Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОНЦЕПТИ “ДІМ” І “РОДИНА” В РОСІЙСЬКІЙ, АНГЛІЙСЬКІЙ ТА ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВНІЙ СВІДОМОСТІ

КОНЦЕПТИ “ДІМ” І “РОДИНА” В РОСІЙСЬКІЙ, АНГЛІЙСЬКІЙ ТА ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВНІЙ СВІДОМОСТІ

Назва:
КОНЦЕПТИ “ДІМ” І “РОДИНА” В РОСІЙСЬКІЙ, АНГЛІЙСЬКІЙ ТА ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВНІЙ СВІДОМОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,55 KB
Завантажень:
25
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Сорока тетяна вячеславівна
УДК: 81’37:811.161.1+811.111+811.133.1
КОНЦЕПТИ “ДІМ” І “РОДИНА” В РОСІЙСЬКІЙ, АНГЛІЙСЬКІЙ ТА ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВНІЙ СВІДОМОСТІ
Спеціальність 10.02.15 – загальне мовознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук

ДОНЕЦЬК – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі російської мови Національного педагогічного
університету імені М.П. Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Іванова Людмила Петрівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова,
професор кафедри російської мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Глущенко Володимир Андрійович
Слов’янський державний педагогічний університет
професор кафедри загального та російського мовознавства і теорії та історії літератури
кандидат філологічних наук, доцент
Терехова Діана Іванівна
Київський національний університет ім. Т. Шевченка
докторант кафедри загального мовознавства
та класичної філології
Провідна установа: кафедра іноземних мов ФРГФ
Ужгородського національного університету
Міністерства освіти і науки України,
м. Ужгород
Захист відбудеться “17” січня 2007 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.10 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Донецького національного університету за адресою:83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розісланий “12” грудня 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
к. філол. н., доц. М.О. Вінтонів
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
На сучасному етапі розвитку лінгвістики інтерес до проблеми мовлення й особистості мовця зумовив розвиток антропоцентричної лінгвістики, яка вивчає мову в тісному зв’язку з мисленням і духовно-практичною діяльністю людини. Одним з актуальних завдань антрополінгвістики є визначення поняття картини світу й основ її моделювання, а також дослідження мовної особистості. Зазначені проблеми знаходяться в компетенції когнітивної лінгвістики, яка вивчає інформацію, відображену в концептах. Концепт як ментальна сутність, "згусток культури" у свідомості індивіда, є одним з основних понять цієї галузі науки (праці Ю.Д. Апресяна, Н.Д. Арутюнової, Т.В. Булигіної, А. Вежбицької, Л.П. Іванової, Д.С. Лихачова, О.О. Селіванової, Ю.С. Степанова, В.М. Телії, О.Д. Шмельова та ін.).
Увагу лінгвістів привертають, насамперед, основні, “базові” концепти, які найтісніше пов’язані з культурою народу й найяскравіше відбивають специфіку його мовної свідомості. У своїх роботах провідні науковці в галузі когнітивної лінгвістики розробляють методики концептуального аналізу, подають інтерпретації багатьох соціально значущих концептів, зокрема, просторових, часових, ціннісних.
Серед таких концептів особливе місце посідають концепти “Дім” і “Родина”, які є складними та багатогранними. Їх мовно-когнітивне представлення потребує докладного розгляду та контрастивного міжмовного аналізу, якого до сьогодні ще не було проведено.
Актуальність обраної теми визначається необхідністю розробки лінгвокультурологічного аспекту зіставного аналізу базових концептів “Дім” і “Родина”, який спрямований висвітлити смислові ознаки цих концептів, виявити специфіку їх розкриття в кожній мовній культурі. Дослідження проводиться на матеріалі мов 3-х гілок індоєвропейської сім’ї: слов’янської (російська мова), германської (англійська мова), романської (французька мова). Такий багатосторонній аналіз дає можливість встановити загальнолюдські універсалії та специфічні концептні особливості зазначених етнолінгвокультур.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Проблематика дисертації пов’язана з науковим напрямком Національного педагогічного університету імені М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: КОНЦЕПТИ “ДІМ” І “РОДИНА” В РОСІЙСЬКІЙ, АНГЛІЙСЬКІЙ ТА ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВНІЙ СВІДОМОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок