Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІДЕОЛОГІЧНИЙ ТА НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЙ КОМПОНЕНТИ В СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ ЛЕКСИКИ ПОЛІТИЧНОГО ДИСКУРСУ (на матеріалі франко- і російськомовної преси 90-х років)

ІДЕОЛОГІЧНИЙ ТА НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЙ КОМПОНЕНТИ В СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ ЛЕКСИКИ ПОЛІТИЧНОГО ДИСКУРСУ (на матеріалі франко- і російськомовної преси 90-х років)

Назва:
ІДЕОЛОГІЧНИЙ ТА НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЙ КОМПОНЕНТИ В СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ ЛЕКСИКИ ПОЛІТИЧНОГО ДИСКУРСУ (на матеріалі франко- і російськомовної преси 90-х років)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,34 KB
Завантажень:
499
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені І.І. МЕЧНИКОВА
ВЕСНА Тетяна Василівна
УДК [81’37:81’42] 070
ІДЕОЛОГІЧНИЙ ТА НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЙ
КОМПОНЕНТИ В СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ
ЛЕКСИКИ ПОЛІТИЧНОГО ДИСКУРСУ
(на матеріалі франко- і російськомовної преси 90-х років)
Спеціальність 10.02.15 - загальне мовознавство
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Одеському національному університеті
ім. І. І. Мечникова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Костильова Еля Іванівна, Одеський національний
університет ім. І.І. Мечникова, завідувач
кафедри французької філології.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Бондар Олександр Іванович, Одеський національний
університет ім. І.І. Мечникова, завідувач
кафедри української мови;
доктор філологічних наук, доцент
Попович Михайло Михайлович, Чернівецький національний
університет ім. Ю. Федьковича, завідувач кафедри
французької філології.
Провідна установа: Донецький національний університет, кафедра загального
мовознавства та історії мови, Міністерство освіти і науки
України, м. Донецьк.
 
Захист відбудеться 27 вересня 2002 р. о 13.30 год. на засіданні
спеціалізованої вченої ради К 41.051.02 в Одеському національному університеті
ім. І. І. Мечникова за адресою: 65058, Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 91.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Одеського націо-
нального університету ім. І.І. Мечникова за адресою: 65026, Одеса, вул. Преобра-
женська, 24.
Автореферат розісланий 23 серпня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Черноіваненко Є.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність роботи. Типовий для будь-якого політично структурованого суспільства, політичний дискурс має ідеологічну окресленість та національне забарвлення, які визначаються концептуальною і мовною "картиною світу" соціуму, що історично склалася в ньому. Через те перепоною для розуміння іншомовним реципієнтом деяких моментів "чужої" дійсності є їх національна детермінованість. У семантиці слова, а саме одиниці суспільно-політичної лексики, сполучається власне логічне поняття, що перебуває під впливом національного бачення світу, і суб’єктивна модальність, в основі якої національна своєрідність ціннісної системи суспільства і притаманний йому спосіб вираження оцінності (О.Вольф, В.Телія). Це зумовлює необхідність подальшого розгляду проблеми національного смислу слів (зокрема, виявів національно-культурних та ідеологічних особливостей) і його адекватного відтворення у міжкультурній комунікації.
У зарубіжній філології давно виробилася традиція вивчення мови політики і радянського політичного дискурсу /РПД/ (J.Dubois, P.Seriot, R.Boudon, Ch. Le Bart, O.Reboul, J.-M.Denquin, J.-W. Lapierre, M.Heller, Ch.-A. Bourg, D.Maldidier та ін.). Для радянського мовознавства вітчизняний політичний дискурс, за словами К.Красухіна, на довгі часи залишався "terra incognita", насамперед, з ідеологічних міркувань. Об’єктом лінгвістичного аналізу були, перш за все, мова та стиль буржуазної пропаганди (роботи О.Барченкова, М.Кочубея, Т.Крючкової, Е.Медникової, А.Стриженко та ін.). В останні роки сучасна політична комунікація викликає активну зацікавленість вчених (А.Баранов, С.Корконосенко, В.Мокієнко, Т.Никитіна, Г.Почепцов, О.Сиротіна, D.Haudressy, J.A.Dunn, L.Ferm та ін.). Це значною мірою пов’язано з ґрунтовними соціальними зрушеннями, що сталися 1991 року. Саме цієї доби відбувається формування нового політичного дискурсу.
Актуальність роботи визначається також: підвищеною зацікавленістю сучасного мовознавства до проблем дискурсу, когнітивної, дискурсної семантики та етносемантики; динамікою мовних процесів, пов’язаних з розвитком суспільства та ідеологічною неоднорідністю політичного дискурсу; необхідністю подальшого дослідження актуальних одиниць політичного словника конкретного періоду і їх функціонування в міжкультурній комунікації; потребами практичної лексикографії, а саме браком лексичних довідників за матеріалами преси 90-х років.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ІДЕОЛОГІЧНИЙ ТА НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЙ КОМПОНЕНТИ В СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ ЛЕКСИКИ ПОЛІТИЧНОГО ДИСКУРСУ (на матеріалі франко- і російськомовної преси 90-х років)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок