Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Соціально-економічний розвиток регіону з урахуванням геополітичного чинника (на прикладі Столичного економічного району України)

Соціально-економічний розвиток регіону з урахуванням геополітичного чинника (на прикладі Столичного економічного району України)

Назва:
Соціально-економічний розвиток регіону з урахуванням геополітичного чинника (на прикладі Столичного економічного району України)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,80 KB
Завантажень:
338
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут географії
Дячевська Любов Петрівна
Удк 911.3:[30+33](477)
Соціально-економічний розвиток регіону
з урахуванням геополітичного чинника
(на прикладі Столичного економічного району України)
11.00.02 – економічна та соціальна географія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата географічних наук
Київ – 2008


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті географії НАН України.
Науковий керівник: доктор географічних наук
Нагірна Валентина Петрівна
Інститут географії НАН України,
завідувач відділу суспільно-географічних досліджень
Офіційні опоненти: доктор географічних наук, професор
Топчієв Олександр Григорович
Одеський національний університет
імені І.І. Мечнікова,
завідувач кафедри економічної і соціальної географії
кандидат географічних наук, доцент
Стафійчук Валентин Іванович
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри країнознавства і туризму
Захист відбудеться 11 липня 2008 року о 1000 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.163.01 Інституту географії НАН України за адресою: 01034, м. Київ – 34, вул. Володимирська, 44.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту географії НАН України (01034, м. Київ – 34, вул. Володимирська, 44).
Автореферат розіслано 10 червня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат географічних наук Т.Ю. Мельниченко
загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Перетворення на політичній карті світу, формування політичних та економічних угруповань призводять до трансформації геополітичних інтересів у світі. У цьому плані Україна стає важливим об’єктом геополітичних процесів. Вплив геополітичного чинника на її соціально-економічний розвиток є неоднозначним. Щоб забезпечити національні інтереси держави, безпеку життєдіяльності населення важливо адекватно реагувати на геополітичну ситуацію з метою створення сприятливих умов господарювання з урахуванням фактора глобалізації, підвищення конкурентоспроможності економіки. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають дослідження соціально-економічного розвитку регіонів з позицій впливу геополітичного чинника, для реалізації загальнодержавних і регіональних пріоритетів. Такі дослідження мають базуватися, з одного боку, на відстеженні глобальних геополітичних процесів, з другого – на вивченні особливостей розвитку регіонів в умовах ринку, можливостей їх інтеграції у світогосподарські структури.
Дослідження впливу геополітичного чинника на соціально-економічний розвиток регіону повинні здійснюватися у контексті геополітичної стратегії держави. Її основною є напрями орієнтації країни у світовому просторі, головні принципи співробітництва з іншими державами та міждержавними угрупованнями, способи досягнення стратегічних цілей тощо. Великий вплив на формування геополітичної стратегії країни мають географічні чинники – геополітичне положення країни, її ресурсний потенціал, господарська спеціалізація, розселення населення, територіальна структура виробництва, що визначають стратегічний потенціал держави. Узгодження напрямів соціально-економічного розвитку регіонів із пріоритетами та завданнями геополітичної стратегії країни сприяє її утвердженню у міжнародному економічному просторі, ефективному використанню природно-ресурсного, економічного, інтелектуального, науково-інноваційного потенціалу регіонів, посиленню їх конкурентних переваг, інвестиційної привабливості, соціально-економічному піднесенню.
Дослідження впливу геополітичного чинника на суспільний розвиток є міждисциплінарною проблемою. Основи геополітики та геополітичної стратегії як наукового напряму заклали Ф.Ратцель, Р.Челлен, Г.Маккіндер, Н.Спайкмен, А.Мехен, К.Гаусгофер, П.Савицький. З українських вчених-географів, що стояли біля витоків геополітики, слід виділити С.Рудницького, В.Кубійовича, В.Садовського. Питанням забезпечення безпеки у євроатлантичному регіоні присвятили свої праці Д.Майнінг, К.Грей, С.Коен, а також інші вчені, що працювали в руслі течії «атлантизму».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Соціально-економічний розвиток регіону з урахуванням геополітичного чинника (на прикладі Столичного економічного району України)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок