Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКИЙ ОКАЗІОНАЛЬНО–ОБРЯДОВИЙ ФОЛЬКЛОР : СТРУКТУРНО–ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

УКРАЇНСЬКИЙ ОКАЗІОНАЛЬНО–ОБРЯДОВИЙ ФОЛЬКЛОР : СТРУКТУРНО–ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

Назва:
УКРАЇНСЬКИЙ ОКАЗІОНАЛЬНО–ОБРЯДОВИЙ ФОЛЬКЛОР : СТРУКТУРНО–ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,20 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Львівський національний університет
імені Івана Франка
Гунчик Ігор Володимирович
 
УДК [398.31+398.47] (477)
УКРАЇНСЬКИЙ ОКАЗІОНАЛЬНО–ОБРЯДОВИЙ ФОЛЬКЛОР :
СТРУКТУРНО–ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ
Спеціальність 10.01.07 – фольклористика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Волинському державному університеті імені Лесі Українки Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Денисюк Іван Овксентійович,
Львівський національний університет імені Івана Франка,
професор кафедри української літератури імені академіка
Михайла Возняка
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Погребенник Володимир Федорович,
Київський національний педагогічний
університет імені Михайла Драгоманова,
завідувач кафедри української літератури
кандидат філологічних наук, доцент
Лабащук Оксана Василівна,
Тернопільський державний педагогічний
університет імені Володимира Гнатюка,
доцент кафедри теорії літератури, порівняльного літературознавства і
журналістики
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики
та етнології імені Максима Рильського,
відділ фольклористики, м. Київ.
Захист відбудеться 1 квітня 2005 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул. Університетська, 1).
Із дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий 21 лютого 2005 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук |
Вовчак А.С. | ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Серед багатющих фондів українського фольклору особливе місце посідають твори утилітарно-сакрального призначення, які в науковій літературі та серед народу, як правило, називають замовляннями, заклинаннями, заговорами, молитвами, шептаннями, примівками, прокльонами, клятвами тощо. Стародавній за своєю функціональною природою і цінний за художньо-поетичними та іншими критеріями, цей конгломерат фольклору є справжнім національним езотеричним набутком, у якому сублімована ментальність, філософія і духовна історія українського народу.
За завісою таємничості, недоступності та перестраху, що довгий час огортали ці стародавні уснословесні зразки, увагу фольклористів привертала їхня довершена й витончена поетична форма, де ще струменіла природна сила животворного народного слова. Не випадково у 20-их роках ХХ століття академік М.Грушевський у багатотомній „Історії української літератури” писав: „Ми не можемо викинути з історії словесного мистецтва ні молитов, ні заповідей, ні заклять, ні замовлянь, оскільки вони вилились в естетичній формі і відповідають тій характеристиці красної словесності, котру ми вище поклали її критерієм: як твору, що виходить з естетичної емоції і має на меті естетичну ж емоцію”. В.Петров – один із найавторитетніших і найретельніших дослідників утилітарно-сакральних явищ – із цього приводу також зазначав, що замовляння в його широкому понятійному значенні – „це „фольклор” у первинному і буквальному розумінні цього слова”.
За своїм походженням оказіонально-обрядовий фольклор є одним із найстародавніших шарів української народної творчості. Початок його формування російські та українські дослідники Б.Рибаков, В.Петров, В.Давидюк тісно пов’язували з культурою неолітичної епохи V-ІІІ тисячоліття до н. е. Нагромаджений за такий тривалий період уснословесний матеріал зберігає в собі всі історичні пласти утилітарно-сакрального фольклору – від найдавнішого язичницького до новішого християнського.
Неоднорідність українського оказіонально-обрядового фольклору простежується не лише в історичному, а й у жанрово-типологічному відношенні. Добрий стан збереженості та широка репрезентативність вербальних магічних засобів впливу, традиція яких не переривалася і продовжує зберігатися у регіонах Полісся, Волині, Поділля, Карпат, є наслідком формування у складі оказіонально-обрядового фольклору шести основних жанрів: народної молитви, замовляння, заклинання, примовки,
прокльону, клятви.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКИЙ ОКАЗІОНАЛЬНО–ОБРЯДОВИЙ ФОЛЬКЛОР : СТРУКТУРНО–ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок