Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АНТИНІГІЛІСТИЧНИЙ РОМАН М.С. ЛЄСКОВА

АНТИНІГІЛІСТИЧНИЙ РОМАН М.С. ЛЄСКОВА

Назва:
АНТИНІГІЛІСТИЧНИЙ РОМАН М.С. ЛЄСКОВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,80 KB
Завантажень:
432
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
Каданер Оксана Вадимівна
УДК 821.161.1-31
АНТИНІГІЛІСТИЧНИЙ РОМАН
М.С. ЛЄСКОВА
10.01.02 – російська література
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському державному педагогічному університеті іме- ні Г.С. Сковороди, Міністерство освіти i науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Доценко Iгop Іванович,
Харківський державний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, професор кафедри російської i
світової літератури.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Лагунов Олександр Іванович,
Харківський національний
університет імені В.Н. Каразіна,
професор кафедри icтоpiї
російської літератури;
кандидат філологічних наук, Овчинников Михайло Олексійович,
Національний університет внутрішніх справ Міністерства внутрішніх
справ України (м. Харків),
старший викладач кафедри icтopiї державності України.
Провідна установа: Донецький національний університет,
кафедра російської літератури, Міністерство освіти i науки України,
м. Донецьк.
Захист відбудеться 20 травня 2004 р. о 13°° годині на засіданні спеціалізо- ваної вченої ради К 64.053.03 у Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди (61002, м.Харків, вул. Артема, 29, ауд.№216).
3 дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за адресою: 61068, м.Харків, вул. Блюхера, 2, ауд.№215 - В.
Автореферат розіслано "16" квітня 2004 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Т.І.Тищенко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У свідомості багатьох поколінь читачів міцно закріпилося уявлення про Миколу Семеновича Лєскова як про автора оповідань, повістей, нарисів, історичних хронік. Характеристика його літературної спадщини обмежувалася зазвичай такими творами, як “Левша”, “Тупейный художник”, а також “Очарованный странник” та “Леди Макбет Мценского уезда”, що увійшли до хрестоматій і підручників з літератури. Менш відомою й недооціненою до цього часу частиною спадщини Лєскова є його антинігілістичні романи.
Поява антинігілістичних романів Лєскова “Некуда” (1864) та “На ножах” (1870–1871) викликала запальну полеміку. Сама політична ситуація 1860-х– початку 1870-х років не сприяла безпристрасному аналізу романів Лєскова. В умовах гострого розмежування суспільних сил критики висловлювалися про твори письменника не стільки за законами мистецтва, скільки з тактичних міркувань політичної боротьби. Позначалася й ущербність методологічних основ демократичної критики, яка задавала тон у полеміці навколо лєсковських романів, її утилітаризм. Все це призвело до того, що поставлене Д.І. Писарєвим – В.О. Зайцевим тавро “відторгнення” на письменникові й визначило однобоку негативну оцінку названих романів Лєскова як реакційно-охоронних, антидемократичних. Подібний погляд на романи “Некуда” та “На ножах” остаточно сформувався в радянську епоху й панував аж до перебудовчого періоду. Стан справ кардинально змінився лише в останнє десятиліття. Почали публікуватися літературознавчі дослідження, в яких зроблена спроба відійти від стереотипів епохи тоталітаризму й зовсім по-новому подивитися на романи “Некуда” та “На ножах”. Основна роль тут, безсумнівно, належить Л.О. Анненському, Т.В. Казаковій, Р.М. Піддубній, Н.М. Старигіній та ін. І все ж варто відзначити, що до цього часу досліджувалися лише окремі аспекти антинігілістичних романів письменника, тому ціла низка питань ідейного змісту, поетики романів Лєскова залишилася поза межами уваги літературознавців. Настала потреба в монографічному вивченні романів “Некуда” та “На ножах” у всьому різноманітті проблем, що пов’язані з ними. Цими міркуваннями й визначається вибір теми дисертаційного дослідження: “Антинігілістичний роман М.С. Лєскова”.
Його актуальність обумовлюється такими обставинами. Різнобічний аналіз романів “Некуда” та “На ножах” дає можливість глибше проникнути в ідейний і художній світ письменника, точніше окреслити позицію Лєскова в ідейних та естетичних шуканнях сучасної йому епохи, місце антинігілістичних романів не тільки у творчості Лєскова, але й у російській антинігілістичній белетристиці другої половини ХІХ століття, відкриває нові перспективи у вивченні творчої спадщини таких письменників-антинігілістів, як В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: АНТИНІГІЛІСТИЧНИЙ РОМАН М.С. ЛЄСКОВА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок