Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРНО – СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ БУТТЄВИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СТРУКТУРНО – СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ БУТТЄВИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СТРУКТУРНО – СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ БУТТЄВИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,24 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова
Лонська Людмила Іванівна
УДК 811.161.2’367.332.3
СТРУКТУРНО – СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
БУТТЄВИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: дійсний член АПН України,
доктор філологічних наук, професор
Грищенко Арнольд Панасович,
Національний педагогічний університет імені
М.П.Драгоманова,
завідувач кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Київський національний університет імені
Т.Г.Шевченка,
завідувач кафедри української мови
кандидат філологічних наук, доцент
Степаненко Микола Іванович,
Полтавський державний педагогічний інститут
імені В.Г.Короленка,
завідувач кафедри української мови
Провідна установа: Вінницький державний педагогічний університет
імені М.М.Коцюбинського, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Вінниця.
Захист відбудеться “16” жовтня 2001р. о 1430 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053 04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м.Київ, вул.Пирогова,9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, М.Київ, вул.Пирогова,9.
Автореферат розісланий “ 11 “ вересня 2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П.Гальона
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дисертація присвячена дослідженню граматичної і семантичної структури двоскладних буттєвих речень в сучасній українській літературній мові.
Буття –це універсальне поняття, яке привертає до себе увагу дослідників багатьох наук, зокрема логіків, філософів, лінгвістів. Це пов’язано насамперед з тим, що на сьогодні у науці немає відповіді на питання: що таке буття, яке воно є і чому існує. За робоче визначення буття у дослідженні береться таке: все те, що реально існує, є наявним у дійсності. Маючи філософську основу, лінгвістична суть буття передбачає його аналіз на різних рівнях. У дисертації з’ясовуються два боки процесу буття: лексико-семантичний, пов’язаний з описом значеннєвої природи дієслівного предиката буття, і семантико-синтаксичний,який передбачає аналіз двоскладних буттєвих речень. Такий підхід зумовлює перегляд традиційних концепцій, згідно з якими буттєве речення розглядається у межах односкладних номінативних.
Вагомий внесок у розробку питань, пов’язаних з вивченням односкладних буттєвих речень зробили такі мовознавці: О. О.Потебня, О. М. Пєшковський, Д.М.Овсянико-Куликовський, В.О.Богородицький, Л.А.Булаховський, Б.М.Кулик, О.О.Шахматов, Є.М.Галкіна-Федорук, Н.Ю.Шведова, Г.О.Золотова, Л.О.Біятенко, О.М.Книш, І.І.Слинько, Н.В.Гуйванюк, М.Ф.Кобилянська та інші, які зазначали, що такі речення є засобом вираження буття природи чи навколишнього середовища. Але проблемним залишалося питання про визначення граматичної функції головного члена таких речень. Одні мовознавці вважали, що називний відмінок виступає підметом, інші - присудком.
Нерозв’язаним було і питання про класифікацію буттєвих речень, в її основу лягли різні принципи: значення (О.М.Пєшковський, Б.М.Кулик, Л.А.Булаховський), синтаксичні функції (О.О.Шахматов, Є.М.Галкіна-Федорук), стилістичні ознаки (Л.О.Біятенко), комунікативні засади (Н.Ю.Шведова), наявність семантичного суб’єкта (Г.О.Золотова). У сучасному мовознавстві для позначення суті буттєвого речення вживається термін “одноядерні однокомпонентні/двокомпонентні речення” (І.І.Слинько, Н.В.Гуйванюк, М.Ф.Кобилянська), під якими вчені розуміють речення на позначення стану навколишнього середовища, періодів часу, стихійних явищ, що не викликаються дією якогось суб’єкта. Однак ні сам термін, ні визначення не охоплює усіх буттєвих речень, тобто двоскладних речень, провідним компонентом яких є буттєве дієслово.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: СТРУКТУРНО – СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ БУТТЄВИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок