Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРЯДІННЯ І ТКАЦТВО У НАСЕЛЕННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ VII – ПОЧАТКУ III СТ. ДО Н. Е. (ЗА КЕРАМІЧНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)

ПРЯДІННЯ І ТКАЦТВО У НАСЕЛЕННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ VII – ПОЧАТКУ III СТ. ДО Н. Е. (ЗА КЕРАМІЧНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)

Назва:
ПРЯДІННЯ І ТКАЦТВО У НАСЕЛЕННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ VII – ПОЧАТКУ III СТ. ДО Н. Е. (ЗА КЕРАМІЧНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,94 KB
Завантажень:
506
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
ЩЕРБАНЬ Анатолій Леонідович
УДК 903.04(477.5)”-6/2”
ПРЯДІННЯ І ТКАЦТВО У НАСЕЛЕННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ VII – ПОЧАТКУ III СТ. ДО Н. Е.
(ЗА КЕРАМІЧНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)
Історичні науки – 07.00.04 – археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ-2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі скіфо-сарматської археології Інституту археології
Національної академії наук України
Науковий керівник | кандидат історичних наук
Фіалко Олена Євгенівна,
Інститут археології НАН України,
старший науковий співробітник відділу
скіфо-сарматської археології
Офіційні опоненти: | доктор історичних наук, старший
науковий співробітник
Магомедов Борис Вікторович,
Інститут археології НАН України,
провідний науковий співробітник
відділу археології ранніх слов’ян
кандидат історичних наук, доцент
Клочко Любов Степанівна,
Музей історичних коштовностей України,
провідний науковий співробітник
Провідна установа | Дніпропетровський національний університет,
кафедра історіографії та джерелознавства,
Міністерство освіти та науки України, м.Дніпропетровськ
Захист відбудеться 16 травня 2005 р. о 14-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології НАН України за адресою: 04210, м.Київ, пр. Героїв Сталінграда, 12.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту археології НАН України за адресою: 04210, м.Київ, пр. Героїв Сталінграда, 12.
Автореферат розісланий 5 квітня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Архипова Є.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Доба раннього заліза – тривалий і сповнений історичними подіями період у житті населення Лівобережного Лісостепу України. З одного боку – це час, коли відбувався процес опанування технології обробки заліза, що призвело до суттєвих змін у господарстві, а з іншого – період масового переселення на цю територію мешканців інших регіонів. На історичній арені з’явилися кочові племена кіммерійців, а згодом і скіфів, які суттєво впливали на життя місцевого землеробського населення.
Мешканці Лівобережного Лісостепу України в добу раннього заліза не мали писемності. Тільки давньогрецькі автори, передовсім Геродот, залишили побіжні свідчення про життя населення цієї території. Тому основними для вивчення господарства лісостепового населення є джерела, здобуті під час дослідження археологічних пам’яток – поселень та поховань. Їх вивчення дозволяє скласти певне уявлення про етнічний склад місцевого населення, характер взаємин із сусідами, культурні традиції, торговельні контакти та пріоритети.
Фахівці вже дослідили різні аспекти господарства місцевого населення, у тому числі землеробство, скотарство, виготовлення виробів з глини, металу. Проте такі важливі галузі господарської діяльності, як прядіння і ткацтво, ще не отримали достатнього висвітлення, незважаючи на те, що на поселеннях і в похованнях доби раннього заліза знайдено значну кількість джерел: кружал, важків, ґудзикоподібних, котушкоподібних і блокоподібних виробів та відбитків тканин на глиняних виробах. Переважна більшість дослідників обмежувалися описом цих знахідок.
Тому особливої ваги набуває проблема системного вивчення прядіння і ткацтва у населення Лівобережного Лісостепу України VII – початку ІІІ ст. до н. е. на основі всього комплексу наявних археологічних, керамологічних та етнографічних джерел, що і визначає актуальність теми дисертації.
Вироби з глини є найчисленнішим і основним джерелом для вивчення прядіння і ткацтва на території Лівобережного Лісостепу України в добу раннього заліза, оскільки нитки і тканини не довговічні, як і дерево, з якого (за етнографічними даними) виготовлялися основні пристрої для прядіння і ткання (веретена, ткацькі верстати).
Дослідження прядіння і ткацтва за джерелами доби раннього заліза передбачає залучення відповідних етнографічних паралелей, оскільки технологія виготовлення ниток і тканин в умовах домашнього виробництва з часом суттєво не змінюється.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ПРЯДІННЯ І ТКАЦТВО У НАСЕЛЕННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ VII – ПОЧАТКУ III СТ. ДО Н. Е. (ЗА КЕРАМІЧНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок