Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Вікові особливості метаболізму ліпідів печінки щурів на ранньому етапі дії тиреоїдних гормонів

Вікові особливості метаболізму ліпідів печінки щурів на ранньому етапі дії тиреоїдних гормонів

Назва:
Вікові особливості метаболізму ліпідів печінки щурів на ранньому етапі дії тиреоїдних гормонів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,27 KB
Завантажень:
159
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна
КАВОК НАТАЛІЯ СЕРГІЇВНА
УДК 577.175.44+577.125
Вікові особливості метаболізму ліпідів печінки щурів
на ранньому етапі дії тиреоїдних гормонів
03.00.04 – біохімія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Харків – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Н.Карабіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор біологічних наук
Бабенко Наталія Олексіївна,
Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна,
завідувач відділу фізіології онтогенезу НДІ біології.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Каліман Павло Авксентійович,
Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна,
завідувач кафедри біохімії;
доктор біологічних наук
Бондаренко Тетяна Петрівна,
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, завідувач відділу кріобіохімії та фармакології
нейрогуморальних систем.
Провідна установа: Інститут геронтології АМН України
(лабораторія регуляції метаболізму,
сектор біології старіння), м. Київ.
Захист відбудеться “17” квітня 2002 р. о 15 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.17 Харківського національного університету
ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. ІІІ-15.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий “05” березня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат біологічних наук Падалко В.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Уявлення про функціональну роль ліпідів як структурних компонентів біомембран суттєво змінилося за відносно короткий проміжок часу (останні 10-15 років). На цей час більшість дослідників розглядають ліпіди як попередники біоактивних молекул, що утворюються при стимуляції рецепторів клітинної поверхні та функціонують в якості вторинних месенджерів [Liscovitch, Cantley, 1994; Divecha, Irvine, 1995; Topham, Prescott, 1999].
Відомо, що гормони щитовидної залози мають виражений ліпотропний ефект і регулюють різні ланки ліпідного обміну [Hulbert, 2000]. Однак дані щодо участі ліпідних вторинних месенджерів у реалізації ефектів тиреоїдних гормонів на клітини – мішені практично відсутні.
Дія тиреоїдних гормонів переважно опосередкована ядерними рецепторами [Чин, Йен, 2000]. Однак на цей час виявлений цілий ряд негеномних ефектів йодотиронинів, які знайдені на рівні плазматичної мембрани та різних субклітинних структур. До них належать: посилення транспорту іонів (Ca2+, Na+), глюкози, модуляція активності деяких протеїнкіназ, регуляція полімеризації актина [Davis, Davis, 1996]. Є докази наявності специфічних сайтів, які зв'язують тироксин і трийодотиронін на поверхні плазматичних мембран клітин-мішеней [Кахарова, 1991]. Вважають, що мембранна рецепція відіграє важливу роль у транспортуванні та обміні тиреоїдних гормонів, а також у реалізації їх швидких ефектів [Lin et al, 1999; Дейвис, Дейвис, 2000].
Незважаючи на те, що деякі ефекти тироксину на обмін ліпідів виявляються при безпосередній дії на клітини печінки та на субклітинні структури, до цього часу є лише непрямі докази активації при цьому у клітинах фосфоліпаз С (ФЛС) і Д (ФЛД), а також участі в реалізації дії тиреоїдних гормонів ліпідних вторинних месенджерів, таких як діацилгліцерол (ДАГ) і фосфатидна кислота (ФК) [Бабенко и др., 1991; Бабенко, Кавок, 1995; Красильникова, Бабенко , 1996]. Це питання практично не вивчене у віковому аспекті. Разом з тим відомо, що зміна чутливості клітин до регуляторного впливу в старості може бути пов'язана з перебудовами ліпідного складу мембран [Кульчицький та ін., 2001] та зі зрушеннями на початкових етапах сигнальної трансдукції, зокрема, з порушенням процесу генерації вторинних посередників [Serra et al, 1996].
З'ясування питання відносно участі тиреоїдних гормонів у регуляції утворення ліпідних месенджерів ДАГ і ФК в клітинах печінки дасть змогу виявити нові сторони в молекулярному механізмі дії йодотиронінів, а також сприятиме більш глибокому розумінню причин, які призводять до змін у характері клітинної відповіді на гормональний сигнал при старінні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Вікові особливості метаболізму ліпідів печінки щурів на ранньому етапі дії тиреоїдних гормонів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок