослідженням з історії світової біохімії є багатотомна праця А.М.Шаміна [1990,1993,1994], де розглянуто становлення цієї науки від найдавніших часів до формування сучасної біохімії. Деякі загальні питання розвитку природничих наук розглянуто у виданні АН СРСР “Развитие естествознания в России” [1977]. Основні події з історії біохімії подано окремим розділом у колективній монографії “История биологии с древнейших времен до наших дней” [1975]. Дослідженню історії окремих біохімічних напрямків присвячені роботи Е.М.Мірзояна [1984], А.М.Шаміна [1966], Ю.К.Дупленко [1985]. В монографії Є.Є.Гончарової та співавторів [1954] висвітлені основні дослідження з біохімії у Харківському, Киівському, Новоросійському університетах у ІІ-й половині ХІХ – на початку ХХ ст. Окремі відомості щодо витоків біохімічних напрямків на теренах України та розвитку біохімії у ХІХ ст. містяться у колективній праці “Природознавство в Україні до початку ХХ ст…” [2001], підготовленої Центром досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: харківський національний університет як центр зародження та розвитку біохімічної науки в україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок