Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІСТОРІЯ ГІРНИЧОЇ СПРАВИ, МЕТАЛУРГІЇ ТА МЕТАЛООБРОБКИ ДОБИ БРОНЗИ СХІДНОЇ УКРАЇНИ

ІСТОРІЯ ГІРНИЧОЇ СПРАВИ, МЕТАЛУРГІЇ ТА МЕТАЛООБРОБКИ ДОБИ БРОНЗИ СХІДНОЇ УКРАЇНИ

Назва:
ІСТОРІЯ ГІРНИЧОЇ СПРАВИ, МЕТАЛУРГІЇ ТА МЕТАЛООБРОБКИ ДОБИ БРОНЗИ СХІДНОЇ УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
33,43 KB
Завантажень:
428
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ТАТАРИНОВ СЕРГІЙ ЙОСИПОВИЧ
УДК 94(477.52/6): 902.2 „637”
ІСТОРІЯ ГІРНИЧОЇ СПРАВИ, МЕТАЛУРГІЇ ТА МЕТАЛООБРОБКИ ДОБИ БРОНЗИ СХІДНОЇ УКРАЇНИ
Спеціальність – 07.00.01- історія України
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Донецьк-2006


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі історії України Донецького національного університету
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор,
заслужений працівник освіти України
Добров Петро Васильович,
Донецький національний університет,
завідувач кафедри історії України
Офіційні опоненти: доктор історичних наук
Отрощенко Віталій Васильович
Інститут археології Національної Академії
наук України, завідувач відділу археології
енеоліту – бронзового віку
кандидат історичних наук, доцент
Тощев Геннадій Миколайович,
Запорізький державний університет,
доцент кафедри історії України
Провідна установа: Харківський національний університет ім. В.Каразіна (кафедра історії України)
Захист відбудеться 27.10.2006 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 11.051.02 Донецького національного університету за адресою: 83055, м.Донецьк, вул. Університетська, 24, ІІ корп., ауд. 32.ауд)
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Донецького національного університету (83055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24).
Автореферат розіслано 23.09.2006 р..
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Крапівін О.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Вивчення численних поселень і господарства племен зрубної культурно-історичної спільноти в межиріччі Дону і Дніпра до початку 70 років ХХ сторіччя мало істотний недолік – був відсутній зв’язок з чітко датованими пам’ятками гірничої справи і металургії як джерел міді і бронзи. Висновки дослідників носили нерідко гіпотетичний характер. Археологи - бронзовики не робили спроб досліджувати безпосередньо мідні копальні Донбасу, відомі ще з 1865 року. Вважалося, що сліди гірничої справи знищені роботами у ХIХ столітті.
Знахідки залишків металургії і металообробки у похованнях і на поселеннях катакомбної і зрубної культур вельми умовно пов'язувалися з мідними копальнями Східної України, основні потоки металу вважали експортом з Волго-Уралля або Кавказу. Невирішеними залишалися питання отримання міді з донецьких руд і виділення місцевих типів виробів зрубної культурно-історичної спільноти, під сумнів ставили існування гірничо-металургійного центру у Східній Україні, незалежного від центрів Приуралля і Поволжя, Північного Кавказу і Карпато-Трансільванії, які були частинами Євразійської та Циркумпонтійської металургійних провінцій.
Дослідження автором дисертації в 1970-1985 роках мідних копалень, розкопки Т.О.Шаповалова, С.С.Березанської, Я.П.Гершковича, М.М. Чередниченка, Ю.М.Бровендера, С.М.Санжарова поселень в середній течії Сіверського Дінця, розробка і застосування нових методів спектрального аналізу кольорових металів (пріоритет Є.М. Черниха) створили умови вирішенню проблеми на сучасному рівні.
Зв’язок теми з науковими програмами. Тема розроблена за програмою „Кочовики в етнокультурному процесі степової середньовічної Європи на базі археологічних досліджень. Міждисциплінарний підхід” розроблюваної кафедрою історії України Донецького національного університету (№ державної реєстрації 0106 U 001948).
Об'єктом дослідження є 27 стародавні мідні копальні Бахмутської улоговини у північно-східній частині басейну ріки Бахмут, методи видобування, збагачення, плавлення мідних руд, залишки металургійного виробництва, ливарні форми з Доно-Донецького регіону, бронзові вироби катакомбної, зрубної, сабатинівської культур, відомі „скарби” виробів, знаряддя гірничої справи з кістки та каменю, інші знаряддя ливарної справи. Залучені аналогії з інших культур доби бронзи та суміжних територій України.
Предметом дослідження є копальні та „розноси”, розташовані поряд з ними стоянки гірників-металургів з великими виробничими зонами. Вивчено та систематизовано типи мідеплавильних печей, різновиди гірничих знарядь, інструментів для обробки шкіри.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 Реферат на тему: ІСТОРІЯ ГІРНИЧОЇ СПРАВИ, МЕТАЛУРГІЇ ТА МЕТАЛООБРОБКИ ДОБИ БРОНЗИ СХІДНОЇ УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок